میلاد آقایی حزب سکولار دموکرات ایرانیان

نفت گروگان جنگ

اگر آمریکا می‌خواهد تحریم را ادامه دهد، باید هرچه زودتر راهی پیدا کند تا جلوی افزایش قیمت نفت خام را بگیرد. شوک سنگین از کار افتادن بزرگترین تاسیسات نفتی جهان و گرایش همکاری بیشتر اروپایی‌ها با چین و در کنار آن رویارویی منافع آمریکا با چین و پشتیبانی آشکار چین از حکومت اسلامی، می‌تواند به یک سازش میان آمریکا و چین و در ادامه برداشته شدن تحریم‌های نفتی بی‌انجامد.

ادامه ◄
میلاد آقایی حزب سکولار دموکرات ایرانیان

بحران همکاری در اپوزیسیون

این بهانه که اپوزیسیون در چهل سال گذشته هیچ کاری نکرده است، به روشنی از ناشی از اندازه‌گیری و برآوردهای نادرست است. بماند که کسانی که این ایراد را می‌گیرند که یا خودشان هیچ کاری نکرده‌اند و یا سنگ راه دیگران بوده‌اند.
از نگاهی دیگر گویا یک مارشال دوگل ایرانی داشته‌ایم که با پشتیبانی بی دریغ متفقین، هنوز نتوانسته پس از چهل سال نیروهایش را در نرماندی پیاده کند!

ادامه ◄
میلاد آقایی حزب سکولار دموکرات ایرانیان

کشتار سگ‌ها در سراب جامعه مدنی

اگرچه ملت ایران گوهر دارا بودن جامعه شهری پیشرفته را دارد و بیش از ۲۰ سال از درون و برون ایران نیز شعار جامعه مدنی از سوی اصلاح‌طلبان سر داده شد، اما به یک دلیل بسیار ساده که حکومت اسلامی در ایران استیفای اختیار به نهاد‌های شهری نمی‌کند، از این همه سرمایه‌گذاری اصلاح‌طلبان درونی و بیرونی هیچ دستاوردی حتا برای نگهداری از سگ‌های شهر ندیده‌ایم.

ادامه ◄
میلاد آقایی حزب سکولار دموکرات ایرانیان

همه با هم: گل‌آلود کردن چشمه حقانیت

در هنگامی که هنوز دموکراسی برپا نشده است، گفتمان‌ها و نمایندگان گفتمانی در جریان جنبش‌های اجتماعی است که حقانیت برای توان مهار اجتماعی و انقلاب را به دست می‌آورند. یافتن حقانیت در جنبش اجتماعی دموکراتیک از راه قانع شدن مردم به چاره ساز بودن گفتمان و اعتماد اجتماعی به نمایندگان‌ نهاد‌هایی که گفتمان را به پیش می‌برند به دست می‌آید. به زبان دیگر حقانیت و اینکه چه کسی «حق» دارد، در بنیاد خودش از آنجا می‌آید که مردم قانع شوند که «حق با چه کسی است».

ادامه ◄
میلاد آقایی حزب سکولار دموکرات ایرانیان

راهی به سکولار دموکراسی

اگر سازگاری یافته نشد، سازش و کوتاه آمدن از خواسته‌های کوچک به سود خواست‌های بزرگ، چاره‌ساز خواهد بود. در پایان کار نیز نباید بر سر نکات کوچک سخت گیری بیرون از منطق نمود که از کارهای برجسته‌تر باز نماند. به نگرانی‌های دیگران هم بپردازید و یادتان باشد آن‌ها را ندیده نگیرید تا دیگران هم بتوانند سهم خود را از ائتلاف به دست بیاورند.  اگر با همه‌ی آنچه گفته شد، نمی‌خواهید هیچ گونه نرمشی از خودتان نشان دهید، همکاری در ائتلاف را فراموش کنید! 

ادامه ◄
میلاد آقایی حزب سکولار دموکرات ایرانیان

کج دار و مریز برجام

درباره برون رفت از برجام نیز به همین گونه است، جمهوری اسلامی برای رهایی از فشار کمبود ارز و تنش‌های خاورمیانه، برجام را پذیرفت، تا جایی که آن را پیروزی بزرگ دانستند و بر خود مدال‌ها و نشان‌های افتخار آویختند. تا یک‌سال نخست نیز از خودشان برای دستیابی به این پیروزی دیپلماتیکــ (!) سپاسگزار بودند و به دنبال برجامی نمودن دیگر بخش‌های ناکارآمد کشور رفتند.
اما با برون رفت آمریکا از برجام، روند شعارهای مستانه روبه کاستی نهاد. امروز می‌دانیم که در سبوی آخوند چیزی نمانده است و هر چه کج کنند، چیزی نخواهد ریخت.

