بحران چین و تایوان؛ ناو شکن آمریکایی در دریای چین عملیات انجام داد

رزمایش چین در نزدیکی تایوان آخرین روز خود را سپری می‌کند. وزارت دفاع تایوان روز دوشنبه ۱۰ آوریل از شناسایی ۱۱ کشتی جنگی و ۵۹ هواپیمای چینی در نزدیکی این جزیره خبر داد.

پیش‌تر در روز یکشنبه وزارت دفاع تایوان از شناسایی ۹ فروند کشتی جنگی و ۵۸ فروند جنگنده متعلق به ارتش چین در اطراف این جزیره و روز شنبه هم از شناسایی ۹ فروند کشتی جنگی و ۷۱ جنگنده متعلق به ارتش چین خبر داده بود.

پکن از رزمایش ۳ روزه ارتش این کشور در اطراف تایوان به عنوان «هشدار جدی» به تایپه یاد کرده است.

در اینجا به آخرین تحولات رزمایش ۳ روزه چین در نزدیکی تایوان در روز دوشنبه ۱۰ آوریل (۲۱ فروردین) می‌پردازیم.

دولت چین دوشنبه در سومین روز رزمایش در تنگه تایوان، صلح در این تنگه را با استقلال تایوان «ناسازگار» دانست.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه گفت: «استقلال تایوان و صلح و ثبات تنگه تایوان دو امر ناسازگار است. اگر به دنبال صلح و ثبات در تنگه تایوان هستیم باید قاطعانه با هرگونه اقدام جدایی طلبانه در جهت استقلال تایوان مقابله کنیم.»

پس از اعلام حضور ناو هواپیمابر «شاندونگ» چین در مانور نظامی این کشور در نزدیکی تایوان، ایالات متحده اعلام کرد که ناو شکن «یو‌اس‌اس میلیوس» این کشور در دریای چین در حال انجام «عملیات آزادی ناوبری» است. چین حضور این ناوشکن در دریای چین جنوبی را «تهاجم» خواند و آن را محکوم کرد.

تیان جولی، سخنگوی فرماندهی ستاد مشترک ارتش جنوبی چین گفت: «ناو شکن یو‌اس‌اس میلیوس که قادر به پرتاب موشک هدایت‌شونده است، بدون مجوز چین وارد آب‌های مجاور صخره میجی در جزایر نانشای این کشور شده است. نیروی هوایی چین این کشتی را تعقیب و بر حرکاتش نظارت می‌کند.»

ارتش چین در بیانیه‌ای اعلام کرد که روز دوشنبه در چارچوب مانور نظامی خود در نزدیکی تایوان، محاصره این شبه جزیره را شبیه‌سازی می‌کند.

بر اساس اعلام تلویزیون دولتی چین، ده ها هواپیما برای اجرای این محاصره هوایی به پرواز درآمدند.

چین روز دوشنبه از پرواز جت‌های جنگی خود مسلح به مهمات جنگی ارتش این کشور در چارچوب مانور سه روزه خود در نزدیکی تایوان خبر داد. این کشور همچنین ناو هواپیمابر «شاندونگ» خود را در نزدیکی تایوان به حرکت درآورد.

بر اساس گزارش تلویزیون دولتی CCTV چین، جت‌های جنگنده H-6K چین در چند گروه، حمله‌هایی تمرینی را انجام دادند. در این حمله‌ها اهداف مهمی در جزیره تایوان شبیه‌سازی شده بود. ارتش چین همچنین حضور ناو هواپیمابر «شاندونگ» را در این مانور اعلام کرد.

برگرفته ای از سایت یورونیوز (اتحادیه اروپا) به زبان فارسی، ۱۰ آپریل ۲۰۲۳