حال نزار میراث فرهنگی‌ـ‌ باستانی در نظام ولایت فقیه

دولت ابراهیم رئیسی انتقال الواح هخامنشی از آمریکا به ایران را یک دستاورد جلوه داده است. در همان حال تخریب، سرقت و تجاوز به میراث فرهنگی ایران و قاچاق اشیای باستانی همچنان ادامه دارد. با چند کارشناس گفت‌وگو کرده‌ایم.

ادامه ◄

روزنگار آغاز قیامی که ایران را تکان داد

یک سال از آغاز جنبش زن، زندگی، آزادی گذشت. این مطلب نگاهی دارد به وقایع ۲۲ شهریور تا یکم مهر ماه ۱۴۰۱؛ همان ۱۰ روزی که به شکل گیری یکی از بزرگترین و طولانی ترین اعتراض های سراسری ایران پس از انقلاب ۵۷ منجر شد.

ادامه ◄

سالگرد قیام ژینا؛اعتراض‌های معیشتی پس از «زن، زندگی، آزادی»: آیا انفجار دیگری در راه است؟

اعتراض های معیشتی پس از «زن، زندگی، آزادی»: آیا انفجار دیگری در راه است؟ با وجود سرکوب شدید جنبش «زن، زندگی، آزادی»، آیا افزایش اعتراض های معیشتی نشانه نزدیک شدن به یک انفجار است؟ آیا جمهوری اسلامی می تواند این تجمع های اعتراضی معیشتی را هم سرکوب کند؟ آیا با نزدیک شدن به سالروز قتل حکومتی ژینا، شاهد یک خیزش جدید خواهیم بود؟

ادامه ◄

هزینه خانوارهای شهری در ایران طی دو سال گذشته ۲ برابر و در دو دهه پیش ۳۸ برابر شد

مرکز آمار ایران روز شنبه با انتشار گزارشی اعلام کرد که متوسط هزينه‌ كل خالص سالانه‌ يك خانوار شهری در سال گذشته ١,٣٧١,٤٦٠ هزار ريال (۱۳۷ میلیون و ۱۴۶ هزار تومان) بوده است كه نسبت به رقم مشابه در سال ۱۴۰۰ معادل ۴۸.۳ درصد افزايش یافته است.

ادامه ◄

سه هزار نیروی آمریکایی برای «جلوگیری از اقدامات ایران» وارد دریای سرخ شدند

نیروی دریایی ایالات متحده روز دوشنبه اعلام کرد که بیش از ۳ هزار نیروی آمریکایی به‌عنوان بخشی از برنامه جلوگیری از توقیف‌ نفتکش‌ها از سوی ایران وارد دریای سرخ و به دو کشتی جنگی منتقل شدند.

ادامه ◄

بازگشت به بربریت به نام امنیت

جامعه سالم باید باور و نیروی غلبه بر این وسوسه ی پلید را داشته باشد که با ابطال موقت آزادی می توان امنیت را تامین کرد. هر کس که در پرسمان کرامت انسانی بنا بر هر ملاحظه ای رای به تعلیق حتی موقتی آن دهد، بسیاری از دستاوردهای انسانی را به خطر می اندازد.

ادامه ◄

تجربه‌ای از روزنامه‌نگاری حرفه‌ای در شرایط غیر عادی ایران و ایرانیان

می‌گویند ژورنالیست نگهبان دموکراسی است و می‌گویند دموکراسی و مدیای آزاد بدون یکدیگر امکان حیات ندارند. از این دو گفته چنین برمی‌آید که هم دموکراسی به منابع خبری آزاد و بدون سانسور محتاج است و هم امکان وجود مدیای آزاد بدون دموکراسی غیرممکن است. و ما که در دموکراسی‌ها زندگی می‌کنیم این را به وضوح می‌بینیم، و می‌دانیم که منابع خبری آزاد از هر نوع آن، ارگان میانجی بین قدرت سیاسی و مردم هستند.

