فرمانروائی ملت، حاکمیت قانون

اگر چه ساختن چنان نظامی که بر حاکميت ملت تکيه داشته باشد بر ویرانه های جامانده از حکومت اسلامی کار ساده ای نیست اما برای رهائی از وضعیت موجود و بیرون آمدن از درماندگی اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و بویژه فرهنگی راه دیگری جز تلاش و امید به آینده، همراه با راهپيمائی سخت در مسیری پر سنگلاخ، نیست. دموکراسی مدرن فرمانروائی ملت و حاکمیت قانون است.

ادامه ◄
بیانیه مشترک حزب سکولار دموکرات ایرانیان و حزب مشروطه ایران

رویکرد دو حزب برجسته به بیانیه‌های درون کشور

در تازه‌ترین همکاری، این دو حزب با برشمردن آرمان‌های یکسان خود برای برپایی دموکراسی مدرن در ایران، به این پرداخته‌اند که باید به زبان و تنگنایی که مبارزان دلیر درون ایران به آن گرفتار هستند آگاه بود و این بدون داشتن شاخصی که هموار مردم را آگاه نگاه دارد انجام پذیر نیست.

ادامه ◄
محمود عاشوری از خبرگاه

بايد گزينهء اول بود!

جبهه هایی که در مرحله کنونی خواهان سرنگونی بوده و ادعای رهبری انقلاب مردم را دارند عبارتند از: جبههء کلی کمونیست ها، جبههء کلی اسلامی های دمکرات، و جبههء کلی سکولار دمکرات ها. اما دو جبههء اول اگرچه دارای سابقه ای طولانی، با تشکیلات، ایدئولوژی و با سرمایهء سیاسی بيشتری هستند، به عقیدهء من، با مرحلهء دوم انقلاب، که خواست اثباتی مردم در آن مطرح می شود، بيگانه بوده و سخن تازه و روزآمدی ندارند. حال آنکه مردم هم اکنون خواست های اثباتی خود را به عناوین مختلف ابراز کرده اند.

ادامه ◄

چرا ما تفاوت های اساسی را درک نمی کنیم؟

هفته ی پیش «روحا» دختر جوانِ بهایی ایرانی که اکنون شهروند آمریکاست، در مراسم فارغ التحصیلی اش از «خشونت پلیس علیه اقلیت های نژادی در آمریکا سخن گفت و در گفتگوهایی که با رسانه های مختلف فارسی زبان و انگلیسی زبان داشت، ضمن یادآوری رنج هایی که اقلیت های مذهبی در ایران دارند، «تبعیض و خشونت پلیس» در آمریکا را با تبعیض و خشونتی که در ایران نسبت به اقلیت های مذهبی می شود یکی دانسته است.

ادامه ◄

چين، عروسک‌گردان ناآرامی‌ها

در پندار خود جهانی را ببینید که چین در آن یکه تازی می‌کند. جایی که دموکراسی و ارزش‌های سکولار و لیبرال دیگر پیگیری نمی‌شوند، حقوق بشر از یاد می‌رود، و جهان وارد کشاکش‌های بازرگانی سخت می‌شود، ارزش‌های جامعهء چینی در دنیا قدرت می یابند و شورای مرکزی حزب کمونیست کشورهای آزاد را تهدید به نابودی می‌کند.

ادامه ◄

ناشناس، مثل حلوای ژاپنی!

هميشه از خود پرسيده ام که چگونه ممکن است کسی که حلوای ژاپنی نخورده، ناگهان هوس آن را داشته باشد؟ مگر نه اينکه اسیری که هرگز آزادی را تجربه نکرده نمی تواند آن را طلب کند؟ همه درد، اسارت و ذلت را می فهمند ولی درمان را نمی شود «فهمید» بلکه باید آن را تجربه کرد، شناخت و آموخت. پس هیچ کشور دیگری هم نمی تواند برای ایرانی ها دموکراسی بیاورد، و ما باید خودمان آن را بشناسيم و سپس طلب کنیم. اينگونه بود که يادآوری طعم و مزه ی«حلوای ژاپنی» بن بست ذهن مرا گشود.

ادامه ◄

نخستین رنکینگ جهانی فیفا پس از حضور مارک ویلموتس در تیم ملی ایران

 امروز جمعه اعلام شد که در این رده بندی، تیم ملی فوتبال ایران با ۱۵۱۸ امتیاز در جایگاه بیستم بهترین تیمهای فوتبال جهان قرار گرفت. ایران در رده بندی قبلی در رده بیست و یکم قرار داشت. در این رده بندی، بلژیک، فرانسه، برزیل، انگلستان، پرتغال، کرواسی، اسپانیا، اروگوئه، سوئیس و دانمارک اول تا دهم هستند. در آسیا کشور ژاپن دو پله سقوط داشته است و در رده بیست و هشتم جهان است. رده بندی کشورهای آسیایی به این ترتیب است: ۱- ایران ۱۵۱۸ امتیاز – ۲۰ جهان ۲- ژاپن ۱۴۹۶ امتیاز – ۲۸ جهان ۳- کره جنوبی ۱۴۶۷ امتیاز – ۳۷ جهان ۴- استرالیا ۱۴۳۶ امتیاز -۴۳ جهان ۵- قطر ۱۳۹۶ امتیاز – ۵۵ جهان  

