میلاد آقایی حزب سکولار دموکرات ایرانیان

برآیش ائتلاف سیاسی

ما با پدیده‌ای روبه‌رو هستیم که در دموکراسی‌ها و دیکتاتوری‌ها می‌تواند برای خواسته‌های گوناگون راهبردی انجام شود. نمونه‌ی شناخته شده‌ی ائتلاف سیاسی در دموکراسی‌ها، تلاش چند حزب در یک بلوک یا از چند بلوک برای به دست آوردن بیشینه در پارلمان و یا به دست گرفتن دولت است. در ساختارهای استبدادی اما کارکردهای دیگری از ائتلاف‌ها دیده می‌شود. مانند تلاش برای برپایی یک انتخابات آزاد،‌ ائتلافی برای پیشبرد یک جنبش اجتماعی و حتا یک انقلاب. اما در بررسی‌های انجام شده دریافته‌ایم که یک ائتلاف سیاسی، چگونگی پدید آمدن همکاری و انجام آن در یک دوره‌ی انجامین، همانندی‌های فراوانی میان ائتلاف‌های پیروز دیده شده است. بنیاد پدید آمدن ائتلاف‌‌ها، یکان‌های کوچکی یا کم توانی هستند که به تنهایی توان به دست آوردن یا ماندن در قدرت سیاسی و یا گذر از بحران را ندارند.

ادامه ◄
میلاد آقایی حزب سکولار دموکرات ایرانیان

شورای انقلابی گذار!

بسیاری از کنشگران و گروه‌های سیاسی در اپوزیسیون حکومت اسلامی در ایران، این راه را می‌روند از جمله شورای ملی مقاومت و یا نام‌های کوچکتری مانند شورای مدیریت گذار، کمیته‌های انقلابی، دولت موقت انقلابی و از این دست نام‌ها. ناکامی پیشاپیش گروه‌هایی که این روش را برگزیده‌اند از آنجایی می‌آید که یک پارامتر برجسته و لازم را ندارند و آن روند پدیداری اعتماد اجتماعی است.

ادامه ◄

ترس از فضای مجازی

در ساختار دادن به يک «گفتمان اجتماعی – سياسی»، شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی کارکرد بسیار برجسته و بزرگی دارند. بر بنیاد پژوهش‌هایی که پس از جنبش سبز در ایران انجام گرفت، از برجسته‌ترین کارکردهای اینترنت را «شتاب دادن به روند رویدادها» در جنبش‌های اجتماعی برشمرده‌اند. بنابراین، ماندن و روشنگری، آن هم در کنار نشان دادن راه‌ چاره، همیشه ما را در لبه‌ی بروز یک جنبش اجتماعی برای سکولار دموکراسی نگاه می‌دارد. و این همان ترس همیشگی حکومت اسلامی غاصب است.

ادامه ◄

نگرانی خامنه‌ای از فضای مجازی

امروز چهارشنبه پنجم تیرماه، ملاعلی خامنه‌ای رهبر حکومت اسلامی در ایران، با گروهی از کارمندان و آخوندهای قوه قضاییه دیدار کرد. او در این دیدار درباره ایجاد تحول در دستگاه قضایی نکاتی را برشمرد که برجسته‌ترین آن «ایجاد تحول در چارچوب اصول اسلام و قرآن و قانون اساسی» است.

ادامه ◄

دست‌آورد ما از نبرد با آمریکا

همان‌گونه که سپاه پاسداران برای فشار بر آمریکا، اسراییل و عربستان، نیروهای نیابتی مانند حزب‌الله، حماس و انصارالله را به کار می‌گیرد، این گمان در مورد رویارویی با پهپاد آمریکایی هست که این نه یک درگیری ساده میان نیروهای پدافند، بلکه آغازی برای یک نبرد نیابتی میان راستای چین، کره شمالی و ایران با همکاری روسیه بر علیه آمریکا باشد.