ادامه ◄

دیوار «امامزاده سلیمان»،( یا آتشکده ای خاموش، و یا شهزاده ای بی نام) چگونه فرو ریخته است

بنا بر گفته های مسئولین حکومت اسلامی، از نمایندگان مجلس شان گرفته تا مسئولین سازمان اوقاف و وزارت میراث شان، بیش از ۱۱ هزار «امامزاده» در ایران وجود دارد که زیر پوشش حمایتی دولت هستند یعنی برای همه ی آنها شجره نامه هایی قلابی دارند و بودجه هایی برای اداره و مرمت آنها.

ادامه ◄

کمیته حقیقت یاب سازمان ملل نخستین گزارش درباره سرکوب اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ را ارائه کرد

نماینده ایران در امور سازمان های بینالمللی اما طبق روال همیشگی جمهوری اسلامی در مواجهه با اتهام های حقوق بشری، مسیر فرافکنی را در پیش گرفت. فضای جلسه تنش آمیز و قطبی شده بود.

ادامه ◄

روزی که روسیه را لرزاند

رویدادهای شنبه‌ی گذشته، ۲۴ ژوئن (سوم تیرماه)، در روسیه تکان‌دهنده بود. بامداد آن روز گفته شد مزدوران ارتش خصوصی واگنر که سنگرهای خود در مناطق تصرف‌شده‌ی اوکراین را ترک کرده بودند با تسخیر یکی از شهرهای مرزی روسیه به سمت مسکو در حرکت‌اند تا وزیر دفاع این کشور را به سزای اعمالش برسانند

ادامه ◄

امریکا خواهان کاهش تنش با ایران است؟ یا گزینه «خرید زمان» مطرح است؟

لایحه دائمی کردن تحریم های ایران در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا به اتفاق آرا تصویب شده است. در مرحله بعدی، این لایحه برای رای گیری به صحن مجلس می رود. در همین حال اکونومیست در تحلیلی معتقد است که آمریکا به دنبال کاهش تنش با ایران است.اما شاید این کاهش تنش تنها برای خریدن زمان باشد.

ادامه ◄

اقتصاد صنایع دستی متأثر از رکود گردشگری و تورم

بسیاری از هنرمندان، صنایع دستی را به صورت خودآموز یا در کارگاه ها یاد میگیرند. برخی هم در این زمینه تحصیل آکادمیک کرده اند. گفتوگو با گروهی از فارغالتحصیلان درباره وضعیت اقتصادی و معیشتی شان.

ادامه ◄

چهلمین ساگرد اعدام ۱۰ زن بهائی؛ رنج ما یکی و داستان ما یکی است

در چهلمین سالگرد اعدام این ۱۰ زن بهائی، جامعه جهانی بهائی کارزاری تحت عنوان «داستان ما یکی است» راه‌اندازی کرده و هدف آن را «گرامیداشت این زنان اعدامی و تلاش دیرینه زنان ایرانی از هر عقیده و پیشینهای برای تحقق برابری جنسیتی در دهه‌های گذشته» عنوان کرده است.

ادامه ◄

تشکل‌زدایی و بی‌ثبات سازی نیروی کار

برنامه هفتم توسعه یعنی نمک به زخم ما کارگران و زحمتکشان. تا امروز تمام برنامههای توسعه با یک قلم و یک نگاه واحد به اقتصاد نوشته شدهاند: چطور از سهم اکثریت محروم جامعه گرفته و جیبهای اقلیت بهرهمند را پربارتر کنیم.

ادامه ◄

اعتراض به سرکوب گسترده مبارزه‌ها در ایران و اعزام نمایندگان فرمایشی به ژنو

اتحادیه‌ها و سندیکاهای مستقل کارگری چند کشور و فعالان کارگری خواستار آزادی فوری کارگران و سایر زندانیان سیاسی در ایران و اخراج «هیات کارگری» اعزامی جمهوری اسلامی به نشست سالانه سازمان جهانی کار هستند.

ادامه ◄