وزارت اطلاعات ایران روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای از بازداشت ۱۱ نفر در ارتباط با حملات کرمان خبر داد.

بر اساس این بیانیه دو نفر در کرمان و ۹ نفر دیگر که «شبکه‌ی پشتیبانی تیم تروریستی و مرتبطین آن در شش استان کشور» دستگیر شده‌اند. این وزارتخانه در ادامه از کشف «تجهیزات انفجاری آماده» در محل اقامت عاملان انفجارهای کرمان سخن گفته است.

وزارت اطلاعات ایران یکی از عاملان حمله را یک تبعه تاجیکستان معرفی کرده است. این وزارتخانه افزوده است که هویت عامل انتحاری دیگر در حمله کرمان که «۸۹ کشته» بر جای گذاشت هنوز به طور «قطعی» مشخص نیست.

گروه داعش روز پنجشنبه پس از گذشت بیش از ۲۴ ساعت از انفجارهای کرمان در مراسم سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

احمد وحیدی، وزیر کشور ایران پیش از این از دستگیری چند نفر از افراد مرتبط با انفجارهای کرمان خبر داده بود. وی گفته بود: «نیروهای امنیتی ایران به سرنخ‌های خوبی از ‌عوامل انفجار تروریستی کرمان دست یافتند و چند مظنون دستگیر شدند.»

دستگیری «چند مظنون» انفجارهای کرمان؛ فرمانده سپاه:«انتقام این شهیدان قبل از شهادت‌شان گرفته شده است»
ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران نیز گفته است که شورای عالی امنیت ملی کشور روز پنجشنبه در مورد انفجارهای کرمان تشکیل جلسه داد. او روز جمعه برای شرکت در مراسم تشییع پیکر قربانیان انفجارهای کرمان به این شهر سفر کرد.

به گزارش رسانه‌های ایران ۵۳ نفر از کشته‌شدگان انفجارهای کرمان زن، ۳۶ نفر مرد و ۳۰ نفر نیز زیر ۱۸ سال هستند. پیش از این گزارش شده بود که دستکم ۱۲ تبعه افغانستان در میان کشته‌شدگان انفجارهای کرمان هستند.

حدود ۲۸۰ نفر در حمله روز چهارشنبه کرمان مجروح شدند.

در بیانیه وزارت اطلاعات آمریکا و اسرائیل دو کشور «داعش‌ساز» توصیف شده‌اند.

تلویزیون دولتی ایران نیز در همین راستا تصاویری از دونالد ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ پخش کرد که وی در آن باراک اوباما، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا را به «بنیانگذاری داعش» متهم می‌کند.

اکثر رهبران داعش طی سال‌های اخیر کشته شده‌اند و افراد دیگری جانشین آنها شده‌اند.

ایران پیش از این در سال ۲۰۱۸ پس از حمله به مراسم نظامی در اهواز به مناطقی از شرق سوریه حمله موشکی و پهپادی کرده بود. این در حالی است که ایران طی سال‌های گذشته شاهد قدرت‌گیری داعش در افغانستان در مرز شرقی خود بوده است.

گروه داعش حملات متعددی را از زمان به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان انجام داده است.

برگرفته ای از سایت یورونیوز (اتحادیه اروپا) به زبان فارسی، ۶ ژانویه ۲۰۲۴