کاهش ۵۵ درصدی ارزش ریال طی یک سال؛ دلار ۵۳ هزار تومان

اكونوميست با انتشار یک نمودار در رابطه با ارزش ریال نوشت که «اقتصاد ایران در وضعیت اسفباری قرار دارد.»

به گزارش این رسانه اقتصادی٬ در فوریه، ریال، واحد پول رسمی ایران، به پایین ترین سطح تاریخ خود (۵۸۰۰۰۰ ریال دربرابر یک دلار) سقوط کرد.

در ادامه این گزارش آمده است که پول ملی ایران ۵۵ درصد ضعیف تر از یک سال قبل شد و ۹۴ درصد کاهش در طول یک دهه را تجربه کرد.

بازار ارز و طلا در سال جدید همچنان در وضعیتی صعودی به سر می‌برند به‌طوری‌که در نهمین روز از سال جدید، دلار به کانال ۵۳ هزار تومان بازگشت. در آخرین ساعات کاری روز چهارشنبه قیمت هر دلار از ۵۴ هزار تومان نیز گران‌تر شد؛ اما دوباره به اندکی کمتر از این مبلغ عقب نشست.

همچنین بهای هر قطعه سکه بهار آزادی به ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. از سوی دیگر موج گرانی همچنان بازار کالاهای اساسی را در برگرفته است.

البته افزایش قیمت‌ها تنها محدود به این دو بازار نمانده و کالاهای اساسی نیز گرفتار موج گرانی شده‌اند، به‌ طوری‌ که برخی رسانه‌های وابسته به حکومت نیز با انتشار گزارش‌هایی به انتقاد از این گرانی پرداخته‌اند.

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، در گزارشی به افزایش «نامتعارف» قیمت‌ها در ابتدای سال نو پرداخته و نوشته است: «قیمت میوه‌های عید که عمدتا سیب و پرتقال است، در بازار سطح شهر به کیلویی ۴۰ هزار تومان رسیده در حالی که قبل از عید، سیب ۲۵ هزار تومان و پرتقال کمتر از ۲۰ هزار تومان فروخته می‌شد.»

گزارش‌های مردمی از قیمت اقلام غذایی در بازار هم نشان می‌دهند هر کیلو قند به ۳۵ هزار تومان و ‏چای سیلان به‌ ۳۹۵ هزار تومان رسیده است. قیمت سیب درختی هم در یک هفته ۲۰ هزار تومان گران شده است.

در بازار مواد پروتیینی هم برخلاف ادعای مسوولان مبنی بر فروش مرغ و گوشت با قیمت مصوب، هر کیلو مرغ به ۷۱ هزار تومان رسیده است.

برگرفته از سایت ایران وایر، ۳۰ مارس۲۰۲۳