اف‌بی‌آی به پرونده رابرت مالی «رسیدگی می‌کند»

شبکه خبری سی‌بی‌اس روز دوشنبه ۱۹ تیر به نقل از سه منبع مطلع گزارش داد که پلیس فدرال ایالات متحده، اف‌بی‌آی، پرونده رابرت مالی، نماینده ویژه دولت جو بایدن در امور ایران، را در دست بررسی دارد.

یک منبع آگاه به این شبکه تلویزیونی گفت که اف‌بی‌آی در حال بررسی چگونگی رسیدگی آقای مالی به اسناد محرمانه است. مشخص نیست که آیا بررسی‌های اف‌بی‌آی شامل موضوعات دیگری نیز می‌شود یا نه، اما هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که پلیس فدرال آمریکا در این مرحله آن را یک موضوع مجرمانه تلقی کند.

کمیته‌های اطلاعاتی گنگره ایالات متحده به‌طور معمول در جریان چنین پرونده‌هایی قرار می‌گیرند، اما سی‌بی‌اس می‌نویسد که هیچ کدام از نمایندگان کنگره به دلیل حساسیت ماجرا حاضر به مصاحبه درباره آن نشده‌اند.

رابرت مالی به عنوان نماینده ویژه دولت بایدن در امور ایران در وزارت خارجه آمریکا حضور داشت و در ارتباط نزدیک با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، و شورای امنیت ملی کاخ سفید بود که مسئولیت بخش خاورمیانه آن بر عهده برت مک‌گورک است.

ماموریت اصلی آقای مالی نیز طی این مدت تلاش برای احیای توافق هسته‌ای با ایران و نیز مذاکره با تهران بر سر آزادی دست‌کم سه شهروند آمریکایی بود که در ایران زندانی هستند.

مایکل مک‌کال، رئیس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده می‌گوید این کمیته هنوز به اطلاعات مربوط به موضوع دسترسی ندارد و از این رو در نامه‌ای به وزارت خارجه تا روز ۲۰ تیر مهلت داده که اطلاعات خود را به کمیته ارائه دهد.

او در این نامه مدعی شده که کنگره در مورد دلیل غیبت رابرت مالی که به یک موضوع خانوادگی نسبت داده شده بود، گمراه شده است.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز دوشنبه گفت: «ما تعهدات خود در رابطه با مسئله نظارت را بسیار جدی می‌گیریم. طبیعی است که نامه رئیس کنگره را دریافت کرده‌ایم، آن را خوانده‌ایم و در رابطه با این موضوع با دفتر او تعامل داریم.»

گزارش‌ها حاکی است که دسترسی‌های امنیتی آقای مالی به دنبال برخی تحقیقات در وزارت خارجه ایالات متحده در مورد «سوء‌استفاده احتمالی از اطلاعات طبقه‌بندی شده» به حالت تعلیق درآمده است.

برگرفته ای از سایت رادیو فردا،۱۱ جولای ۲۰۲۳