وخامت حال ۸ زندانی سیاسی زندان ارومیه؛ اعتصاب غذا ادامه دارد

حال جسمی دست‌کم هشت تن از زندانیان سیاسی زندان ارومیه که از دو هفته پیش در اعتصاب غذا هستند، وخیم گزارش شده است.

ده‌ها نفر از زندانیان سیاسی این زندان از اواخر آذر ۱۴۰۰ در اعتراض به شرایط نگه‌داری خود اعتصاب غذا کرده‌اند.

فعالان حقوق بشر از افت شدید فشار خون، نارسایی کلیوی و بیماری‌های گوارشی دست‌کم هشت تن از این زندانیان در اثر فشار ناشی از اعتصاب غذا خبر می‌دهند.

«ایران‌وایر» با یک منبع آگاه درباره وضعیت این زندانیان گفت‌‌وگو کرده است.


حال جسمی دست‌کم هشت تن از زندانیان سیاسی زندان ارومیه که از دو هفته پیش در اعتصاب غذا هستند، وخیم گزارش شده است.

ده‌ها نفر از زندانیان سیاسی این زندان از اواخر آذر ۱۴۰۰ در اعتراض به شرایط نگه‌داری خود، اعتصاب غذا کرده‌اند.

یک فعال حقوق در مورد دلیل اصلی این اعتصاب غذا که از اواخر آذر با نخوردن غذای زندان شروع شده و با دست کشیدن از خوردن هرگونه غذا از یک هفته گذشته تداوم پیدا کرده است، به «ایران‌وایر» می‌گوید: «ساخت یک بند فوق امنیتی در این زندان و اعلام تصمیم مدیران این زندان برای انتقال زندانیان سیاسی به آن، دلیل اصلی این اعتصاب غذا است. هدف از ایجاد این بند تازه تاسیس، جدا کردن زندانیان سیاسی از سایر زندانیان و البته ایزوله کردن آن‌ها است. در این بند که زندانیان سیاسی در سلول‌های جداگانه نگه‌داری خواهند شد، مقررات هواخوری و هم‌چنین نحوه نگه‌داری آ‌ن‌ها طوری طراحی شده است که این زندانیان نه تنها از ارتباط با زندانیان غیر سیاسی که حتی از برقراری ارتباط با یک‌دیگر هم محروم شوند.»

به گفته این منبع آگاه، زندانیان سیاسی زندان ارومیه در این بند تازه تاسیس قرار است به گروه‌های چند نفره تقسیم و هر کدام از این گروه‌ها در سلول‌های جداگانه با درهای الکترونیک نگه‌داری شوند: «علاوه بر درهای الکترونیک تعبیه شده در این بند، دوربین‌های مداربسته متعدد داخل و بیرون سلول‌ها و هم‌چنین محدودیت‌های شدید در مورد هواخوری زندانیان با هدف فشار مضاعف بر آن‌ها و ایزوله‌تر کردن‌شان پی‌گیری خواهد شد. آن طور که ما مطلع شده‌ایم، قرار است هواخوری زندانیان این بند در زمان‌های متفاوت روز و به طور جداگانه بین سلول‌های مختلف تقسیم شود.»

پیش‌تر یک منبع مطلع در گفت‌وگو با «ایران‌وایر» احتمال اعدام هفت زندانی در این بند را به عنوان یکی از دلایل این اقدام جمعی عنوان کرده‌ بود.

به گفته یکی از زندانیانی که در اعتصاب غذا به سر می‌برد، زندان‌بان‌ها در پی جابه‌جایی و انتقال زندانیان، می‌خواهند هفت زندانی محکوم به اعدام را برای اجرای حکم، از دیگر زندانیان سیاسی جدا کنند.

در حال حاضر زندانیان سیاسی زندان ارومیه در بند ۱۰ این زندان نگه‌داری می‌شوند.

به گفته منبع آگاهی که با «ایران‌وایر» گفت‌وگو کرده است، زندانیان سیاسی زندان ارومیه از ابتدای اعلام اعتصاب غذا پیش‌بینی می‌کردند مقامات زندان با آن‌ها وارد مذاکره شوند و در این تصمیم تجدیدنظر کنند: «به خاطر همین پیش‌بینی، زندانیان سیاسی ابتدا اعتصاب خود را از روز ۲۱ آذر با خودداری از صرف غذای زندان آغاز کردند. ولی بعد از حدود یک هفته که مسوولان هیچ واکنشی ندادند، آن‌ها هم از خوردن هرگونه غذا خودداری کرده‌اند. در حال حاضر دست‌کم هشت تن از آن‌ها با انواع مشکلات جسمی روبه‌رو شده‌اند.»

او به نام‌هایی مثل «فرزاد سامانی»، «سیروان حسینی اصل»، «سامان حسینی اصل»، «محمد حسین‌پور»، «مختار ابراهیمی»، «طاهر حسین‌زاده»، «حامد قره اوغلانی» و «سردار اوزمشه» اشاره کرد.

این فعال حقوق بشر که فهرست اسامی همه زندانیان در حال اعتصاب غذا را در اختیار «ایران‌وایر» قرار داده است، می‌گوید از میان این افراد، «احمد تمویی» چند روز پیش از زندان آزاد شد.

این زندانیان برای رسیدگی به اعتراض خود، روز چهارشنبه اول دی در برابر دفتر نگهبانی زندان ارومیه تحصن کردند که با بی‌توجهی ریاست زندان روبه‌رو شدند: «با توجه به اتفاقات ناگواری که در سال‌های اخیر برای برخی زندانیان سیاسی و عقیدتی افتاده است، ما به شدت نگران وضعیت جسمی زندانیان سیاسی ارومیه هستیم. تا امروز مسوولان زندان کوچک‌ترین توجهی به آن‌ها نکرده‌اند و همین موضوع نگرانی ما را بیشتر کرده است.»

برگرفته ای از سایت ایران وایر ، ۲۳ دسامبر ۲۰۲۱