دقت کنید: علایم اومیکرون و دلتا متفاوت‌اند

اگر قبل از همه‌گیری کرونا، آبریزش بینی و سردرد داشتید، ممکن بود آن را سرماخوردگی معمولی حساب کنید و حتی اگر ناخوشی‌تان رنج‌‌آور بود، به زندگی عادی ادامه دهید. اما اکنون در فصل سرماخوردگی و آنفلوآنزا، چگونه می‌توان مطمئن بود که سرماخوردگی است نه کرونا؟

ویروسی متفاوت از ویروس کرونا عامل ایجاد سرماخوردگی است. اما با توجه به آن که سویه اومیکرون به سرعت در حال گسترش است و اغلب باعث عوارض خفیفی مانند گرفتگی بینی، سر درد و گلودرد می‌شود، تشخیص تفاوت آن از سرماخوردگی بدون آزمایش، بسیار دشوار است.

پروفسور تیم اسپکتور، از مسئولان برنامک «زویی کووید» (ZOE Covid) بریتانیا، گفت که انجام آزمایش، حتی اگه فاقد عوارض باشید، بیش از همیشه حائز اهمیت است.

او گفت که داده‌های برنامک زویی نشان می‌دهد که حدود نیمی از موارد دلتا «بلاتشخیص» باقی می‌مانند، زیرا علایم متعارف ابتلا به کرونا مانند تب، سرفه‌های جدید و مداوم و از دست دادن یا تغییر حس بویایی یا چشایی را بروز نمی‌دهند.

او گفت: «احتمالا اومیکرون بیشتر، بسیار بیشتر از هر چیز دیگری، شبیه به انواع ملایمی است که در افرادی که با دلتا واکسینه شده‌اند، می‌بینیم و بنابراین اومیکرون عوارضی شبیه سرماخوردگی ایجاد می‌کند که مردم اگر فقط توصیه‌های رسمی دولت را باور کنند، آن را به عنوان کرونا تشخیص نخواهند داد.»

کریستینا ماریوت، مدیر اجرایی انجمن سلطنتی بهداشت عمومی (RSPH)، می‌گوید: «شواهد روزافزون نشان می‌دهد که افرادی که دو دوز از واکسن را دریافت کرده‌اند، معمولا نشانه‌های کمتری همچون سردرد، آبریزش بینی، عطسه، گلودرد، و از دست دادن حس بویایی از خود بروز می‌دهند.»

«برای افرادی که به طور کامل واکسینه شده‌اند، بسیار مهم است که مراقب علایم شبیه سرماخوردگی باشند» و اگر در اطراف افرادی زندگی می‌کنند یا کار می‌کنند که در معرض خطر بیشتری از ابتلا به این بیماری هستند، آزمایش شوند.»

پروفسور آیرین پترسن، استاد اپیدمیولوژی و انفورماتیک سلامت در یونیورسیتی کالج لندن، می‌افزاید: «آبریزش بینی و سردرد علایم بسیاری از عفونت‌ها هستند، اما ممکن است اولین علایم – و تنها علایم – ابتلا به کرونا باشند. بنابراین، اگر این نشانه‌ها را دارید، توصیه می‌کنم برای چند روز از آزمایش‌های [سریع] لترال فلو استفاده کنید.»

مطالعه نشانه‌های کرونای برنامک زویی که دولت بریتانیا آن را تامین مالی می‌کند، نشانه‌های اصلی ابتلا به کرونا را شناسایی کرده است و می‌گوید بسته به آن که واکسینه شده‌اید یا نه، این نشانه‌ها کمی متفاوتند.

سردرد

اگرچه سردرد از عوارض کمتر شناخته شده کرونا است، اما طبق مطالعه زویی، یکی از علایم اولیه است و نسبت به علایم متعارفی چون سرفه، تب، و از دست دادن حس بویایی، شایع‌تر است.

این مطالعه نشان داده است که سردردهای کرونایی معمولا تا حدی دردناک‌تر هستند، می‌توانند «نبض‌دار»، «فشار‌آور» یا «ضربه‌زن» باشند، در هر دو طرف جمجمه به‌جای یک ناحیه رخ می‌دهند، ممکن است بیش از سه روز طول بکشند، و عمدتا نسبت به مسکن‌های معمولی مقاومت دارند.

آبریزش بینی

زمستان گذشته، مطالعه زویی نشان داد که پس از سردرد، آبریزش بینی دومین نشانه شایع گزارش‌شده است، چنان که تقریبا ۶۰ درصد از افرادی که آزمایش کرونای آنان مثبت بود و دچار از دست دادن حس بویایی شده بودند، آبریزش بینی را نیز گزارش کردند.

