ادامه همبستگی دانشجویان با اعتراضات سراسری در سالگرد آبان ۹۸

سه‌شنبه ۲۴ آبان دانشجویان معترض ده‌ها دانشگاه در شهرهای مختلف ایران در اعتراضات سراسری شرکت کردند. یکی از شعارهایی که فریاد می‌زدند این بود: «استادامون نشستن، دانشجوها تو حبسن».

اعتراضات سراسری در روز سه شنبه ۲۴ آبان با اعتراضات دانشجویی در دانشکده‌های مختلف دانشگاه تهران، خواجه‌نصیر، سوره، رازی کرمانشاه، آزاد تهران واحد علوم و تحقیقات، آزاد تهران غرب، آزاد تهران شمال، علم و فرهنگ، کرج، گیلان، بهشتی، شریف، نوشیروانی بابل، دانشگاه علم و فناوری مازندران، هنر تهران، خمینی‌شهر، تربیت مدرس، گرگان، دامغان، دانشگاه علامه تهران، اصفهان، چندین دانشکده در کردستان، سنندج و سقز و دانشگاه‌های دیگر در جریان بود.

اعتراضات دانشگاه‌های تهران و کرج
دانشجویان معترض چندین دانشگاه در تهران و کرج در همبستگی با مردم معترض و دانشجویان زندانی کلاس‌های درس را خالی گذاشتند، تحصن کردند، اعتراض کردند، و با پرفورمنس‌ها (اجراهای هنری) و شعارهای مختلف، خشم و نارضایتی خود را نشان دادند.

حراست و نیروهای امنیتی دانشجویان را تهدید و در برخی دانشگاه‌ها به آنها خشونت اعمال کرده‌اند. به نقل از خبرنامه دانشگاه امیرکبیر حراست بازوی سرکوب بوده و دانشجویان را تهدید کرده است. دانشجویان نوشتند:

«از ساعت ۱۲:۵۰ دقیقه جلو دانشکده ریاضی نشستیم اومدن بچه‌ها رو به‌زور بلند کردن تا تهدید کردن که بریم. کلاه و ماسک یکی از بچه ها رو برداشتن گفتن ازت عکس می‌گیریم شناساییت می‌کنیم. بچه‌ها رو هل دادن. الانم تهدید می‌کنن که گوشیاتونو خاموش کنید. با وجود تهدیدها دانشجویان همچنان در کف صحن ریاضی دانشگاه به نشانه اعتراض نشسته‌اند.»

در همین خبرنامه پس از مدتی دانشجویان بار دیگر چنین توضیح دادند: «واقعا نمیدونم بچه‌ها تو دانشگاه بمونن آروم‌تر میشه یا نه ولی از نیم ساعت پیش تا الان داره همین جور بدتر میشه الان تئاتر شهر با ساچمه می‌زدن اون طرف خیابون این طرفم اشک آور زدن چشمام هنوز می‌سوزه توی ایستگاه هم شعار می‌دن حواستون باشه. قبل رفتن پلیس با موتور داشت میرفت سمت در سعید دانشگاه (درب دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خیابان سعید).»

در ساعت ۱۴:۲۵ دانشجویان خبر دادند که چهارراه ولیعصر گاز اشک آور زده‌اند و پارک دانشجو شلوغ است.

همچنین دانشجویان امیرکبیر نوشتند که پایگاه بازداشت دانشجویان در محل در ورودی خیابان سعید ایجاد شده است. آنها به همدیگر هشدار می‌دادند که به سمت در سعید نروند زیرا ماموران آنها را دستگیر می‌کنند و گاز اشک‌آور نیز زده‌اند.

در طی اعتراضات دانشگاه پلی کلینیک در ویدئویی می‌بینیم که دانشجویان دانشگاه پلی‌تکنیک توسط لباس شخصی‌ها با خشونت در حال بازداشت شدن هستند.

