سیوان ابراهیمی، مدرس زبان کُردی روانه زندان مرکزی سنندج شد

سیوان ابراهیمی، مدرس زبان کُردی و عضو هیئت مدیره انجمن فرهنگی-اجتماعی «نوژین» روز چهارشنبه ۱۳ تیر،پس از احضار به دادگاه برای اجرای ۸ ماه حبس به زندان مرکزی سنندج منتقل شد.

این فعال مدنی کُرد ۹ دی ۱۴۰۲، برای اجرای حکم یک سال حبس تعزیری در پرونده دیگری به زندان مرکزی سنندج منتقل شده بود و سپس در تاریخ ۹ تیر سال جاری از زندان آزاد شده بود. ابراهیمی ۱۲ آذر ۱۴۰۲ توسط شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی سنندج به ریاست قاضی «کرمی» به اتهام «تشکیل گروه و دسته‌جات به قصد بر هم زدن امنیت کشور» و «تبلیغ علیه نظام» به ترتیب به ۱۰ سال و یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

بنا بر گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، نهاد ناظر حقوق بشر مستقر در فرانسه، دادگاه تجدید نظر استان کردستان هفته گذشته این فعال مدنی را از اتهام «تشکیل گروه و دسته‌جات به قصد بر هم زدن امنیت کشور» تبرئه و حکم یک سال حبس تعزیری به اتهام «تبلیغ علیه نظام» را به ۸ ماه حبس تعزیری تبدیل کرد. نیروهای امنیتی این فعال مدنی کُرد را ۱۳ دی ۱۴۰۱ در حین پیگیری پرونده همسرش، زارا محمدی، در دادگاه انقلاب اسلامی سنندج توسط بازداشت کردند و پس از دو روز با قرار کفالت آزاد شد. او بار دیگر در ۲۸ دی به دست نیروهای امنیتی در سنندج بازداشت و پس از ۲۷ روز بازداشت با قرار وثیقه به صورت موقت از زندان این شهر آزاد شد..

برگرفته ای از سایت رادیو زمانه، ۶ جولای ۲۰۲۴