۱۶ آذر ۱۴۰۱؛ روز دانشجو در میانه اعتراضات سراسری در ایران

روز دانشجو در شرایطی در ایران فرا می‌رسد که دانشجویان به رغم دستگیری، ممنوع‌الورودی و محرومیت از تحصیل، همچنان شعله اعتراضات چند ماهه را در دانشگاه‌ها روشن نگه داشته‌اند.

ادامه ◄

عفو بین‌الملل: جامعه جهانی نباید فریب ادعاهای مشکوک انحلال گشت ارشاد را بخورد

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای با مشکوک خواندن ادعای انحلال «گشت ارشاد» نوشت: «اظهارات مبهم و متناقض مقامات ایرانی در مورد انحلال «گشت ارشاد» در ایران نباید جامعه بین‌المللی را در مورد اعمال خشونت پیوسته علیه زنان و دختران به وسیله قانون حجاب اجباری و مصونیت عاملین این خشونت، فریب دهد.

ادامه ◄

اعتصابات سراسری در ایران؛ حضور سنگین نیروهای امنیتی و تهدید رئیس قوهء قضائیه

در ادامه اعتصابات و اعتراضات سراسری در ایران، تصاویری از تعطیلی مغازه‌ها و بازارهای اصلی در شهرهایی از جمله کرج، تبریز، تهران، اصفهان و شیراز و بسیاری از شهرهای دیگر منتشر شده است. همزمان رئیس قوه قضائیه این کشور خواستار شناساسی کسانی شده است که به گفته او «کسبه و رانندگان را با تهدید وادار به اعتصاب می‌کنند.»

ادامه ◄

بولتن محرمانه فارس برای فرمانده سپاه درباره «برنامه هسته‌ای ایران» چه می‌گوید؟

افشا و انتشار بولتن‌های محرمانه‌ای که خبرگزاری فارس برای حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران ارسال می‌کرده در روزهای اخیر توجهات بسیاری را در محافل سیاسی و رسانهای برانگیخته است؛ گزارش‌های محرمانه‌ای که با دسترسی به منابع امنیتی سطح بالا، در اختیار فرمانده سپاه پاسداران جمهوری اسلامی قرار می‌گرفته است.

ادامه ◄

نتیجه نظرسنجی زمانه: اعتصاب‌های سراسری کارگری در راه است

۷۳,۵ درصد از پاسخ‌دهندگان به نظرسنجی زمانه علت اصلی عدم شکل‌گیری اعتصاب گسترده کارگری را تشکل نیافتگی نیروی کار به اندازه کافی می‌دادند. ۷۰,۵ درصد فکر می‌کنند که با تداوم خیزش عمومی، اعتصاب‌های سراسری کارگری رخ خواهند داد. ۳۶ درصد پاسخ‌دهندگان معتقد اند که اعتصاب‌های کارگری در شرایط کنونی بهتر است حول شعارها و مطالبات صنفی صورت بپذیرند؛ در مقابل به نظر ۵۶ درصد، اعتصاب‌های کارگری بهتر است حول شعارها و مطالبات سیاسی سازماندهی شوند.

ادامه ◄

نگاه رسانه‌های جهان به خیزش مردم ایران

تداوم خیزش سراسری مردم ایران در داخل و خارج از مرزها علیه جمهوری اسلامی همچنان در رسانه‌های بین‌المللی بازتاب دارد. خبرگزاری‌های مهم جهان در کنار انتشار آخرین اخبار مربوط به این قیام مردمی، تحلیل‌ها و گزارش‌های متعددی را درباره این موضوع منتشر می‌کنند. در ادامه به برخی از تازه‌ترین مطالب منتشرشده درباره اعتراض شجاعانه مردم ایران اشاره شده است.

ادامه ◄

شادمانی مردم پس از شکست تیم فوتبال ایران در برابر آمریکا

پنجمین روز از هفته یازدهم اعتراضات ایران در حالی آغاز شد که معترضان ایرانی شب گذشته در پی شکست تیم ملی فوتبال در مقابل آمریکا در جریان رقابت‌های جام‌جهانی در شهرهای مختلف ایران به خیابان‌ها آمده، شادمانی کرده و علیه حکومت شعار سردادند.

ادامه ◄

از افشای فایل بسیج تا برگزاری دادگاه محاربه و گزارش سی‌ان‌ان از تهدید خانواده‌های بازیکنان تیم ملی

هفته یازدهم اعتراضات ایران درحالی به میانه خود می‌رسد که پس از تصویب قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مبنی بر تشکیل کمیته حقیقت‌یاب در خصوص اعتراضات ایران و سرکوب نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی حمایت‌های بین‌المللی از معترضان افزایش یافته است. 

ادامه ◄

آغاز هفته یازدهم اعتراضات در ایران؛ گزارش‌ها از اعتصاب کارکنان ذوب آهن اصفهان

یازدهمین هفته اعتراضات ایران درحالی آغاز شد که تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد تظاهرات و اعتراضات روز گذشته مردم زاهدان با دخالت نیروهای امنیتی و تیراندازی آنها به سمت معترضان به خشونت کشیده شده است.