لباس شخصی‌ها در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران حاضر بودند. در شبکه‌های اجتماعی خبررسانی کردند که «به دنبال حرکت اعتراضی دانشجویان دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در تجمع و خواندن سرود زن و همچنین تغییر رنگ حوض این دانشکده به رنگ خون، تعداد زیادی از نیروهای لباس شخصی وارد دانشگاه شده و با اعمال خشونت فیزیکی و کلامی اقدام به درگیری با دانشجویان کرده و سعی در متفرق سازی آنان دارند. همچنین تعدادی از دانشجویان را به روی زمین پرت کرده‌اند».

همچنین دانشجویان خبر دادند که تحصن دانشجویان پردیس مرکزی دانشگاه تهران از صبح روبه‌روی دانشکده فنی پایین شروع شده و با وجود درگیری میان مزدوران حراست و لباس شخصی و دانشجویان پیشرو همچنان ادامه دارد.

دانشجویان علامه نیز در تهران به اعتراضات سراسری پیوسته‌اند. در ویدئویی تجمع و همخوانی سرود زن در دانشگاه علامه دیده می‌شود.

دانشجویان معترض شهید بهشتی تهران نیز اعتراض کردند و در چندین ویدئو که از اعتراضاتشان منتشر شده شعار می‌دهند: «آزادی، آزادی، آزادی» و «مهمون قاتل نمی‌خوایم نظام فاسد نمی‌خوایم». در ویدئوی دیگر می‌بینیم که دانشجویان معترض دانشکده کامپیوتر شعار می‌دهند: «دانشجو داد بزن، حقتو فریاد بزن».

دانشجویان دانشکده‌ی روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه بهشتی در اعتراض به بازداشت فاطمه انصاری دانشجوی کارشناسی مشاوره ۹۸ تحصن کردند و در حین تحصن شعارهای مختلفی نیز سردادند از جمله: «استادامون نشستن، دانشجوها تو حبسن»

امروز دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه تهران واقع در امیرآباد، علی‌رغم مقابله‌ی حراست، با همخوانی “سرود زن” و سر دادن تجمع کردند و شعارهای زیر را سر دادند:

«زاهدان کردستان چشم و چراغ ایران / کشته شده خدانور به دست چندتا مزدور / دانشجو بیدار است از استبداد بیزار است / قسم به خون یاران ایستاده ایم تا پایان / زن زندگی آزادی / آزادی حق ماست، مهسا اسم رمز ماست / ۱۵۰۰نفر کشته‌ی آبان ماست / دانشجوی زندانی آزاد باید گردد / دانشجو می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد»

دانشجویان دانشگاه‌های آزاد نیز در اعتراضات سراسری شرکت کردند.

دانشجویان دانشگاه آزاد تهران غرب در خیابان فرحزادی تجمع کردند. یکی از دانشجویان معترض ویدئو زیر را گرفته و توصیف می‌کند که چه چیزی در جریان است.

در ویدئویی می‌بینیم که دانشجو خبرنگار می‌گوید امروز ۲۴ آبان دانشگاه آزاد کرج در اعتصاب کامل است و کلاس‌ها تشکیل نمی‌شوند.

دانشجویان دانشگاه‌های هنر از جمله سینما و تئاتر و دانشگاه سوره نیز با آفریدن آثاری هنری در اعتراض سراسری ۲۴ آبان همراه شدند.

اعتراض دانشگاه‌های کردستان و شهرهای دیگر
دانشجویان دانشکده فنی و حرفه‌ای سقز با بایکوت کلاس‌های درس، به اعتصاب سراسری پیوسته‌اند. در شهر کرمانشاه نیز دانشجویان معترض چندین دانشکده به اعتراضات سراسری پیوسته‌اند.

در دانشگاه‌ کردستان نیز تجمعی برگزار شد. در ویدئوی زیر دانشجویان معترض را می‌بینیم که شعار « هیز تویی هرزه تویی، زن آزاده منم» را سر داده‌‌اند.

