هشت زندانی سیاسی زن: حکومت مسئول مرگ سارا تبریزی است

هشت تن از فعالان زن محبوس در زندان اوین، ضمن تأیید مرگ سارا تبریزی در پی فشارهای امنیتی و احضار دوباره از سوی اداره اطلاعات، «حکومت» را مسئول مرگ این جوان ۲۰ ساله معرفی کردند.

در این بیانیه که توسط حساب کاربری نرگس محمدی در اینستاگرام بازنشر شده٬ آمده است که سارا تبریزی پس از بازداشت در دی‌ماه سال گذشته در زندان اوین تحت شکنجه و مورد تهدید قرار گرفته و چهارم فروردین یعنی یک روز پیش از مرگش احضاریه‌ای را از اداره اطلاعات تهران دریافت کرده بود.

پیکر بی‌جان سارا تبریزی٬ زن ۲۰ ساله و زندانی سیاسی سابق، که پنجم فروردین ۱۴۰۳ در منزل پدری‌اش در تهران پیدا شده بود٬ روز ششم فروردین ۱۴۰۳ در شهرک اسکمان در استان تهران تشییع و به خاک سپرده شد.

ایران‌وایر پیشتر در گفت‌وگو با یکی از نزدیکان این زندانی سیاسی سابق مدارکی به دست آورده بود که نشان می‌داد: «این زن جوان در تمامی ماه‌های گذشته به شدت از سوی ماموران امنیتی و بازجویانش برای همکاری تحت فشار قرار داشت.»

نرگس محمدی، ناهید تقوی، آنیشا اسداللهی، سپیده قلیان، ریحانه انصاری‌نژاد، محبوبه رضایی، مریم حاج‌حسینی و گلرخ ایرایی، در نامه‌شان مسئولیت مرگ سارا تبریزی را بر عهده «حکومت» جمهوری اسلامی دانسته‌اند.

آنها همچنین در این نامه با اشاره به این که «یک هفته [در زندان] در کنارمان بود» بخش اعظم گزارش‌هایی را که در یک هفته گذشته درباره خانم تبریزی منتشر شده بود تأیید کرده‌اند.

پس از انتشار خبر مرگ مشکوک خانم تبریزی٬ قوه قضاییه ادعا کرده است که در روز‌های پایانی سال ۱۴۰۲ و روز‌های آغازین سال ۱۴۰۳ هیچ احضاریه‌ای از سوی نهاد‌های امنیتی یا قضایی برای خانم تبریزی صادر نشده است.

برگرفته از سایت ایران وایر، ۳۱ مارس۲۰۲۴