تحریم دو افسر اطلاعاتی رژیم ایران به اتهام آدم‌ربایی و مرگ احتمالی رابرت لوینسون

دفتر کنترل دارایی‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا (OFAC) دوشنبه ۱۴ دسامبر (۲۴ آذرماه) دو مقام ارشد وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی را که در ربودن، بازداشت و مرگ احتمالی باب لوینسون افسر پیشین پلیس فدرال آمریکا نقش داشته‌اند را تحریم کرد.

طبق اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا محمد باصری و احمد خزایی در بازداشت لوینسون که آخرین بار ۱۳ سال پیش در جزیره کیش دیده شد و سپس ناپدید گشت دخالت داشته‌اند.

روزنامه «وال استریت ژورنال» به نقل از مقامات ارشد آمریکا نوشته است این تحریم اولین اقدام علنی بود که رسماً جمهوری اسلامی ایران را در مورد ربودن لوینسون مسئول می‌داند. مقامات آمریکایی گفته‌اند که مقامات ارشد جمهوری اسلامی این آدم‌ربایی را تکذیب کرده‌اند و در صدد پوشاندن واقعیت‌ها هستند.

یک مقام آگاه می‌گوید: «حکومت ایران متعهد شده بود در بازگرداندن باب لوینسون به کشورش کمک کند، اما هرگز پیگیری نکرد. واقعیت این است که افسران اطلاعاتی رژیم ایران- با تأیید مقامات ارشد این کشور- در ربودن و بازداشت باب نقش داشتند.»

وی تأکید کرد «ما هرگز از تعهد خود برای یافتن اطلاعات بیشتر در مورد اسارت طولانی باب و دادن پاسخ‌های شایسته به خانواده لوینسون، و سرانجام بازگرداندن باب به خانه تردید نخواهیم کرد.»

مقامات آمریکایی از محمد باصری و احمد خزایی به عنوان افسران عالی‌رتبه وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی نام برده‌اند.

روزنامه «نیویورک تایمز» نوشته مقامات آمریکایی گفته‌اند که آنها اطلاعات جدیدی در مورد ربوده شدن لوینسون به دست آورده‌اند، اما جزئیات بیشتری ارائه نمی‌دهند.

خانواده لوینسون مارس ۲۰۲۰ به این نتیجه رسید که او در اسارت جان خود را از دست داده است.

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