مقررات جدید سفر به عراق؛ واکسن‌های ایرانی کرونا تأیید نشدند

طبق مقررات اعلام شده از سوی عراق تنها زائرانی اجازه ورود به این کشور را دارند که یکی از شش واکسن تأییدشده بین‌‌المللی کرونا را دریافت کرده باشند. نام واکسن‌های تولیدی ایران در فهرست عراق ذکر نشده است.

در تازه‌ترین مقرراتی که از سوی کشور عراق به شرکت‌های گردشگری و هواپیمایی اعلام شده، گفته شده مسافرانی که از ایران قصد ورود به این کشور را دارند باید یکی از واکسن‌های مورد تأیید عراق را زده باشند. در فهرست واکسن‌های مورد تأیید نام هیچ‌کدام از واکسن‌های تولید شده ایران ذکر نشده‌ است.

طبق این مقررات تمامی مسافران بالای ۱۲ سال با ارائه گواهینامه معتبر واکسیناسیون کرونا که از آخرین نوبت تزریق آن ۱۴ روز گذشته باشد، یا ارائه جواب منفی آزمایش پی‌سی‌آر که حداکثر ۷۲ ساعت از تاریخ آن گذشته باشد، اجازه ورود به عراق را دارند.

در فهرست ارائه شده از سوی عراق فایزر، مدرنا، آسترازنکا، جانسون اند جانسون، سینوفارم و سینواک به عنوان واکسن‌های مورد تأیید نام برده شده‌اند. این واکسن‌ها همگی مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی هستند. تا کنون هیچ‌کدام از واکسن‌های تولیدشده در ایران نتوانسته‌اند از مراجع بین‌المللی تأییدیه‌ دریافت کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت ایران شهریورماه سال گذشته گفته بود طبق توافقی که با مقامات عراقی صورت گرفته، این کشور همه واکسن‌ها از جمله برکت را به رسمیت می‌شناسد. علیرضا رشیدیان عنوان کرده بود زائران ایرانی که دو نوبت واکسن آنها از سوی وزارت بهداشت تأیید شده، کارت واکسن دریافت می‌کنند و این کارت “برای طرف عراقی معتبر است”.

خبرگزاری ایسنا نوشته مقررات اعلام شده از سوی عراق تا به اینجا تنها شامل سفرهای هوایی می‌شود و طبق آخرین اعلام سازمان حج و زیارت ایران مرزهای زمینی بین دو کشور همچنان بسته هستند.

واکسن برکت محصول گروه صنعتی “شفا فرامد” یکی از شرکت‌های وابسته به گروه دارویی برکت است. گروه دارویی برکت، متعلق به “ستاد اجرایی فرمان امام” از جمله بزرگترین هولدینگ‌های دارویی ایران است که چندین شرکت دارویی را در اختیار دارد. واکسن برکت نخستین واکسنی بود که در ایران مجوز مصرف اضطراری گرفت. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز مقابل‌ دوربین‌ها واکسنی را که ادعا می‌شد واکسن برکت است، دریافت کرد.
تزریق واکسن برکت در ایران در حالی صورت گرفت که هیچ‌کدام از نتایج علمی آزمایش‌های بالینی این واکسن منتشر نشده بودند.

آمار دقیقی از اینکه تا کنون چند نفر در ایران با واکسن‌های داخلی واکسینه شده‌اند، در دست نیست اما رئیس هیئت مدیره گروه دارویی برکت حدود یک ماه پیش اعلام کرد تا کنون ۶۰ میلیون دوز واکسن برکت تولید شده که از این مقدار، بیشتر از ۱۵ میلیون دوز به وزارت بهداشت تحویل داده شده است و نزدیک به ۳۵ میلیون دوز نیز در انبارهاست. او در مورد ۱۰ میلیون دوز دیگر توضیحی نداد. این در حالی است که در مقاله‌ای از خبرگزاری مهر که به تازگی منتشر شده، میزان تولید واکسن برکت تا کنون ۱۴ میلیون دوز ذکر شده است.

برکت تنها واکسن تولید شده در ایران نیست. واکسن‌های پاستوکووک، اسپایکوژن، رازی کووپارس، فخرا و نورا، دیگر واکسن‌های تولیدی ایران هستند که هیچ‌کدام از آنها مورد تأیید بین‌‌المللی نبوده و نتایج تحقیق و کارآزمایی‌های بالینی آنها نیز در نشریه‌های معتبر منتشر نشده‌ است.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی،۴ آوریل ۲۰۲۲