شورای امنیت سازمان ملل حملات حوثی‌ها علیه کشتی‌های تجاری را محکوم کرد

شورای امنیت سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای حملات حوثی‌ها علیه کشتی‌های تجاری در دریای سرخ را محکوم کرد و خواستار توقف فوری این حملات شد.

در بیانیه این شورا که شامگاه دوشنبه ۲۸ اسفند منتشر شد، از جمله حمله حوثی‌ها به کشتی «ترو کانفیدنس» که سه کشته و دست‌کم چهار مجروح برجای گذاشت محکوم شده است.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل همچنین با محکوم کردن حمله حوثی‌ها به کشتی روبیمار، یادآور شده‌اند که این کشتی پس از غرق شدن، کشتی‌های در حال تردد در منطقه را با خطر مواجه کرده است.

حمله به کشتی «ترو کانفیدنس» ۱۶ اسفند روی داد و در پی آن سه نفر، شامل دو شهروند فیلیپین و یک شهروند ویتنام، کشته شدند.

کشتی بریتانیایی روبیمار نیز ۲۹ بهمن هدف اصابت موشک‌های حوثی‌ها قرار گرفت و سرانجام ۱۲ اسفند به طور کامل غرق شد.

شورای امنیت سازمان ملل در بیانیه خود همچنین بر اهمیت اجرای کامل قطعنامه‌های این شورا تاکید کرده و خواستار همکاری کشورها، از جمله با دولت قانونی یمن، برای جلوگیری از دستیابی حوثی‌ها به تسلیحات شده است.

بیانیه جدید این شورا هشدار داده است که حمله به کشتی‌های تجاری باید فورا بر اساس قطعنامه ۲۷۲۲ (مصوب ۲۰ دی‌ماه امسال) متوقف شود.

اعضای شورای امنیت همچنین خواستار آزادی فوری کشتی «گالاکسی لیدر» و خدمه آن که بیش از یکصد روز است به طور غیرقانونی در بازداشت حوثی‌ها هستند شده‌اند.

حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی از آبان امسال تاکنون با ادعای حمایت از فلسطینی‌ها، کشتی‌های عبوری از آب‌های منطقه را هدف قرار داده و گفته‌اند حملات خود را تشدید می‌کنند.

در همین حال فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام، اعلام کرد که نیروهای آمریکایی روز دوشنبه هفت موشک ضد کشتی، سه پهپاد، و سه کانتینر نگهداری سلاح را در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها منهدم کردند.

بنابر بیانیه سنتکام، این تسلیحات تهدیدی قریب‌الوقوع برای کشتی‌های تجاری و نظامی تشخیص داده شدند.

سنتکام تاکید کرده است که این اقدامات برای محافظت از آزادی دریانوردی و ایمن‌تر کردن آب‌های بین‌المللی انجام می‌شود.

برگرفته ای از سایت رادیو فردا، ۱۹ مارس۲۰۲۴