دلار از ۶۲ هزار تومان گذشت؛ پس لرزه‌های اقتصادی حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق

ساعاتی پس از حمله منتسب به اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق و کشته شدن هفت نفر از فرماندهان و عوامل سپاه قدس، دلار در معاملات آنلاین به ۶۲ هزار و ۴۰۰ تومان رسید.

آنطور که نمودارهای قیمتی درج شده در سایت‌های اطلاع رسانی طلا و ارز نشان می‌دهد این حمله منجر به افزایش بیش از هزار تومانی قیمت دلار در معاملات پشت خطی شده است.

برهمین اساس قیمت یورو نیز از ۶۷ هزار تومان و پوند انگلستان از ۷۸ هزار تومان عبور کرده است. همچنین قیمت سکه بهار آزادی نیز از مرز چهل میلیون تومان گذشت.

تحلیلگران بر این باورند با توجه به تعطیل بودن بازارها در روز گذشته و بازگشایی رسمی بازارها و آغاز مجدد فعالیت‌های اقتصادی از امروز چهارده فروردین، این افزایش قیمت حداقلی بوده و باید منتظر نوسانات شدید در بازار باشیم.

روز گذشته در پی حمله هوایی اسرائیل به مقر فرماندهان نیروی قدس سپاه در ساختمان کنسولگری در مجاورت سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق، دست‌کم هفت نفر از فرماندهان سپاه کشته شدند.

یک روزنامه‌نگار اقتصادی به صدای آمریکا گفته است که واکنش احتمالی جمهوری اسلامی به این حمله و احتمال بالا گرفتن تنش‌ها در منطقه بازار ارز در ایران را دستخوش نوسانات شدید خواهد کرد و بر اساس نوع واکنش جمهوری اسلامی، احتمال عبور دلار از ۷۰ هزار تومان در روزهای پیش رو نیز وجود دارد.

برگفته ای از سایت صدای امریکا بخش فارسی، ۲ آپریل ۲۰۲۴