ادامه ◄

مفاد قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره ایران چیست؟

سی‌و پنجمین نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل در مورد وخامت وضعیت حقوق بشر در ایران و نحوه مواجهه حکومت جمهوری اسلامی با معترضان روز گذشته برگزار شد و مهم‌ترین دستاور آن تصویب قطعنامه‌ای بود که بر طبق آن این کشور باید با این شورا در مورد اعطای دسترسی به بازرسان همکاری کند.

ادامه ◄

گزارش رخدادها – تظاهرات در شهرهای کُرد، در مشیریه‌ی تهران و شهرستان مُهر؛ فراخوان حمایت از کردستان

اعتراضات شبانه در شهرهای کُرد از جمله در مریوان و دهگلان با وجود قشون‌کشی نیروهای سپاه به منطقه ادامه یافت. در تهران، محله مشیریه برای اولین بار عرصه تظاهرات شد. در شهرستان مُهر در استان فارس تجمع شبانه شکل گرفت.

ادامه ◄

روز جهانی کودک و جای خالی بیش از ۴۷ ستاره آبی؛ «اعلام رقابت جمهوری اسلامی با اسرائیل»

روزنامه ایران، ارگان رسمی دولت جمهوری اسلامی در شماره روز یکشنبه خود و همزمان با فرارسیدن روز جهانی کودک با درج عنوانی در ستون سمت چپِ صفحه نخست خود، نوشت: «کودک‌کشی سیستماتیک در سرزمین‌های اشغالی». در متن خبر آمده است: «براساس جدیدترین آمارهایی که اداره خاورمیانه سازمان ملل منتشر کرده است، از ابتدای سال ۲۰۲۲ تا پایان ماه اکتبر ۴۷ کودک فلسطینی در حملات نظامیان اسرائیل و شهرکنشینان صهیونیست به شهادت رسیده‌اند.»

ادامه ◄

گزارش رخدادها

نیروهای امنیتی در شامگاه ۲۶ آبان دوباره چند معترض را کشتند. گستردگی اعتراضات در آخرین شب کمتر شد اما شهرهای تازهای به خیزش پیوستند. در مهاباد، سقز و بوکان دستکم شش تن دیگر به ضرب گلوله ماموران حکومتی کشته شدند. در تهران «میریم به سوی انقلاب» شعار شد. شامگاه پنجشنبه ۲۶ آبان برای سومین شب پیاپی ایران در خروش بود. در خمین زادگاه روح‌الله خمینی خانه پدری او که به موزه تبدیل شده به آتش کشیده شد و شعار «مرگ بر خامنه‌ای» طنین‌انداز شد.

ادامه ◄

ادامه همبستگی دانشجویان با اعتراضات سراسری در سالگرد آبان ۹۸

سه‌شنبه ۲۴ آبان دانشجویان معترض ده‌ها دانشگاه در شهرهای مختلف ایران در اعتراضات سراسری شرکت کردند. یکی از شعارهایی که فریاد می‌زدند این بود: «استادامون نشستن، دانشجوها تو حبسن».

ادامه ◄

نویسندگان در بند: شاعران و نویسندگان بازداشتی در جنبش «زن، زندگی، آزادی»

مبنای این یادداشت، گزارش کانون نویسندگان ایران از فهرست نویسندگان و شاعران دستگیر شده و دربند مانده در آبان۱۴۰۱ است که شامل فهرستی طولانی از نویسندگان نام‌آشنا و کمتر شناخته شده است. نویسندگانی که به خاطر بیان عقایدشان به زندان افتاده‌اند.

ادامه ◄

پنجاه و پنجمین روز اعتراض‌ها در ایران؛ ادامه انتشار تصاویر بی‌حجاب بازیگران زن

پنجاه و پنجمین روز اعتراض‌ها در ایران در حالی آغاز شد که چند شهر کشور از جمله تهران، مشهد، اصفهان، بندرعباس، اراک، سنندج و مهاباد و شیراز چهارشنبه شب و همزمان با فرارسیدن چهلم کشته شدگان جمعه خونین زاهدان شاهد برگزاری تجمع‌های اعتراضی شبانه بود و دانشجویان دانشگاه‌های تهران، صنعتی امیرکبیر، هنر تبریز، و علم و فرهنگ تهران نیز روز چهارشنبه دست به اعتراض زدند.

ادامه ◄

خامنه‌ای یکی از وقیح‌ترین دیکتاتورها

یکی از ویژگی‌های نظام‌های دیکتاتوری وقاحت است. گردانندگان این نظام‌ها ضمن اینکه حتی قوانین خودساخته‌شان را زیر پا می‌گذارند و هیچگونه مخالفتی را برنتافته با سرکوب پاسخ می‌دهند، مردمانشان را نیز مدیون خود میسنجند که همواره مورد لطف “ولی نعمت”شان قرار می‌گیرند!

ادامه ◄

در شرایط کمبود دارو، ۲۰ میلیارد تومان داروی فاسد شده منهدم شد

مسئولان می‌گویند از ابتدای سال جاری تا پایان مهرماه ۷۸۲ میلیارد تومان کالا و دارو امحا شده و در شرایطی که کمبود دارو یکی از مشکلات اساسی کشور است، حدود ۲۰ میلیارد تومان آن دارو بوده است. همچنین با وجود کمبود شدید سرم حجم وسیعی از سرم‌ها نیز نابود شده‌اند.

ادامه ◄