ادامه ◄
میلاد آقایی حزب سکولار دموکرات ایرانیان

پایان مدارا برای امنیت نفت

اگر امنیت خلیج فارس و به ویژه تنگه هرمز از چیرگی ایران بیرون برود و اتحادیه اروپا و یا شورای امنیت، جمهوری اسلامی را رژیمی بر هم زننده امنیت ترابری و جریان انرژی، شناسایی کند تا جایی که ناتو امنیت ساحل شمالی خلیج‌فارس و دریای عمان را بپذیرد، بخشی از چرایی مدارا با ملایان تهران از بین می‌رود. به این گونه نگرانی دنیا از جنگ با ایران و یا به هم ریختگی سیاسی و از مهار بیرون آمدن امنیت ساحلی، برطرف می‌شود. این روند تحمل جهان در برابر جنگ افروزی ملایان و سپاهیان تروریست انقلابی را بی‌اندازه می‌کاهد. پایان مدارا با ملایان ایران برای امنیت نفت، پایان مماشات با حکومت اسلامی است.

ادامه ◄
میلاد آقایی حزب سکولار دموکرات ایرانیان

برآیش ائتلاف سیاسی -۳

بیشتر سازمان‌های ایرانی هیچ چشم‌انداز روشنی از چگونگی همکاری ندارند. یا چنان آن را ساده می‌گیرند که هیچ کارکردی از آن برنمی‌آید و یا آن اندازه دشوار که تنها راه ائتلاف، انحلال یک سازمان در سازمان دیگر است! چاره‌ی کار در گسترش راهبردهای سازمانی است. هر یکان سیاسی برای آغاز همکاری با دیگران، نخست باید دریافت درست و فراگیری از چیستی و کارکرد خودش داشته باشد. این برداشت با کار شناختی پیوسته و پیگیر درون سازمانی پدید می‌آید.

ادامه ◄
میلاد آقایی حزب سکولار دموکرات ایرانیان

برآیش ائتلاف سیاسی -۲

اگرچه گاهی برای نزدیک شدن به خواسته‌های سیاسی نیاز به ائتلاف پدید می‌آید، اما باید آگاه بود که در کنار نیکویی‌‌هایی که می‌تواند در کار باشد، خطرها و بدی‌هایی نیز در راه است که باید از آن‌ها آگاه بود تا در هنگام رویارویی با آن‌ها بتوان تصمیم درستی گرفت. ائتلاف از آغاز تا پایان بر روی دو ریل پیش می‌رود. ۱. گفتگو و رایزنی ۲. پایبندی و سازش فراگیر در راستای ائتلاف. با این همه، ائتلاف‌های سیاسی همچنان می‌توانند به خاطر رویدادهای زیر ناکام گردند.

ادامه ◄
میلاد آقایی حزب سکولار دموکرات ایرانیان

برآیش ائتلاف سیاسی

ما با پدیده‌ای روبه‌رو هستیم که در دموکراسی‌ها و دیکتاتوری‌ها می‌تواند برای خواسته‌های گوناگون راهبردی انجام شود. نمونه‌ی شناخته شده‌ی ائتلاف سیاسی در دموکراسی‌ها، تلاش چند حزب در یک بلوک یا از چند بلوک برای به دست آوردن بیشینه در پارلمان و یا به دست گرفتن دولت است. در ساختارهای استبدادی اما کارکردهای دیگری از ائتلاف‌ها دیده می‌شود. مانند تلاش برای برپایی یک انتخابات آزاد،‌ ائتلافی برای پیشبرد یک جنبش اجتماعی و حتا یک انقلاب. اما در بررسی‌های انجام شده دریافته‌ایم که یک ائتلاف سیاسی، چگونگی پدید آمدن همکاری و انجام آن در یک دوره‌ی انجامین، همانندی‌های فراوانی میان ائتلاف‌های پیروز دیده شده است. بنیاد پدید آمدن ائتلاف‌‌ها، یکان‌های کوچکی یا کم توانی هستند که به تنهایی توان به دست آوردن یا ماندن در قدرت سیاسی و یا گذر از بحران را ندارند.

ادامه ◄
میلاد آقایی حزب سکولار دموکرات ایرانیان

شورای انقلابی گذار!

بسیاری از کنشگران و گروه‌های سیاسی در اپوزیسیون حکومت اسلامی در ایران، این راه را می‌روند از جمله شورای ملی مقاومت و یا نام‌های کوچکتری مانند شورای مدیریت گذار، کمیته‌های انقلابی، دولت موقت انقلابی و از این دست نام‌ها. ناکامی پیشاپیش گروه‌هایی که این روش را برگزیده‌اند از آنجایی می‌آید که یک پارامتر برجسته و لازم را ندارند و آن روند پدیداری اعتماد اجتماعی است.

ادامه ◄

ترس از فضای مجازی

در ساختار دادن به يک «گفتمان اجتماعی – سياسی»، شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی کارکرد بسیار برجسته و بزرگی دارند. بر بنیاد پژوهش‌هایی که پس از جنبش سبز در ایران انجام گرفت، از برجسته‌ترین کارکردهای اینترنت را «شتاب دادن به روند رویدادها» در جنبش‌های اجتماعی برشمرده‌اند. بنابراین، ماندن و روشنگری، آن هم در کنار نشان دادن راه‌ چاره، همیشه ما را در لبه‌ی بروز یک جنبش اجتماعی برای سکولار دموکراسی نگاه می‌دارد. و این همان ترس همیشگی حکومت اسلامی غاصب است.

