تلاش برای پایان دادن به فعالیت مرکز اسلامی هامبورگ

فراکسیون حزب دموکرات مسیحی آلمان در پارلمان ایالتی هامبورگ تلاش خود برای ممنوعیت مرکز اسلامی هامبورگ را افزایش داده است.

دنیس گلادیاتور، کارشناس سیاست داخلی فراکسیون این حزب در پارلمان هامبورگ گفت، فراکسیون حزبش در نشست بعدی پارلمان از دولت ایالتی تقاضا خواهد کرد، تمامی روابط رسمی خود با این نهاد اسلامی را قطع کند، به بررسی شرایط ممنوعیت آن بپردازد و از قرارداد همکاری با “شورای جوامع اسلامی هامبورگ” خارج شود. مرکز اسلامی هامبورگ، وابسته به جمهوری اسلامی ایران و عضو این شوراست.

منتقدان این قرارداد معتقدند که بخشی از فعالیت‌های مرکز اسلامی هامبورگ با قانون اساسی آلمان در تضاد است. در این راستا، اتهام حمایت از «گروه تروریستی حزب‌الله لبنان» و دشمنی با اسرائیل مطرح شده است.

مرکز اسلامی هامبورگ که یکی از برنامه‌ریزان راهپیمایی‌های روز قدس در آلمان به‌شمار می‌رود، مدت‌هاست که از سوی اداره امنیت داخلی هامبورگ رصد می‌شود.

مغایرت با ارزش‌های دموکراتیک

دنیس گلادیاتور نامه‌ای به پارلمان ایالتی هامبورگ نوشته و در آن از جمله تاکید کرده است که مرکز اسلامی هامبورگ از ارزش‌هایی دفاع می‌کند که با ارزش‌های آزادی‌خواهانه و دموکراتیک جامعه آلمان مغایرت دارد.

او از اداره امنیت داخلی هامبورگ نقل قول کرده است که مرکز اسلامی هامبورگ در سراسر آلمان شبکه‌هایی ایجاد کرده است و از طریق آنها مساجد شیعی این کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد و برخی از انها را به طور کامل کنترل می‌کند.

به گفته گلادیاتور، اداره امنیت داخلی هامبورگ به این نتیجه رسیده است که این مرکز با کمک‌های مالی خود به گسترش ایده “انقلاب اسلامی”، به شکلی که در ایران موجود است، کمک می‌کند.

گلادیاتور تاکید کرده که سرویس فدرال امنیت داخلی (نهاد حفاظت از قانون اساسی آلمان) هم در تحقیقات خود در باره مرکز اسلامی هامبورگ به نتایج مشابهی رسیده است.

او تصریح می‌کند که این مرکز به‌ویژه با بیت رهبری جمهوری اسلامی ایران در تماس است و بیت رهبری سرپرست این مرکز را تعیین می‌کند.

انتقاد شدید سیاست‌مداران به برگزاری مراسم بزرگداشت قاسم سلیمانی

آخرین اقدام خبرساز این مرکز، اجرای مراسم بزرگداشت برای مرگ قاسم سلیمانی بوده است. این مراسم در روز ۱۷ دی‌ماه در “مسجد امام علی” هامبورگ برگزار شد و موجی از انتقادهای سیاست‌مداران احزاب دموکرات مسیحی، لیبرال‌های آزاد و “آلترناتیو برای آلمان” را برانگیخت.

آنا فون تروینفلز، عضو حزب دموکرات‌های آزاد، قاسم سلیمانی را “تروریست” خواند و گفت، تا زمانی که مرکز اسلامی عضو شورای جوامع اسلامی است، باید قرارداد همکاری دولت ایالتی هامبورگ با این شورا به حالت تعلیق درآورد.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۲۶ ماه مه ۲۰۲۰
تصویر: مسجد امام علی، متعلق به مرکز اسلامی هامبورگ وابسته به رژیم ایران