دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ۶ شبه‌نظامی طرفدار رژیم ایران در حملات اسرائیل به سوریه کشته شدند

یک سازمان دیده‌بان جنگ گفت که دست‌کم شش شبه‌نظامی طرفدار رژیم ایران روز دوشنبه ۲۰ مه (۳۱ اردیبهشت) در حملات اسرائیل در نزدیکی مرز لبنان در خاک سوریه، که عمدتا گروه حزب الله لبنان در آن تسلط دارد، کشته شدند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که «حمله‌های اسرائیل ۲ موضع گروه‌های طرفدار ایران را در منطقه حمص هدف قرار دادند؛» از جمله «یک مقر حزب‌الله در منطقه القصیر» در نزدیکی مرز سوریه با لبنان که به موجب آن «شش شبه‌نظامی مورد حمایت ایران کشته شدند.»

دیده‌بان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است ولی با شبکه‌ای از منابع مطلع در داخل خاک سوریه ارتباط دارد، در مورد ملیت افراد کشته شده سخنی به میان نیاورد.

یک منبع وابسته به حزب الله لبنان به خبرگزاری فرانسه اطلاع داد که دست‌کم یک شبه‌نظامی از این گروه در حملات اسرائیل در منطقه قصیر کشته شده است.

اسرائیل به ندرت درباره حملات خاص در داخل خاک سوریه اظهار نظر می‌کند، اما بارها گفته است که به دشمن قسم خورده خود یعنی ایران اجازه نخواهد داد حضور خود را در آنجا گسترش دهد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه روز شنبه اعلام کرده بود که یک حمله پهپادی اسرائیلی در نزدیکی مرز لبنان، خودرویی را که حامل «یک فرمانده حزب الله و همراهش» بود، هدف قرار داد.

حزب الله روز شنبه هیچ کشته‌ای در میان صفوف نظامی خود اعلام نکرد.

این سازمان دیده‌بان در تاریخ ۹ ماه مه (۲۰ اردیبهشت) نیز اعلام کرد که حملات اسرائیل در داخل خاک سوریه، تأسیسات متعلق به جنبش النجبا عراق را هدف قرار داد و دمشق نیز اعلام کرد که یک ساختمان ناشناس مورد حمله قرار گرفته است.

ارتش اسرائیل از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱، تا کنون صدها حمله را در این همسایه شمالی خود انجام داده است که عمدتاً مواضع ارتش و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران از جمله گروه حزب‌الله لبنان را هدف قرار داده است.

در جریان جنگ اسرائیل و حماس در نوار غزه، حملات اسرائیل در خاک سوریه افزایش یافته است.

برگرفته ای از سایت یورونیوز (اتحادیه اروپا) به زبان فارسی، ۲۱ می ۲۰۲۴