مسمومیت در مدارس دخترانه – ۶۷ دانش‌آموز در زنجان راهی بیمارستان شدند

یکشنبه هفتم آبان، ۶۷ دانش‌آموز دختر هنرستان کوثر در شهر زنجان با علائم مسمومیت راهی بیمارستان شدند. به گزارش ایسنا، حوالی ساعت ۱۲ ظهر یکشنبه گزارشی مبنی بر ایجاد مشکل برای سلامتی شماری از دانش آموزان هنرستان دخترانه کوثر شهر زنجان به اداره‌کل آموزش و پرورش استان ارسال شد که تیم‌های ارزیاب در محل حاضر شدند.

پس از بررسی‌های اولیه، دانش‌آموزان دختر که همگی دچار عارضه‌ای با علائم مسمومیت شده بودند، به چند بیمارستان منتقل شدند تا به این ترتیب روند درمان آن ها آغاز شود. حسن اسم‌خانی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی زنجان در همین رابطه اظهار کرد: «ظهر روز یکشنبه در پی مسمومیتی که در هنرستان دخترانه کوثر شهر زنجان اتفاق افتاد، ۳۶ دانش‌‌آموز به بیمارستان موسوی، ۲۹ دانش‌‌آموز به بیمارستان ولیعصر، یک دانش‌آموز به بیمارستان بهشتی و یک دانش‌آموز به بیمارستان امام حسین زنجان منتقل شدند.»

او همچنین افزود که ۶۲ نفر از دانش‌آموزان مرخص شده و پنج دانش‌‌آموز همچنان بستری هستند. نخستین گزارش‌ها از مسمومیت‌های دانش‌آموزان آذرماه سال گذشته منتشر شد، اما تنها در چند هفته پیش از پایان سال گذشته این خبرها مورد توجه مردم و رسانه‌ها قرار گرفت و واکنش مقامات جمهوری اسلامی به آن نخست انکار، سپس تصدیق ضمنی و پس از اظهارنظر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ترکیبی از انکار و قول پیگیری بود.

بنابر اعلام مقامات رسمی جمهوری اسلامی از جمله به‌گفته سعید کریمی، معاون درمان وزارت بهداشت، در طول این مدت دست‌کم ۱۳ هزار دانش‌آموز دختر در پی مسمومیت‌های مشکوک با گاز به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی منتقل شدند. این سخنان بر خلاف گزارش کمیته حقیقت‌یاب مجلس شورای اسلامی است که به دخالت تندروها برای ممانعت از مدرسه رفتن دختران اشاره کرده است.

برگرفته ای از سایت رادیو زمانه، ۳۱ اکتبر ۲۰۲۳