ادامه ◄

نگرانی خامنه‌ای از فضای مجازی

امروز چهارشنبه پنجم تیرماه، ملاعلی خامنه‌ای رهبر حکومت اسلامی در ایران، با گروهی از کارمندان و آخوندهای قوه قضاییه دیدار کرد. او در این دیدار درباره ایجاد تحول در دستگاه قضایی نکاتی را برشمرد که برجسته‌ترین آن «ایجاد تحول در چارچوب اصول اسلام و قرآن و قانون اساسی» است.

ادامه ◄

دست‌آورد ما از نبرد با آمریکا

همان‌گونه که سپاه پاسداران برای فشار بر آمریکا، اسراییل و عربستان، نیروهای نیابتی مانند حزب‌الله، حماس و انصارالله را به کار می‌گیرد، این گمان در مورد رویارویی با پهپاد آمریکایی هست که این نه یک درگیری ساده میان نیروهای پدافند، بلکه آغازی برای یک نبرد نیابتی میان راستای چین، کره شمالی و ایران با همکاری روسیه بر علیه آمریکا باشد.

ادامه ◄

چين، عروسک‌گردان ناآرامی‌ها

در پندار خود جهانی را ببینید که چین در آن یکه تازی می‌کند. جایی که دموکراسی و ارزش‌های سکولار و لیبرال دیگر پیگیری نمی‌شوند، حقوق بشر از یاد می‌رود، و جهان وارد کشاکش‌های بازرگانی سخت می‌شود، ارزش‌های جامعهء چینی در دنیا قدرت می یابند و شورای مرکزی حزب کمونیست کشورهای آزاد را تهدید به نابودی می‌کند.

ادامه ◄
میلاد آقایی حزب سکولار دموکرات ایرانیان

تابستان جهنمی

هر هفته‌ای که به پیش می‌رویم نبرد آمریکا با حکومت اسلامی ژرف‌تر و گسترده‌تر می‌گردد. به گونه‌ای که هرگونه راه به دست آوردن درآمد و گردش مالی نه تنها میان دست‌ها و کارسازهای منطقه‌ای سپاه هر چه بیشتر کاسته و در بخش‌های فراوانی نیز بسته شده است، راه تراکنش‌های مالی و هر گونه بازرگانی که حکومت ایران از آن سود می‌برد نیز اگر هنوز بسته نشده، در آستانه بسته شدن است.

ادامه ◄

نگهداری سامان نوین جهانی

همانگونه که آگاه هستید، ایالات متحده آمریکا دوازده شرط را برای حکومت اسلامی در ایران گذاشته و از هیچ گونه فشاری برای رسیدن به آن‌ها دریغ ندارد و به سختی آن را پیگیری می‌کند. پرسش آن است که آمریکا به چه حقی می‌تواند این شرط‌ها را بگذارد و این شرط‌ها با چه رویکردی چیده و در پیش نهاده شده‌اند؟

ادامه ◄

وابستگی امنیت ما به امنیت خاورمیانه

خاورمیانه پربارترین کانون انرژی در جهان است، جغرافیایی نزدیک به نه میلیون کیلومتر مربع که بیش از پانصد میلیون انسان در آن زندگی می‌کنند، سه دین ابراهیمی از پنج دین بزرگ جهان در آن زاده شده‌اند. تنگه‌ی هرمز، باب‌المندب و کانال سوئز از کلیدی ترین بخش‌هایی هستند برجستگی‌ خاورمیانه را چشمگیر می‌کنند.

ادامه ◄

چند روز تا جنگ مانده است؟

برآیندی از آنچه روی می‌دهد نشان می‌دهد که حالا تنها به یک شلیک اشتباه نیاز است تا ساحل جنوبی ایران درگیر یک نبرد گسترده گردد. حکومت اسلامی و کارپردازان آن نیز این خطر را دریافته‌اند. سیاست همیشگی ملاها در این میانه‌ها که فشار جدی است، فریاد صلح جویی و جنگ طلب خواندن دیگران است. جیغ‌های موسویان (سفیر پیشین ترور جمهوری اسلامی در آلمان ) يا تریتا پارسی و تیم تازه نفسی که به کار گرفته است نيز ناشی از همين وضعيت است.

ادامه ◄
میلاد آقایی حزب سکولار دموکرات ایرانیان

سناریوی تسلیم

خلیفه‌ی تهران تلاش می‌کند با تحمیل فشار جنگی بر اسراییل و از سرگیری جنگ نفت‌کش‌ها و زدن کشتی‌های بازرگانی، آمریکا را وادار به بازگشت به گفتگو کند تا دست‌کم بتواند بخش‌هایی از خواسته‌های خودش را در یک بده بستان با آمریکا، بر روی میز نگاه دارد.
از سوی دیگر، رییس‌جمهور ترامپ تنها در این چارچوب به پیش می‌رود تا با خامنه‌ای دیدار کند و ظریف و دیگران را شایسته‌ی این گفتگو نمی‌داند.

ادامه ◄