ادامه ◄

دنیزلی در ترکیه

پس از اتمام همکاری باشگاه تراکتورسازی با جرج لیکنز به علت نتایج ضعیف، مصطفی دنیزلی سرمربی ترکیهای سابق پرسپولیس با توافق با مالک تراکتورسازی، هدایت این تیم برای لیگ نوزدهم را بر عهده گرفت.این چهارمین حضور دنیزلی در ایران است. یک دوره با پاس تهران، دو دوره با پرسپولیس و حالا تراکتور. دنیزلی در ترکیه، روی نیمکت هر سه باشگاه پرطرفدار گالاتاسرای، فنرباغچه و بشیکتاش نشسته است که حاصلش مجموعهای از جامهای قهرمانی است. دنیزلی فصل گذشته هم کاندیدای قبول هدایت تراکتورسازی بود که مالک پیشین این باشگاه با او به توافق نرسید تا آرتوئرول سائلام سرمربی تراکتور شود.  

ادامه ◄

مبلغ معوقه درخواستی استقلال

در پی جلسه شنبه امیر حسین فتحی مدیر عامل، کامران منزوی و اسماعیل خلیل زاده اعضای هیات مدیره باشگاه استقلال با دکتر عباسی مدیر عامل حامی مالی، که در فضایی مثبت و صمیمی برگزار شد، مقرر گردید تا این حامی مالی باشگاه، مبلغ معوقه درخواستی استقلال را تا روز چهارشنبه به حساب باشگاه استقلال واریز نماید. به این ترتیب و با تامین هزینه قرارداد استراماچونی، این مربی ۴۳ ایتالیایی رسماً بعنوان سرمربی استقلال انتخاب و معرفی شد.به گفته رسانه های ایتالیایی مبلغ قرارداد یک ملیون و هفتصد هزار دلار میباشد اما به گفته فتحی مبلغ فقط هفتصد هزار دلار است . استراماچونی ۴۳ ساله پیشتر سرمربی اسپارتا پراگ بود. او در تیمهای پاناتینایکوس یونان و اودینزه ایتالیا نیز سابقه سرمربیگری دارد. خبرسازترین دوران مربیگریاش هدایت اینتر است، زمانی که فقط ۳۶ ساله بود و جوانتر از ستاره تیمش خاویر زانتی. این مربی جوان ایتالیایی پس از فصل ناموفق وینفرید شفر[…]

ادامه ◄

سفر معاون موگرینی به ایران برای حفظ برجام

هلگا ماریا اشمید، دبیرکل این نهاد، در هفته جاری به کشورهای خلیج فارس خواهد رفت و سپس از ایران دیدار خواهد کرد. هلگا اشمید معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا است که در سال ۲۰۱۵ عضو گروه مذاکره‌کننده ۵+۱ با تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران بود. اشمید امروز چهارشنبه ۲۲ خرداد / ۱۲ ژوئن سفر خود را با دیدار از امارات متحده عربی آغاز می‌کند و سپس به ترتیب به عمان، قطر و ایران خواهد رفت. وب‌سایت نهاد اقدام خارجی اتحادیه اروپا نوشته است دیدارهای اشمید از کشورهای خلیج فارس «در شرایطی برگزار می‌شود که بر منطقه تنش حاکم است و این فرصتی برای برجسته کردن خواست اتحادیه اروپا به‌منظور جلوگیری از تنش‌های منطقه‌ای و یافتن راه‌هایی برای تنش‌زدایی و تقویت گفت‌وگو خواهد بود». منبع رادیو زمانه

ادامه ◄

اقتصاد سیاسی آلودگی هوا

رادیو زمانه-زندگی در شهرهای بزرگ به خصوص در تهران و اهواز تجربه بی واسطه‌ای از آلودگی هوا به ما می‌دهد: مه-دودهای خاکستری نگاه ما را به بیرون پنجره می‌بندد و بوی گازوئیل نیم‌سوخته مشام هر انسانی را آزار می‌دهد. کوچ گنجشکها و دیگر پرندگانی که روزگاری نوای خوششان میهمان تهران بودند، نشان از تغییرات آب و هوایی خطرناکی دارد که در این شهر اتفاق افتاده است.

ادامه ◄

زباله‌گردی شغلی برای حاشیه‌نشینان

زباله‌گردی در شهرهای مختلف ایران به یک منبع درآمد تبدیل شده است. نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد حداقل ۱۴ هزار تن در تهران به زباله‌گردی مشغول‌ اند و کودکان و مهاجران جمعیت غالب زباله‌گردان را تشکیل می‌دهد.

ادامه ◄

متهم ردیف اولیم!

نمی خواهم، همانند کانون ها و انجمن های ایرانی دفاع از حقوق بشر، مثل همیشه از «ظلم ظالم و جور صیاد» بگویم و، باز مانند این سازمان ها و کانون ها و انجمن ها، رفتار و کردار نظام اسلامی ایران را با قوانین حقوق بشر و سند ۲۰۳۰ یونسکو مقایسه کنم… بلکه اتفاقاً قصد دارم، به عنوان یکی از مدافعین حقوق بشر، انگشت اتهام را به سوی خودم و تمامی انجمن ها و سازمان های مدافع حقوق بشر ایرانی، دراز کنم و بگویم: “ما بی عرضه ترین مدافعین حقوق بشر در دنیا هستیم!”

ادامه ◄