سجاد گنج‌زاده مدال طلای کاراته المپیک را به مردم خوزستان هدیه کرد

سجاد گنج‌زاده برنده مدال طلای کاراته المپیک توکیو شد. او در فینال وزن ۷۵+ کیلوگرم مقابل طارق حامدی ‌از عربستان سعودی به برتری رسید.

در رقابت‌های کاراته المپیک توکیو در رده وزنی ۷۵+ کیلوگرم، ملی‌پوش ایران سجاد گنج‌زاده به مدال طلای المپیک دست یافت. این سومین مدال طلای کاروان ورزشی ایران در المپیک توکیو است.

سجاد گنج‌زاده در فینال به دیدار طارق حامدی از عربستان سعودی رفت. گنج‌زاده در حالی که از این حریف عربستانی با نتیجه ۴ بر ۱ عقب بود، با ضربه پای چپ طارق حامدی به بر روی صورت خود، به طور موقت بیهوش شد. این اتفاق، تماشاگران تلویزیونی و افراد حاضر در سالن را به شوک فرو برد.

پس از این اتفاق، ۵ داور میدان وارد زمین شدند و با رای آنها، کاراته‌کای عربستانی سرانجام به خاطر اجرای این عملکرد ممنوع، حذف و بازنده اعلام شد. به این ترتیب مدال طلای المپیک به سجاد گنج‌زاده اختصاص یافت.

سجاد گنج‌زاده ۲۹ ساله و اهل اسلامشهر در استان تهران، از کارته‌کاهای برجسته ایران در دهه اخیر به شمار می‌رود. این ورزشکار ایرانی در طول ۷ سال اخیر برنده ۴ مدال طلا، ۲ نقره و ۱ برنز در رقابت‌های قهرمانی جهان شده است.

گنج‌زاده در دور نخست المپیک توکیو در برابر ایوان کوسیچ از کرواسی، دارنده برنده طلای جهان ۲۰۱۸، به روی تاتامی رفت و با نتیجه ۳ بر ۱ پیروز شد.

این کاراته‌کای ملی‌پوش ایران سپس مقابل طارق حامدی از عربستان به نتیجه تساوی رسید.

سجاد گنج‌زاده در سومین رویارویی خود در برابر بریان ایر از ایالات متحده آمریکا صف‌آرایی کرد. ملی‌پوش ایران این مسابقه را با حساب ۶ بر صفر به سود خود به پایان رساند.

سجاد گنج‌زاده در چهارمین دیدار مرحله گروهی مقابل دانیل گایسینسکی از کشور کانادا به روی تاتامی رفت.

کاراته‌کای ایران در این مسابقه سرانجام با نتیجه ۲ بر ۱  به پیروزی رسید. او به این ترتیب در مجموع با ۳ پیروزی و ۱ تساوی، به عنوان سرگروه به مرحله نیمه نهایی المپیک توکیو صعود کرد.

گنج‌زاده  در چارچوب دیدار حساس، نزدیک و مهیج نیمه‌نهایی به دیدار اوگور آکتاش از ترکیه رفت و با کسب نتیجه مساوی ۲ بر ۲ سرانجام با امتیاز سانشو به عنوان برنده میدان به دیدار فینال المپیک توکیو راه یافت.

در مصاحبه سجاد گنج زاده مدال خود را به مردم خوزستان هدیه کرد که مجری صدا و سیما این قسمت از صحبت های سجاد را سانسور کرد.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی، ۸ اگوست ۲۰۲۱