دو واکسن موثر در مقابل سويه دلتای ویروس کرونا

علی‌رغم اعلام کم‌اثر بودن واکسن بیون‌تک-فایزر و آسترازنکا در مقابله با سویه دلتا از سوی اسرائیل، پژوهشی تازه به نتایج متفاوتی دست یافته است. طبق پژوهش جدید دانشمندان بریتانیایی این دو واکسن در برابر سویه دلتا مؤثر هستند.

از طرفی کارزار واکسیناسیون در کشورهای صنعتی گسترش داشته است و از طرف دیگر رفع محدودیت‌ها و شیوع سویه دلتای کرونا نگرانی‌ها را از ادامه بحران کرونا بیشتر کرده است. کارشناسان اینجا و آنجا درباره میزان تاثیر واکسن‌های مختلف علیه سویه دلتای ویروس کرونا صحبت می‌کنند.

به گزارش نشریه آلمانی فرانکفورتر روندشاو، دانشمندان بریتانیایی در پژوهشی جدید به میزان اثربخشی دو واکسن فازیر و آسترازنکا پرداخته‌اند.

این مطالعه‌ که نتایج آن اخیرا در ژورنال پزشکی نیو انگلند چاپ شده، نشان می‌دهد که واکسن‌های بیون‌تک-فایزر و آسترازنکا در مقابل سویه دلتای ویروس کرونا بسیار موثر عمل می‌کنند.

این پژوهش می‌گوید اثربخشی این واکسن‌ها مقابل سویه دلتا همانند قدرت مقابله آنها با سویه آلفا است، فقط به شرطی که فرد هر دو دوز واکسن را دریافت کرده باشد.

بر اساس این پژوهش یک دوز واکسن بیون‌تک-فایزر تنها ۳۶ و تک دوز واکسن آسترازنکا ۳۰ درصد مقابل سویه دلتای کرونا ایمنی می‌دهد.

این در حالی است که بر اساس مطالعه جدید اگر فردی دو دوز واکسن ساخت بیون‌تک-فایزر را دریافت کرده باشد ۸۸ درصد بدنش مقابل سویه دلتا مقاوم شده است. همچنین تزریق دو دوز واکسن آسترازنکا به فرد، شانس ایمنی ۶۷ درصدی مقابل سویه دلتا را می‌بخشد.

نتایج این تحقیقات بر اهمیت هر چه بیشتر دریافت هر دو دوز واکسیناسیون در شکستن دامنه همه‌گیری کرونا و به‌خصوص در ارتباط با انتقال سویه دلتای کرونا حکایت دارد.

شیوع سویه دلتای کرونا

طبق آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی سویه جهش‌یافته دلتای کرونا در ۱۲۴ کشور دنیا تاکنون شناسایی شده است. این در حالی است که شمار این کشورها بنابر آمارهای هفته گتشته تنها ۱۱۱ کشور بود.

سازمان بهداشت جهانی از زمان شناسایی این جهش، روزها و هفته‌ها در مورد خطرات ناشی از قدرت سرایت‌پذیری این سویه اطلاع‌رسانی کرده‌ است.
با وجود تاکید کارشناسان و سران دولت‌‌ها بر لزوم واکسیناسیون همگانی این سوال مطرح شده است که واکسن‌های موجود چگونه در مقابل سویه خطرناک دلتا عمل می‌کنند؟ در صورت کم‌اثر و یا بی‌اثر بودن واکسن‌های موجود، آیا ادامه کارزار واکسیناسیون همگانی دستاوردی خواهد داشت؟
اسرائیل اولین کشور در جهان است که موفق شد جمعیت وسیعی از جمعیتش را در مقابله با کرونا واکسینه کند و اقتصادش را بازگشایی کند.

وزیر بهداشت این کشور اما اخیرا اعلام کرده واکسن بیون‌تک-فایزر در مقابل سویه دلتا کم‌اثر است. این در حالی است که مطالعه جدید دانشمندان بریتانیایی برعکس این فرضیه را اثبات کرده است.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی، ۲۳ جولای ۲۰۲۱