ادامه ◄

چين، عروسک‌گردان ناآرامی‌ها

در پندار خود جهانی را ببینید که چین در آن یکه تازی می‌کند. جایی که دموکراسی و ارزش‌های سکولار و لیبرال دیگر پیگیری نمی‌شوند، حقوق بشر از یاد می‌رود، و جهان وارد کشاکش‌های بازرگانی سخت می‌شود، ارزش‌های جامعهء چینی در دنیا قدرت می یابند و شورای مرکزی حزب کمونیست کشورهای آزاد را تهدید به نابودی می‌کند.

ادامه ◄
میلاد آقایی حزب سکولار دموکرات ایرانیان

تابستان جهنمی

هر هفته‌ای که به پیش می‌رویم نبرد آمریکا با حکومت اسلامی ژرف‌تر و گسترده‌تر می‌گردد. به گونه‌ای که هرگونه راه به دست آوردن درآمد و گردش مالی نه تنها میان دست‌ها و کارسازهای منطقه‌ای سپاه هر چه بیشتر کاسته و در بخش‌های فراوانی نیز بسته شده است، راه تراکنش‌های مالی و هر گونه بازرگانی که حکومت ایران از آن سود می‌برد نیز اگر هنوز بسته نشده، در آستانه بسته شدن است.

ادامه ◄

نگهداری سامان نوین جهانی

همانگونه که آگاه هستید، ایالات متحده آمریکا دوازده شرط را برای حکومت اسلامی در ایران گذاشته و از هیچ گونه فشاری برای رسیدن به آن‌ها دریغ ندارد و به سختی آن را پیگیری می‌کند. پرسش آن است که آمریکا به چه حقی می‌تواند این شرط‌ها را بگذارد و این شرط‌ها با چه رویکردی چیده و در پیش نهاده شده‌اند؟

ادامه ◄

وابستگی امنیت ما به امنیت خاورمیانه

خاورمیانه پربارترین کانون انرژی در جهان است، جغرافیایی نزدیک به نه میلیون کیلومتر مربع که بیش از پانصد میلیون انسان در آن زندگی می‌کنند، سه دین ابراهیمی از پنج دین بزرگ جهان در آن زاده شده‌اند. تنگه‌ی هرمز، باب‌المندب و کانال سوئز از کلیدی ترین بخش‌هایی هستند برجستگی‌ خاورمیانه را چشمگیر می‌کنند.

ادامه ◄

چند روز تا جنگ مانده است؟

برآیندی از آنچه روی می‌دهد نشان می‌دهد که حالا تنها به یک شلیک اشتباه نیاز است تا ساحل جنوبی ایران درگیر یک نبرد گسترده گردد. حکومت اسلامی و کارپردازان آن نیز این خطر را دریافته‌اند. سیاست همیشگی ملاها در این میانه‌ها که فشار جدی است، فریاد صلح جویی و جنگ طلب خواندن دیگران است. جیغ‌های موسویان (سفیر پیشین ترور جمهوری اسلامی در آلمان ) يا تریتا پارسی و تیم تازه نفسی که به کار گرفته است نيز ناشی از همين وضعيت است.

ادامه ◄
میلاد آقایی حزب سکولار دموکرات ایرانیان

سناریوی تسلیم

خلیفه‌ی تهران تلاش می‌کند با تحمیل فشار جنگی بر اسراییل و از سرگیری جنگ نفت‌کش‌ها و زدن کشتی‌های بازرگانی، آمریکا را وادار به بازگشت به گفتگو کند تا دست‌کم بتواند بخش‌هایی از خواسته‌های خودش را در یک بده بستان با آمریکا، بر روی میز نگاه دارد.
از سوی دیگر، رییس‌جمهور ترامپ تنها در این چارچوب به پیش می‌رود تا با خامنه‌ای دیدار کند و ظریف و دیگران را شایسته‌ی این گفتگو نمی‌داند.

