تحریم‌های تازه اروپا علیه صنایع پهپادی رژیم ایران

شورای اتحادیه اروپا روز پنجشنبه اقدامات محدودکننده بیشتری را به دلیل حمایت نظامی جمهوری اسلامی ایران از تجاوز روسیه به اوکراین اعلام کرد. این شورا همچنین گفت بر اساس رژیم تحریم‌هایی که از پیش بوده است نام شش ایرانی را به فهرست تحریم‌ها اضافه می‌کند.

به گزارش صدای آمریکا، شورای اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای گفت محدودیت‌های جدید، صادرات قطعات مورد استفاده در تولید پهپاد از اتحادیه اروپا به ایران را ممنوع می کند. این تدابیر تازه همچنین راه را برای محدودکردن سفر، و مسدود کردن دارایی‌های افراد مسئول، حمایت‌کننده یا درگیر در برنامه پهپادی ایران باز می‌کند.

شورای اتحادیه اروپا می‌گوید رژیم جدید محدودیت‌ها در واکنش به حمایت نظامی جمهوری اسلامی از حمله روسیه به اوکراین و تکمیل کننده سه بسته تحریم‌های قبلی مرتبط با پهپادها است که افراد و نهادها را هدف قرار می‌دهند.

شورای اتحادیه اروپا گفت نام شش فرد ایرانی را تحت دو رژیم تحریمی موجود در مورد حمایت نظامی ایران از جنگ روسیه علیه اوکراین، و حمایت از دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، در فهرست تحریم‌ها قرار دهد.

دارایی‌ها این افراد در معرض مسدود شدن قرار می‌گیرد و شهروندان و شرکت‌های اتحادیه اروپا از در اختیار گذاشتن پول در اختیار آنها منع می‌شوند. آنها همچنین مشمول محدودیت‌های مسافرتی هستند که مانع از ورود یا عبور آنها از سرزمین‌های اتحادیه اروپا می‌شود.

فریدون محمدی سقایی، از فرمانده‌هان سپاه، محمد صادق حیدری موسی از اعضای شرکت پرآور پارس، محمدرضا محمدی از اعضای شرکت پرآور پارس، محس اسدی از اعضای شرکت پرآور پارس، علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه، حمیدرضا شریفی تهرانی از اعضای اصلی «صنایع هوایی قدس» نامشان در فهرست تحریم‌ها دیده می شود. شرکت پرآور پارس برای سپاه پهپاد تولید می‌کند.

پیشتر در اسفند ۱۴۰۱ گزارش شده بود که اتحادیه اروپا پرآور پارس را تحریم کرده است. آمریکا خیلی پیش از این نیز تحریم‌های مشابه را اعمال کرده است.

تحریم چند مقام ارشد طالبان، روسیه و چند کشور دیگر

به گزارش رویترز اتحادیه اروپا همچنین روز پنجشنبه اعلام کرد که در حال تحمیل تحریم به ۱۸ فرد و ۵ نهاد به دلیل نقض حقوق بشر در افغانستان، سودان جنوبی، جمهوری آفریقای مرکزی، اوکراین و روسیه است.

اتحادیه اروپا در بیانیه ای اعلام کرد وزیران آموزش، و دادگستری طالبان، و همچنین سرپرست قاضی دادگاه عالی افغانستان از جمله شش نفری هستند که به دلیل خشونت جنسی و جنسیتی تحریم شده‌اند.

این شورا همچنین تحریم‌هایی را علیه دوازده فرد دیگر و پنج نهاد مسئول نقض جدی حقوق بشر در روسیه اعمال کرد.

برگفته ای از سایت ایران امروز، ۲۱ جولای ۲۰۲۳