ارتش آمریکا سامانه‌های دفاع هوایی و پهپادی نیروهای حوثی یمن در دریای سرخ را منهدم کرد

به گفته فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا حمله به سامانه‌های دفاع هوایی و پهپادی حوثی‌ها در حالی صورت گرفت که به کشتی‌های تجاری یا ناوهای آمریکایی و متحدان این کشور آسیبی نرسید.

نیروهای حوثی یمن روز یکشنبه از انجام حملات راکتی و پهپادی به سمت کشتی‌های بریتانیایی، آمریکایی و اسرائیلی در دریای سرخ و خلیج عدن خبر داده بودند.

حملات موشکی و پهپادی حوثی‌های یمن به کشتی‌های تجاری مدتی پس از حمله زمینی اسرائیل به نوار غزه آغاز شد. نیروهای حوثی که از سوی ایران بخشی از «محور مقاومت» در منطقه توصیف می‌شوند هدف از این حملات را همبستگی با فلسطینی‌ها عنوان می‌کنند.

به گفته سنتکام یک سامانه دفاع هوایی با دو موشک آماده پرتاب، یک مرکز زمینی در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن و سامانه پهپادی در حملات ارتش آمریکا تخریب شدند.

حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ و خلیج عدن حمل و نقل دریایی در سطح جهان را تحت تاثیر قرار داده است. کشتی‌های برخی از شرکت‌های فعال در زمینه حمل و نقل دریایی از زمان آغاز این حملات دیگر از مسیر دریای سرخ و کانال سوئز عبور نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند مسیر طولانی‌تر دور زدن قاره آفریقا را طی کنند.

از سوی دیگر هزینه بیمه حمل و نقل محموله‌های تجاری از راه دریا نیز در پی حملات نیروهای حوثی افزایش یافته است.

آمریکا و بریتانیا در واکنش به این حملات ائتلافی برای مقابله با نیروهای حوثی در دریای سرخ و خلیج عدن تشکیل داده‌اند.

برگرفته ای از سایت یورونیوز (اتحادیه اروپا) به زبان فارسی، ۹ آپریل ۲۰۲۴