واکنش‌های گسترده به دیدار بازیکنان تیم فوتبال حکومت ایران با رئیسی: «شرم‌آور» و «تأسف‌بار» است

دیدار بازیکنان و کادر فنی تیم فوتبال با ابراهیم رئیسی، پیش از اعزام به قطر بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشته و با انتقاد بسیاری از کاربران ایرانی همراه شده است.

ملی‌پوشان ایرانی که برای شرکت در جام جهانی عازم دوحه بودند، در جریان یک مراسم رسمی با رئیس جمهوری ایران ملاقات کردند.

بسیاری از کاربران با اشاره به سرکوب خشونت‌آمیز معترضان ایرانی از سوی حکومت، دیدار آنها با ابراهیم رئیسی و ابراز ارادت برخی از آنها به یکی از سران جمهوری اسلامی را با واژه‌های چون «شرم‌آور» یا «تأسف‌بار» توصیف کردند.

در این میان واکنش برخی از بازیکنان پیشین تیم ملی فوتبال به دیدار جالب توجه بود. در این مطلب مروری داریم بر تعدادی از این نظرات که منتشر شده است.

مجید نامجومطلق، بازیکن پیشین تیم ملی، در واکنش به دیدار بازیکنان کنونی این تیم با ابراهیم رئیسی، در حساب کاربری خود در اینستاگرم نوشت: «این تیم‌ ملی ما نیست.»

مهرداد پولادی، بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال ایران، به دیدار بازیکنان کنونی این تیم با ابراهیم رئیسی واکنش نشان داد. او در حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «چه قدر تلخ است که هنوز نمی‌دانید شهرت بدون شرافت، ارزشی برای مردم شریف ندارد.»

سوشا مکانی، بازیکن پیشین تیم ملی، با انتشار تصویری از ملاقات بازیکنان با ابراهیم رئیسی، در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «تاریخ شما بی‌شرفان را فراموش نخواهد کرد.»

یحیی گل‌محمدی دیدار بازیکنان تیم ملی با ابراهیم رئیسی را بهترین فرصت برای رساندن «صدای مردم داغدیده و مظلوم» ایران دانست که از دست رفت، و خطاب به بازیکنان تیم ملی نوشت «توی درس معرفت نمیشه بیشتر از صفر به شما داد.»

امیر حسین صادقی بازیکن پیشین تیم ملی در استوری اینستاگرم خود نوشت که «فرصت خوبیه که سه روز انسان باشیم شاید خوشمون اومد.»

در این میان، عدم سفر علی دایی به قطر در حمایت از مردم نیز با واکنش‌های مثبت زیادی همراه بود.

او در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت که دعوت فیفا و فدراسیون فوتبال قطر را برای سفر خود و خانواده‌اش به این کشور برای تماشای مسابقات نپذیرفته است. او دلیل این تصمیم را بودن کنار مردم در ایران و «هم‌دردی با خانواده‌هایی که عزیزان خود را در این روزها از دست دادند» اعلام کرد.

این اقدام علی دایی واکنش تعدادی از بازیکنان پیشین تیم ملی را به دنبال داشت که با انتشار پیام‌هایی از «شهریار فوتبال ایران» حمایت کردند.

محمد خاکپور، بازیکن پیشین‌ تیم ملی فوتبال ایران، به تصمیم علی دایی برای عدم سفر به قطر در حمایت از مردم واکنش نشان داد. او تصویری از خود و علی دایی را در اینستاگرم منتشر کرد و نوشت «شهریار، عشق تو به میهن، آرام قلب‌ها است و حضورت حال همه را خوب می‌کند.»

فرهاد مجیدی، بازیکن و سرمربی پیشین تیم‌ استقلال، با انتشار ویدئویی در استوری اینستاگرام خود، از علی دایی حمایت کرد. او در بخشی از این کلیپ کوتاه به بازیکنانش می‌گوید که «مهم این است که آدم‌های خوبی باشید، مثل علی دایی، چه استقلالی‌ها و چه پرسپولیسی‌ها او را دوست دارند.»

علی کریمی نیز یکی از چهره‌های ورزشی سرشناسی بود که حاضر به سفر به قطر نشد. این بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال ایران در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت که دعوت فیفا برای تماشای مسابقات جام جهانی در قطر را نپذیرفته است. به گفته او فدراسیون فوتبال ایران این دعوتنامه را پنهان کرده بود. علی کریمی با اشاره به روزهای سخت مردم ایران، یادآور شد که برای او مسائل «مهمتری نسبت به فوتبال وجود دارد.»

پیش از این جواد نکونام نیز دعوت به قطر برای تماشای مسابقات جام جهانی را نپذیرفته بود.

برگفته ای از سایت صدای امریکا بخش فارسی، ۱۶ نوامبر ۲۰۲۲