ژنرال ارشد آمریکایی: همکاری چین، روسیه و ایران در آینده مشکل‌ساز خواهد شد

ژنرال مارک میلی ، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، روز چهارشنبه نهم فروردین گفت، با افزایش همکاری بین ایران، روسیه و چین، این کشورها در سال‌های آینده برای ایالات متحده مشکل ساز خواهند شد.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا این اظهارات را در یکی از کمیته‌های مجلس نمایندگان مطرح کرد.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا می‌گوید ایران می‌تواند ظرف کمتر از دو هفته مواد شکافت‌پذیر برای یک سلاح هسته‌ای تولید کند
مایک روگرز، نماینده جمهوری‌خواه، از ژنرال مارک میلی و لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا پرسید، ما شاهد همکاری نزدیک نظامی بین روسیه و چین به همراه ایران هستیم. آیا منابع لازم برای مقابله و در صورت لزوم شکست آنها در اختیار داریم؟

ژنرال مارک میلی در پاسخ اظهار داشت: «ارتش ما، از نظر توانمندی، می‌تواند در بسیاری از نقاط (جهان) با انواع مختلفی از حوادث احتمالی مقابله کند، اما اگر در مورد یک درگیری جدی با قدرت‌های بزرگ صحبت می‌کنید، به طور واقع بینانه، قرار دادن چین و روسیه در کنار هم، موضوعی بسیار، بسیار دشوار است.»

او در خصوص همکاری این کشورها اضافه کرد: «من آن را یک اتحاد کامل به معنای واقعی کلمه نمی‌دانم، اما ما شاهد نزدیک‌تر شدن آنها به یکدیگر هستیم و این مشکل‌ساز است.»

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا تصریح کرد: «ایران سومین است. بنابراین فکر می‌کنم، این سه کشور با هم برای سال‌های زیادی در آینده مشکل‌ساز خواهند بود، به‌ویژه به دلیل توانایی روسیه و چین.»

ژنرال مارک میلی در ادامه تاکید کرد که چین امروز « قابلیت هسته‌ای قابل توجهی دارد» و همچنین این کشور دارای موشک‌های قاره پیما است که می‌توانند به ایالات متحده برسند.

او گفت: «ما با دو قدرت بزرگ مجهز به سلاح هسته‌ای روبرو هستیم»، و در حالی که اصول بازدارندگی «دوران جنگ سرد» هنوز اعمال می‌شود، این موضوع را «پیچیده‌تر» کرده است چرا که چنین استراتژی مبتنی بر رویارویی با «یک قدرت» بود و اکنون «دو قدرت» وجود دارند.

ژنرال مارک میلی همچنین روز پنج‌شنبه سوم فروردین به کمیته فرعی اعتبارات دفاعی مجلس نمایندگان آمریکا گفته بود که ارتش ایالات متحده، «گزینه‌های متعددی را برای جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا آماده» کرده‌است تا در صورت «تصمیم ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای واقعی یا زمانی که آغاز به تولید آن کند، مورد بررسی و استفاده قرار گیرد».

او در ادامه تصریح کرده بود، ایران می‌تواند ظرف کمتر از دو هفته مواد شکافت‌پذیر برای یک سلاح هسته‌ای تولید کند و برای ساخت یک سلاح هسته‌ای واقعی نیز تنها چند ماه زمان لازم است، «اما ایالات متحده به این سیاست متعهد است که ایران سلاح هسته‌ای نداشته باشد».

ژنرال میلی توضیحی درباره گزینه‌های نظامی مد نظر برای مقابله با ساخت بمب هسته‌ای ایران نداده بود، اما وبسایت «آکسیوس» اخیرا به نقل از یک مقام بلندپایه اسرائیلی نوشت که این کشور به مقام‌های آمریکا و چند کشور اروپایی اطلاع داده است اگر جمهوری اسلامی غنی‌سازی اورانیوم را به بالای ۶۰ درصد برساند، ایران وارد قلمرو خطرناکی خواهد شد که می‌تواند باعث حمله نظامی اسرائیل شود.

برگرفته ای از سایت رادیو فردا، ۳۰ مارس۲۰۲۳