اما اکنون داده‌ها نشان می‌دهد که سرعت شیوع بیماری مهم‌ترین عامل است. بنابراین، زمانی که میزان ابتلا به کرونا بالا باشد، احتمال آبریزش بینی به دلیل آن ویروس نیز زیاد است.

این مطالعه همچنین تاکید می‌کند که وقتی میزان ابتلا به کرونا پایین باشد، آبریزش بینی کمتر نشان‌دهنده ابتلای فرد به ویروس کرونا است و بیشتر احتمال دارد که نشانه سرماخوردگی یا حتی حساسیت باشد.

نتیجه‌گیری این است که در حالی که بسیاری از افراد مبتلا به کرونا ممکن است آبریزش بینی را گزارش کنند، دشوار است که آن را نشانه‌ای قطعی بدانیم، زیرا، به‌خصوص در فصل زمستان، بسیار رایج است.

عطسه

مطالعه زویی نشان داده است که عطسه بیش از حد معمول می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا به کرونا در افرادی باشد که واکسینه شده‌اند، اگرچه تاکید می‌کند که عطسه به احتمال زیاد نشانه‌ سرماخوردگی یا آلرژی است.

این مطالعه می‌گوید که گرچه بسیاری از افراد مبتلا به کرونا ممکن است عطسه کنند، «نشانه‌ای قطعی نیست، زیرا عطسه بسیار رایج است.»

گلودرد

بسیاری از افراد مبتلا به کرونا از طریق برنامک زویی گزارش داده‌اند که گلودردی دارند شبیه به گلودردی که ممکن است در زمان سرماخوردگی یا التهاب گلو تجربه کنید.

گلودردهای مرتبط با کرونا معمولا خفیف هستند و بیش از پنج روز طول نمی‌کشند، بنابراین گلودرد بسیار دردناکی که بیشتر طول بکشد، احتمالا نشانه چیز دیگری است. اگر گلودردتان ادامه دارد، باید با پزشک عمومی خود تماس بگیرید.

هرچند گلودرد می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا به کرونا باشد، بیشتر افراد مبتلا به گلودرد احتمالا فقط سرماخوردگی دارند. طبق داده‌های زویی، تقریبا نیمی از افراد مبتلا به کرونا گلودرد را گزارش می‌کنند، و این امر در بزرگسالان بین ۱۸ تا ۶۵ سال شایع‌تر از افراد مسن یا افراد زیر ۱۸ سال است.

از دست دادن حس بویایی

بدون در نظر گرفتن سن، جنسیت، یا شدت بیماری، از دست دادن حس بویایی (و نیز چشایی) همچنان قوی‌ترین مشخصه ابتلا به کرونا است. البته مبتلایان به کرونا ممکن است حس بویایی خود را به طور کامل از دست ندهند، اما ممکن است حس بویایی تغییر کند، و فرد نتواند بوها را با قدرت حس کند. حس چشایی نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد، بنابراین طعم غذا متفاوت می‌شود یا بی‌مزه به نظر می‌رسد.

سرفه‌های مداوم

سرفه مداوم یکی از سه نشانه اصلی کرونا است، اما طبق مطالعه زویی، از هر ۱۰ نفری که به این ویروس مبتلا هستند، تنها چهار نفر این مشکل را تجربه خواهند کرد.

در اینجا «مداوم» به معنای سرفه کردن چند بار در روز، «به مدت نیم روز یا بیشتر» است.

سرفه ناشی از کرونا معمولا در مقایسه با سرفه سینه‌ای که خلط یا مخاط ایجاد می‌کند و ممکن است نشان‌دهنده عفونت باکتریایی باشد، سرفه خشکی است. سرفه‌های مداوم حدود چند روز پس از بیماری ایجاد می‌شود و معمولا حدود چهار یا پنج روز طول می‌کشد.

آلن مک‌نالی، استاد ژنومیک تکاملی میکروبی در دانشگاه بیرمنگام که در آزمایشگاه «لایت‌هاوس لب میلتون کینز»، اولین مرکز بزرگ آزمایش کرونای دولت بریتانیا، مدیریت بخش بیماری‌های عفونی را بر عهده داشته است، می‌افزاید: «اگر علایم عفونت تنفسی دارید، باید برای جلوگیری از انتقال و انجام آزمایش در خانه بمانید.»

«خودمعالجه‌گری راهی مطمئن برای بالا بردن دوباره نرخ ابتلا به کرونا است.»

برگرفته ای از سایت ایندیپندنت فارسی، ۲۲ دسامبر ۲۰۲۱