هشدار هواشناسی در مورد افزایش دمای چند استان به بالای ۵۰ درجه

سازمان هواشناسی ایران روز پنج‌شنبه هشدار داد که موجی جدید از گرما در راه ایران است و برخی از استان‌ها دمای بالای ۵۰ درجه را نیز تجربه خواهند کرد.

خبرگزاری تسنیم اطلاعیه این سازمان را منتشر کرده که از استقرار توده هوای گرم در استان‌های خوزستان، جنوب ایلام و شرق کرمان از پنج‌شنبه ۱۷ تیر تا شنبه ۱۹ تیر خبر می‌دهد.

سازمان هواشناسی در مورد مخاطرات این افزایش ناگهانی دما از جمله گرمازدگی، افزایش مصرف انرژی و احتمال آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌ها هشدار داده است.

این سازمان همچنین توصیه کرده است که مصرف انرژی به ویژه آب و برق به شکل بهینه مدیریت شود، مردم از تردد غیرضروری در ساعات گرم روز اجتناب کنند و آبیاری مزارع شب‌ها و اوایل صبح انجام شود.

قطع برق و کمبود آب زندگی روزمره بسیاری از ایرانی‌ها را با مشکل مواجه کرده است.

با شروع تابستان به‌مرور قطع برق گسترش بیشتر یافت، به گونه‌ای که در چند روز اخیر به خاموشی‌های گسترده در سراسر ایران تبدیل شد و اعتراضاتی را هم در برخی شهرها برانگیخت.

اختلال در کار ادارات و کارگاه‌های کوچک، گرفتاری صدها نفر در آسانسور، اختلال در ترافیک، خراب شدن لوازم خانگی شهروندان، شکست قهرمانان شطرنج کشور در رقابت‌های جهانی آنلاین و احتمال از بین رفتن واکسن‌های کرونا در مراکز سلامت از جمله این مشکلات بوده است.

مسئولان شدت گرفتن خشکسالی و وارد مدار شدن سریع‌تر چاه‌های کشاورزی را در کنار استخراج رمزارزها از دلایل کمبود برق در روزهای اخیر در ایران ذکر می‌کنند.

همزمان با بحران ناشی از کمبود برق، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب ایران روز یک‌شنبه، ۱۳ تیر، گفت که میزان ورودی آب سدها در سال جاری آبی نسبت به میانگین سال گذشته ۶۰ درصد و میزان حجم آب سدها هم ۳۴ درصد کاهش داشته است.

برگرفته ای از سایت رادیو فردا، ۸ جولای ۲۰۲۱