در دانشگاه رازی کرمانشاه نیز دانشجویان اعتراض کردند. چندین ویدئو از اعتراضاتشان منتشر شده است. در یکی از آنها دانشجویان شعار می‌دهند: « هر یه نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه».

سه شنبه ۲۴ آبان در دانشکده ریاضی و علوم‌پایه دانشگاه گیلان نیز اعتصاب و تحصن دانشجویان معترض شکل گرفت.

دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل نیز مقابل سردر این دانشگاه تجمع کردند. درویدئوهایی که از این تجمع در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده دانشجویان معترض شعار می‌دهند: «آزادی، آزادی، آزادی» و «کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر قاتل رو ستایش کنیم».

در ویدئویی می‌بینیم که نیروهای مسلح و امنیتی در مقابل دانشگاه نوشیروانی بابل ایستاده‌اند.

امروز دانشجویان دانشگاه مازندران با وجود تهدیدات و سرکوب‌های صورت گرفته در این دانشگاه اعتراض کردند. چندین ویدئو نیز از اعتراض‌های آنها منتشر شده است. در یکی از این ویدئوها دانشجویان شعار «آزادی، آزادی، آزادی» سر می‌دهند.

دانشجویان معترض دانشگاه تبریز نیز تجمع کردند و شعار «آزادی، آزادی، آزادی» سر دادند.

چندی بعد در شبکه‌های اجتماعی نوشتند که درهای ورود و خروج دانشگاه آزاد تبریز بسته شد و نیروهای سرکوبگر به سمت دانشگاه رفتند. در یکی از ویدئوهای منتشر شده از دانشگاه آزاد تبریز دانشجویان شعار «زن، زندگی، آزادی، مرد، میهن، آبادی» را سر می‌‌دهند.

در دانشگاه صنعتی اصفهان نیز دانشجویان معترض تجمع کردند. در شبکه‌های اجتماعی ویدئوهایی از اعتراضاتشان منتشر شد. در دو ویدئو حمله حراست دانشگاه صنعتی اصفهان به دانشجویان معترض و سپس تصویربرداری از آنها را می‌بینیم.

جمعیت زیاد دانشجویان دانشگاه خمینی‌شهر با شعار “هیز تویی، هرزه تویی …” به اعتراض سراسری پیوستند.

همزمان با اعتراضات سراسری ۲۴ آبان جمعی از هنرمندان جوان نیز ویدئوی زیر را برای زمانه فرستادند. متنی که در ویدئو خوانده می‌شود را در زیر می‌بینید.

شاید تو هم مثل من تمام تنت درد می‌کنه…
شاید تو هم مثل من تمام اون گلوله‌ها و ساچمه‌هارو توی تنت حس میکنی…
حس می‌کنی تنت زاهدانه، تنت دانشگاه‌های ایرانه، بچه‌های معصومه، هواپیمای اوکراینه…
شاید تو هم مثل من یک مشتت رو پر از خاک مزار مادرت احساس می‌کنی و یک مشتت رو…
من زنم …
من شاهچراغ شیرازم…
من اوینم…
من شریفم… جای گفتگو روی تنم هنوز کبوده…
من کارگرم… عرق شرم از روی پیشونیم پاک نمی‌شه…
من کُردم… امید هر روزم…
من زاینده رود بی آبم، آبادان ویرانم
زاگرس سوخته و ارومیه‌ی خشک‌ام…
من اهوازم… جای هوا باید خاک نفس بکشم…
من بلوچم… لباس سفیدم سرخه، خونِ…
من دانشجو و هنرمند زندانیم
من خورشید و آبانم
من مهسا ام
من نوید و نیکا و مهرشادم
خدا نورم، سیاوشم
من حسین و نسرین و جادی‌ام
من درد مشترکم، من ایرانم

برگرفته ای از سایت رادیو زمانه، ۱۷ نوامبر ۲۰۲۲