وحشت رژیم از حضور زنان؛ مسابقه پرسپولیس و آلومینیوم اراک بدون حضور تماشاگر برگزار می‌شود

در آستان سالگرد خیزش ضدحکومتی در ایران، با شروع فصل جدید مسابقات لیگ برتر فوتبال، فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) در نامه‌ای به فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی هشدار داده در صورت ممنوعیت ورود زنان به استادیوم‌ها برای تماشای مسابقات، فوتبال ایران با محرومیت و جریمه‌های سنگین روبرو خواهد شد.

در سال‌های اخیر نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی برای فرار موقت از جریمه‌های فیفا در مواردی با حضور زنان در استادیوم موافقت کردند
بیست‌ و‌ سومین دوره رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران قرار بود از پنجشنبه ۱۲ امرداد آغاز شود اما دولت به علّت «گرمای شدید» تعطیل عمومی اعلام کرد و این مسابقات با حدود یک هفته تأخیر از روز چهارشنبه ۱۸ امرداد آغاز خواهد شد.

برخی منابع رسانه‌ای در ایران نوشته‌اند این تعطیلی برای فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی فرصتی شد تا موقتاً از احتمال محرومیت، جان سالم به در ببرد اما اصل مشکل برای حکومت همچنان پابرجاست.

مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال گفته «شورای امنیت ملی» مجوز حضور زنان در ورزشگاه‌ها را صادر کرده ولی این مورد به تنهایی کافی نیست و باید پنج نهاد دیگر هم این مجوز را صادر کنند که موافقت نکرده‌اند.

سهیل مهدی رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ درباره حضور زنان در استادیوم‌ها گفته «با توجه به تعطیلی که از سوی دولت اعلام شد و البته آماده نبودن زیرساخت‌ها برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها، تصمیم گرفتیم لیگ را با تأخیر آغاز کنیم تا شرایط حضور زنان در ورزشگاه‌ها محقق شود.»

مسئولان فیفا دیگر بهانه‌های جمهوری اسلامی از جمله «آماده نبودن زیرساخت‌ها برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها» را باور نمی‌کنند.

در نامه‌ای که کنفدراسیون فوتبال آسیا به فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ارسال کرده بطور واضح عنوان شده که اگر زنان از ورود به استادیوم منع شوند، مسابقات فوتبال در ایران از درجه اعتبار ساقط خواهد بود.

در روزهای اخیر اعلام شد چهار یا پنج استادیوم در تهران، تبریز، اصفهان، اهواز و سیرجان برای حضور زنان آماده شده اما برخی منابع گزارش دادند فقط یک استادیوم مجوز حضور زنان را دریافت کرده است.

راهکار تکراری نظام هم برای حل موقت حضور زنان که یک موضوع پیش پا افتاده است اما جمهوری اسلامی آن را به مشکل تبدیل کرده و هم برای پیشگیری از شعارهای ضد رژیم که هربار در ورزشگاه‌ها سر داده می‌شود آنهم در آستانه‌ی نخستین سالگرد جنبش ملی ایرانیان، ممنوعیت ورود تماشاگر به استادیوم‌هاست. بر همین اساس روز سه‌شنبه ۱۷ امرداد خبرگزاری‌های رسمی اعلام کردند مسابقه تیم‌های پرسپولیس و آلومینیوم اراک روز چهارشنبه ۱۸ امرداد در استادیوم «آزادی» (آریامهر) بدون حضور تماشاگر برگزار می‌شود!

اینهمه در حالیست که هرگونه تعطیلی لیگ فوتبال در ایران خسارات‌های هنگفت چند ده میلیاردی به تیم‌های فوتبال می‌زند که اغلب آنها یا مستقیم توسط حکومت حمایت مالی می‌شوند یا اسپانسرها و کارخانه‌هایی برای آنها هزینه می‌کنند که مستقیم و غیرمستقیم وابسته به حکومت هستند.

همچنین استادیوم‌ها در دو دهه گذشته کانون اعتراضات ضدحکومتی بودند. این اعتراضات به ویژه از دی‌ماه سال ۱۳۹۶ شکل روشن‌تری به خود گرفت و با شعارهای ضد رژیم و به سود پهلوی‌ها به یکی از ارکان جنبش ملّی تبدیل شد.

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۹ اگوست ۲۰۲۳