حمله پهپادی آمریکا به داعش خراسان در ننگرهار

ارتش آمریکا در واکنش به حملات انتحاری کابل، عوامل داعش خراسان در ننگرهار افغاستان را هدف قرار داد. سخنگوی سنتکام می‌گوید گزارشی از آسیب دیدن غیرنظامیان وجود ندارد. جو بایدن پیشتر از اقدام تلافی‌جویانه یاد کرده بود.

بیل اوربان، سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) از حمله یک هواپیمای بدون سرنشین به یکی از عوامل اصلی داعش خراسان در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان خبر داد و گفت: «طبق شواهد ما هدف را به قتل رسانده‌ایم اما هنوز چیزی از آسیب دیدن غیرنظامیان نمی‌دانیم.»

شاخه‌ای از داعش موسوم به “ولایت خراسان” که مسئولیت حمله در مقابل فرودگاه کابل را بر عهده گرفته، یکی از خشن‌‌ترین و خطرناک‌ترین گروه‌های تروریستی جهان است که علاوه بر پاکستان، از چین و ازبکستان نیز نیرو جذب می‌کند.

مقامات آمریکایی از این شاخه داعش با عنوان ISIS-K یاد می‌کنند.

در حمله انتحاری به فرودگاه کابل، ۱۳ سرباز آمریکایی و دستکم ۱۸۰ زن و مرد و کودک کشته شده‌اند. قربانیان غیرنظامی کسانی بودند که به امید خروج از افغانستان، در فرودگاه انتظار پرواز را می‌کشیدند. این مهیب‌ترین حمله به نظامیان آمریکا طی ده سال گذشته در این کشور بود.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در نخستین موضع‌گیری، عوامل امر را به تعقیب و تقاص تهدید کرده و به نیروهای مسلح دستور حمله به مواضع اسلامگرایان را داده بود.

ایالات متحده می‌خواهد تا ۳۱ اوت تا آنجا که بتواند افراد بیشتری را از افعانستان خارج کند. در حال حاضر بیش از ۵ هزار نفر در انتظار تخلیه به سر می‌برند. هم‌زمان هشدارهای امنیتی نسبت به تکرار سوءقصد و بمب‌گذاری بالا گرفته است. سفارت آمریکا در افغانستان به کلیه شهروندان اخطار داده که به گیت‌های مختلف فرودگاه از جمله خروجی وزارت کشور جدید نزدیک نشوند و برای هیچ کاری به فرودگاه رجوع نکنند.

پیش از این، ژنرال مکنزی، فرمانده سنتکام، دسترسی بمب‌گذاران به نیروهای آمریکایی را ناشی از “قصور آشکار” طالبان در بازرسی‌های بیرون فرودگاه دانسته و گفته است که خطر حملات موشکی یا حمله خودروهای بمب‌گذاری شده به فرودگاه کم نیست.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی، ۲۸ اگوست ۲۰۲۱