پیام یکی از معترضان آبان از زندان: ما آبانی‌ها را فراموش نکنید

وحید باقری یکی از زندانیان سیاسی بازداشت شده در آبان ۱۳۹۸ با انتشار یک فایل صوتی به تداوم حبس خود اعتراض کرد. او که در دادگاه انقلاب به پنج سال حبس قطعی محکوم شده، به رغم گذشت نزدیک به سه سال از ایام حبس کماکان در زندان تهران بزرگ نگهداری می‌شود.

این زندانی سیاسی که پس از یک مرخصی کوتاه مدت به زندان بازگشته است خواستار توجه مقامات مسئول و نهادهای حقوق بشری به پرونده‌اش و پیگیری شرایط آزادی او شده است.

وحید متولد ۱۳۶۸ کارگر روزمزد و ساکن محله یافت‌آباد تهران و پدر ۲ کودک خردسال است. او در پی اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ در تاریخ ۷ آذر ۹۸ توسط ماموران پلیس امنیت بازداشت و با پایان مراحل بازجویی به زندان تهران بزرگ منتقل شد. از آن زمان تاکنون، سه سال است که در این زندان به سر می‌برد.

وحید باقری که در هیچ‌کدام از مراحل محاکمه‌اش وکیل نداشته، توسط قاضی مقیسه به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام» در مجموع به ۶ سال حبس محکوم شده و درخواست اعاده دادرسی او در دیوان عالی کشور نیز رد شد.

این زندانی سیاسی در ادامه فایل صوتی تازه خود با اشاره به اصل شخصی بودن مجازات می‌گوید: «بعد از مدت سه سال باید برگردم زندان و با وجود اینکه نان آور دو خانواده ام با آزادی مشروطم مخالفت شد. پس اصل شخصی بودن مجازات چه می‌شود، چه کسی پاسخگوی آسیب‌هایی است که فرزندان و مادر وحید باقری‌ها می‌بینند؟ اصلا چرا به جای دولت بی‌کفایت روحانی و حکومت فاسدی که او را به مردم تحمیل کرد، وحید باقری‌ها که به ظلم و فساد اعتراض کردند را مجازات می‌کنند؟»

وحید باقری در درخواستی که در نوزدهمین ماه تحمل حبس خود منتشر کرده بود پرسیده بود: «چرا هم‌چنان باید به دلیل یک اعتراض در زندان باشم؟ لطفا ما آبانی ها را فراموش نکنید. بیش‌از یک سوم ایام حبسم را گذرانده‌ام و تاکنون محروم از مرخصی بودم. داغ دو تن از عزیزانم را در زندان دیدم. به من مرخصی ندادند، تا به لطف حمایت مردم، چند روزی به مرخصی آمدم و کنار فرزندانم و مادر پیر و بیمارم هستم. اما مرا دوباره به زندان احضار کرده‌اند، من دو فرزند خردسال و مادری پیر و بیمار دارم و مسئولیت تامین هزینه‌های زندگی با من است. اما هنوز مشمول هیچ تخفیف مجازاتی نشدم و محکوم به تحمل باقی مانده حبس هستم.»

این زندانی سیاسی که در دوران حبس برادر و برادرزاده خود را از دست داد، حتا از اعزام به مرخصی جهت شرکت در مراسم ترحیم آنها هم محروم شد. او در زندان فشافویه هم به‌دلیل حمایت از زندانیان سیاسی جوان به قرنطینه بدون امکانات تیپ ۲ زندان تهران بزرگ تبعید شده است.

برگرفته ای از سایت ایران وایر، ۱۹ آوریل ۲۰۲۲