اخراج‌ غیررسمی دانشجویان، موج گسترده دستگیری و حمله نظامی به دانشگاه‌ها

جنبش دانشجویی ایران که پس از حدود ۱۲ سال و هم‌زمان با خیزش سراسری مردم علیه حکومت، دوباره جان گرفته است، با وجود حملات پیاپی نیروهای امنیتی به دانشگاه‌ها، دستگیری‌ها و ربودن دانشجویان و اخراج غیررسمی تعداد زیادی از آنان، همچنان به شکلی فراگیر ادامه دارد.

ادامه ◄

افزایش ۲۰ درصدی حقوق ماهانه سرکوبگران نیروی انتظامی شش هفته پس از آغاز خیزش سراسری در ایران

شش هفته پس از آغاز خیزش سراسری در ایران و همزمان با تشدید سرکوب‌ معترضان، مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه هشتم‌ آبان‌ماه افزایش ۲۰ درصدی حقوق پرسنل نیروی انتظامی و بخشی از نیروهای مسلّح را تصویب کرد.

ادامه ◄

گروهی از زنان سرشناس: جمهوری اسلامی را از کمیسیون مقام زن سازمان ملل اخراج کنید

جمعی از زنان سیاستمدار، هنرمند و فعال حقوق بشر از کشورهای مختلف جهان، از جمله هیلاری کلینتون، میشل اوباما و لورا بوش، سه بانوی اول پیشین آمریکا، با امضا و انتشار نامه‌ای سرگشاده، خواهان اخراج فوری جمهوری اسلامی ایران از «کمیسیون مقام زن» سازمان ملل متحد شدند.

ادامه ◄

بازماندگی از تحصیل ۳۰ درصد جمعیت نوجوان ایران و ازدواج نزدیک به ۲۱ درصد دختران زیر ۱۸ سال

یک جمعیت‌شناس با تکیه بر آمارهای رسمی منتشر شده اعلام کرد حداقل ۳۰ درصد از نوجوانان بین ۱۵ تا ۱۸ سال ایران تحت پوشش تحصیلی همگانی قرار ندارند. برپایه آمارها نتیجه بازماندگی از تحصیل برای پسران و دختران، ورود به بازار «غیرقانونی» کار بوده و دختران را به ازدواج‌های اجباری و زودرس کشانده است.

ادامه ◄

سخنگوی دولت رژیم اسلامی می‌گوید با معترضان «مماشات» نخواهد شد

سخنگوی دولت روز شنبه با تهدید معترضان هفته‌های اخیر در ایران گفت: «دولت حتی ذره‌ای نسبت به کسانی که سازمانی کار کرده و اغتشاش و درگیری و آشوب را دنبال می کنند، مماشات و کوتاهی نخواهد داشت.»

ادامه ◄

حمله شبانه به دانشجویان معترض پس از تهدید فرمانده سپاه

حسین سلامی، فرمانده سپاه، دانشجویان و دیگر معترضان را تهدید کرد. در شامگاه ۷ آبان، نیروهای سرکوب به دانشجویان در دانشگاه تهران، اصفهان، آزاد مشهد، اصفهان و اراک حمله کردند. دانشجویان به کمک و مقاومت فرا می‌خوانند.

ادامه ◄

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران: روزنامه‌نگاری را ممنوع کنید!

بیانیه مشترک دو نهاد اصلی اطلاعاتی کشور درباره تحلیل رویدادهای اخیر، مضمونی نداشت جز اینکه باید روزنامه‌نگاری را جرم و ممنوع اعلام کرد، زیرا فعالیت عادی دو نفر از همکاران ما در انجام وظیفه حرفه‌ای را مصداق اتهامی قرار داده‌اند که به معنای پایان کار روزنامه‌نگاری است.

ادامه ◄

استقرار سیستم‌های پدافندی اسرائیلی در امارات برای مقابله با موشک‌ها و پهپادهای جمهوری اسلامی

تصاویر ماهواره‌ای و گزارش‌های منطقه نشان می‌دهد که امارات متحده عربی سیستم پدافند هوایی «باراک ۸» ساخت اسرائیل را برای مقابله با موشک‌های بالستیک، موشک‌های کروز و پهپادهای ایرانی مستقر کرده است.

ادامه ◄

انتقاد بلینکن از تلاش‌های جمهوری اسلامی برای سرکوب آزادی بیان و تهدید روزنامه نگاران

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز جمعه ششم آبان با اشاره به تحریم‌ علیه بنیاد ۱۵ خرداد در ایران گفته است٬ واشینگتن تلاش‌های حکومت جمهوری اسلامی برای سرکوب آزادی بیان را محکوم می‌کند.

ادامه ◄

آمار کشته‌شدگان اعتراضات ایران به ۲۵۳ نفر رسید

سازمان حقوق بشر ایران با تکرار درخواست خود از جامعه جهانی برای اقدام فوری، تاکید می‌کند که تاخیر در برداشتن گام‌های ضروری توسط سازمان ملل متحد و جامعه جهانی، جان شهروندان بیشتری را در خطر قرار خواهد داد.

ادامه ◄

گزارشگران بدون مرز: ‌۴٣ روزنامه‌‌نگار در ایران زندانی هستند

گزارشگران بدون مرز در بیانیه‌ای که جمعه ۲۸ اکتبر صادر کرده، نوشته است: «مقامات ایران، جنگ خود با رسانه‌های مستقل را گسترش داده و ما شاهد تلاش‌های دولت ایران برای ساکت کردن رسانه‌های خارج از ایران هستیم.»

ادامه ◄