در پی حمله با سلاح سرد به رهگذران در نزدیکی مقر پیشین هفته نامۀ «شارلی هبدو» دو تن دستگیر شدند

در پی زخمی کردن دو تن از رهگذران در برابر ساختمان پیشین هفته نامۀ «شارلی هبدو»، پلیس فرانسه با مسدود کردن خیابان‌های بخشی از منطقۀ یازدهم پاریس دو مظنون به این حملات را دستگیر کرد. بگزارش رسانه‌های فرانسه یکی از این دو تن که دادستان پاریس از وی با عنوان «مرتکب اصلی» یاد کرد، هنگام دستگیری به اقدام خود «اعتراف» کرده است. دادستان پاریس اعلام کرد که «فرد دوم برای بررسی روابط او با شخص نخست دستگیر گردیده است».

حمله به رهگذران در حوالی ساعت ١١ و ٤۵ دقیقه جمعه ٢۵ سپتامبر در خیابان «نیکلا اَپر» که ساختمان پیشین هفته نامۀ «شارلی هبدو» در آن قرار دارد، صورت گرفت. در این حملات ٢ تن زخمی شدند که حال هر دو نفر از آنان وخیم گزارش شده است، هر چند آخرین گزارش های پزشکی حاکی از بهبود وضعیت آنهاست.

اندکی پس از این حمله واحدهای پلیس ویژه، ژاندارمری و نظامیانِ وابسته به عملیات تامین امنیت داخلی، در اطراف محل وقوع این حادثه مستقر شده و با بکار گرفتن پهپادهای دیده بانی دو مطنون به ارتکاب این حملات را دستگیر کردند.

تحقیقات قضائی که در آغاز به دادسرای پاریس سپرده شده بود، پس از نخستین بررسی‌ها به «دادسرای ملی ضدتروریسم» محول شد و پروندۀ آن با اتهام «اقدام به قتل در چارچوب عملیات تروریستی و توطئۀ تروریستی جنایتکارانۀ بزه کاران» گشوده گردید.

پلیس که در نخستین ساعت پس از حمله، فردی را در میدان باستیل در نزدیکی محل حمله دستگیر کرده بود، اندکی بعد اعلام کرد که فرد دوم را نیز در همان محله در نزدیکی ایستگاه مترو «ریشار لونوار» دستگیر کرده است. بر اساس اطلاعات بدست آمده، متهم اصلی یک جوان پاکستانی بسیار جوانی است که کمتر از ٢٠ سال سن دارد. در بارۀ فرد دوم نیز که در بازداشت قرار دارد، اطلاعات زیادی منتشر نشده است.

ژان کَستکس، نخست وزیر فرانسه، و وزرای کشور و دادگستری که برای گفتگو با مقامات «سِن سَن دّنی» واقع در شمال پاریس در این شهرستان بسر می‌بردند، بلافاصله پس از حمله برای هدایت عملیات تجسس به ستاد ویژۀ بحران وزارت کشور بازگشتند.

شهردار منطقۀ یازدهم پاریس اعلام کرد که کلیۀ نهادهای آموزشی واقع در نزدیکی محلۀ حمله بسته و تحت کنترل پلیس قرار گرفته است.

دو مجروح این حادثه همکاران آژانس خبری «پرومییِر لین» هستند که در تهیۀ گزارش های تحقیقاتی با شبکۀهای تلویزیونی فرانسه همکاری می‌کند. دفاتر این آژانس نیز در ساختمان پیشین هفته نامۀ یادشده قرار دارد.

محاکمۀ متهمان به شرکت در حملات ژانویۀ ٢٠١۵ در پاریس، از جمله به هفته نامۀ «شارلی هبدو»، از آغاز ماه سپتامبر جاری در پایتخت فرانسه در جریان است. با آغاز این محاکمه، کارکنان این هفته نامه با تهدیدات فراوانی روبرو شدند. «شارلی هبدو» همزمان با آغاز محاکمه، کاریکاتورهای پیشین را که موجب خشم اسلام‌گرایان و تهدیدات آنها شده بود، مجدداً به چاپ رساند

منبع: سایت رادیو بین المللی فرانسه به زبان فارسی، ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۰
تصویر: ماموران آتش نشانی پاریس زخمی شدگان حملات روز جمعه ٢۵ سپتامبر را به بیمارستان منتقل می‌کنند.