ادامه ◄
میلاد آقایی حزب سکولار دموکرات ایرانیان

پیامد پایان تاریخی برجام برای ایران

بیش از یک سال از برون‌رفت ایالات متحده آمریکا از قرارداد برجام، در هشتم اردیبهشت ۱۳۹۷، می‌گذرد… رویکرد رییس جمهور ترامپ به برجام و به هر گونه چانه‌زنی با حکومت اسلامی در ایران، رویکرد پلیس و گروگان‌گیر بوده است. از نگاه او هر گونه لاس و لاب با گروگان‌گیرها به گروگان‌گیری بیشتر و وحشیگری بیرون از اندازه‌ی آن‌ها می‌انجامد. همه‌ی روش‌ها و رفتار سیاسی او نیز بر همین رویه استوار است.

ادامه ◄
میلاد آقایی حزب سکولار دموکرات ایرانیان

لوازم کمک گرفتن اپوزيسيون

داشتن روابط با کشورهای دیگر در هنگامی درست و کارساز خواهد بود که یک حقانیت در این کارکرد از سوی بخشی از اپوزیسیون و مردم ایران پدید آمده باشد و بر پایه‌ی نیرو و اراده‌ای که از آن پدید می‌آید برای نزدیک شدن به خواست و دستیابی به آماج از آن بهره‌برداری نمود. آشکار است که کشورهای قدرتمند و در بالای همه، ایالات متحده آمریکا بیش از همه‌ی کشورهای دیگر می‌تواند نیروی خود را در راه خواسته‌هایش به کار ببرد.

ادامه ◄
میلاد آقایی حزب سکولار دموکرات ایرانیان

فسردگی آماسیده

حکومت اسلامی مسلط بر ايران از آغازین روز خود با گرفتاری‌های گوناگونی دست و پنجه نرم کرده است. این گرفتاری‌ها مانند رویدادهایی که برای همه‌ی کشورها روی می‌دهد بوده است، اما ناآگاهی، نادانی، هوش‌بهر اندک گردانندگان امور به جای گشودن تنگناها، گره بر گره افزوده است… با دانستن روش «بفروش- خرج کنِ» حکومت‌ های اسلامی در ایران و شام، باید آگاه باشیم که به زودی «فروپاشی مالی» از راه می رسد.

ادامه ◄

قانون تازه پارلمان اروپا: کشورهایی که در مبارزه با فساد کوتاهی کنند مجازات می‌شوند

پارلمان اروپا روز چهارشنبه ۴ آوریل قانونی را به تصویب رساند که به موجب آن، کشورهای عضوی که در مبارزه با تقلب و فساد اهمال کاری می کنند و یا مانع از اجرای عدالت می‌شوند با خطر تعلیق بودجه از سوی اتحادیه اروپا مواجه خواهند شد.

ادامه ◄
میلاد آقایی

پيرامون ديدار نوروزی برخی از «ايرانيان – امريکائی» با برايان هوک

ما به عنوان اپوزیسیون سکولار دموکرات و ملی، که خواستار فروپاشی و سرنگونی حکومت اسلامی مسلط بر کشورمان هستیم، هنوز دارای یک جبهه ی روشن و به سامان برای نمایندگی در اینگونه نشست‌ها و مهمانی‌های رسمی با دولت‌ها نیستیم.

ادامه ◄
میلاد آقایی

آب و هوا؛ بهسازی یا مهار

زنجیره‌ای بودن آشفتگی‌ها و سراسیمگی از انبوه خبرهای سیل از شمال تا جنوب کشور، دست‌مایه‌ی يافتن منطقی عوامل و فراگیر شدن دوباره‌ی «نگره‌ء زدوبند» (يا «تئوری توطئه) برای دستکاری خرابکارانه در آب و هوا شده است.

ادامه ◄
میلاد آقایی

از بیخ گوشمان گذشت!

از نگاه امروزین و با هم‌سنجی میان کشور‌های دموکراتیک که بر ارزش‌های مدرن و انسانی پایفشاری می‌کنند، سران جمهوری اسلامی هنوز بر قدرت‌نمایی از راه نمایش قدرت خیابانی و بسیج توده‌های فریب خورده یا تطمیع‌ شده تکیه می‌کنند. به گونه‌ای که هم ملا حسن روحانی و هم ملا علی خامنه‌ای راه چاره‌ی تنگنای سیاسی و روش حل آن را در راه‌پیمایی حکومتی بیست و دوم بهمن دانستند.

ادامه ◄