آمریکا: فرصت ایران برای مذاکرات برجام رو به پایان است

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا درباره طولانی شدن مذاکرات احیای برجام هشدار داد و گفت، “توپ برجام در زمین ایران است” و فرصت پایان می‌یابد. تا کنون برای از سرگیری مذاکرات برجام در وین تاریخ مشخصی تعیین نشده است.

آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه ۸ مهر (۲۹ سپتامبر) هشدار داد، “زمان بازگشت جمهوری اسلامی به توافق هسته‌ای رو به پایان است، مسئولیت‌ها بر دوش ایران قرار گرفته و توپ برجام اکنون در زمین ایران است”.

بلینکن در حاشیه مذاکرات تجاری آمریکا و اتحادیه اروپا در پیتسبورگ پنسیلوانیا به خبرنگاران گفت، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا مایل است ایالات متحده را به توافقنامه ۲۰۱۵ بازگرداند که در آن ایران در ازای وعده‌های اقتصادی، فعالیت‌های هسته‌ای خود را به شدت کاهش داد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در پی خروج یک‌طرفه از برجام تحریم‌های گسترده‌ای را علیه جمهوری اسلامی وضع کرد.

ایران نیز گام به گام از تعهدات برجامی خود خارج شد. به‌کارگیری سانتریفیوژهای پیشرفته‌‌تر و افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده را می‌توان در این راستا برشمرد.

حکومت ایران می‌خواهد تحریم‌ها لغو شوند اما دولت آمریکا خواستار به جا آوردن تعهدات برجامی جمهوری اسلامی شده است.

بلینکن به خبرنگاران گفت، بازگشت به شرایط برجام در بعضی موارد برای بهره‌بردن از مزایای توافق به دلیل پیشرفت و توسعه برنامه هسته‌ای ایران کافی نخواهد بود.

این نخستین بار نیست که وزیر خارجه آمریکا درباره به تاخیر افتادن مذاکرات برجام و توسعه برنامه هسته‌ای ایران و تبدیل شدن آن به یک “مانع غیرقابل حل” هشدار داده است.

تروئیکای اروپایی (بریتانیا، فرانسه و آلمان)، آمریکا و حتی مقام‌های چین و روسیه نیز از به تاخیر افتادن مذاکرات احیای برجام در وین انتقاد کرده‌اند.

بلینکن تاکید کرد که دولت بایدن ماه‌هاست با حسن نیت در مذاکرات غیرمستقیم در وین با ایران در مورد بازگشت به تعهدات برجامی شرکت کرده است، اما فرصت بازگشت به برجام نامحدود نیست.

گفت‌وگوهای وین که به مذاکرات “احیای برجام” موسوم است، از اواخر دولت حسن روحانی متوقف شده و با وجود روی کار آمدن ابراهیم رئیسی هنوز از سر گرفته نشده است. با این‌حال هنوز تاریخی برای از سرگیری مذاکرات احیای برجام در وین تعیین نشده است.

بلینکن خاطرنشان کرد که نمی‌تواند برای خروج احتمالی آمریکا از روند مذاکرات تاریخ مشخصی را تعیین کند اما به صراحت می‌تواند بگوید که این رسیدن به این نقطه پیوسته نزدیک‌تر می‌شود.

طولانی شدن زمان بازگشت به مذاکرات وین نگرانی‌های کشورهای غربی را تشدید کرده، چرا که ایران با به تاخیر انداختن تاریخ مذاکرات هم‌زمان فعالیت‌های هسته‌ای خود را نیز شدت بخشیده است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک نشست خبری در دوحه روز پنچ‌شنبه ۲۹ سپتامبر (۸ مهر) گفت مذاکرات اتمی با ایران در چارچوب “زمانی قابل‌قبول” آغاز خواهد شد.

مقامات ایرانی درباره زمان از سرگیری مذاکرات احیای برجام، پاسخ‌های مبهمی می‌دهند و تاریخی را برای این مذاکرات تعیین نمی‌کنند.

سعید خطیب زاده ، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در مصاحبه با روزنامه لوموند فرانسه گفته است، دولت رئیسی در چند هفته آینده در مورد زمان بازگشت به گفت‌وگوها تصمیم خواهد گرفت.

از افزود: «گمان می‌کنم، ظرف چند هفته ما در موقعیتی قرار داریم که با دوستان خود در اروپا قرار ملاقات بگذاریم و ما حتی یک دقیقه را برای بازگشت به وین تلف نمی‌کنیم.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به لوموند گفته است دولت جدید ایران سریع‌تر از آنچه که دولت جو بایدن پس از روی کار آمدن در آمریکا انجام داد به میز مذاکرات برمی گردد.

مذاکرات احیای برجام در وین در ۶ آوریل ۷۷ روز پس از روی کار آمدن جو بایدن در ۲۰ ژانویه از سر گرفته شد. اکنون ۵۰ روز از روی کار آمدن دولت جدید ایران می‌گذرد.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی، ۱ اکتبر ۲۰۲۱