رژیم اسد از سلاح شیمیایی علیه مخالفان استفاده کرده است

دیده‌بان حقوق بشر سوریه در گزارشی که روز جمعه ۷ شهریور، منتشر کرد، اعلام کرد: «رژیم بشار اسد طی ۴ سال اخیر ۱۳ هزار و ۲۸۷ نفر از مردم غیر نظامی سوریه را کشته است که در میان آنها، ۲۷۷۳ کودک و ۱۴۴۵ زن وجود دارند. همچنین ۱۰۹ نفر از افراد غیر نظامی ساکن مناطق تحت کنترل مخالفان که در محاصره نیروهای اسد قرار دارند، به دلیل گرسنگی، جان خود را از دست داده‌اند.

در ادامه گزارش، به استفاده رژیم اسد از سلاح‌های شیمیایی اشاره شده است. بر این اساس، از اوت سال ۲۰۱۶ تا اوت ۲۰۲۰، حکومت سوریه دست‌کم ۵۲ بار از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده است. پیش‌تر نیز، آمریکا در هفتمین سالگرد حمله شیمیایی به «غوطه شرقی»، حکومت بشار اسد را مسئول استفاده از سلاح‌های شیمیایی در آن منطقه دانست. بنا بر اطلاعات به دست آمده نخستین حمله شیمیایی اسد علیه مخالفان حکومت، در ۲۱ اوت ۲۰۱۳ صورت گرفت. گفته می‌شود از ابتدای جنگ سوریه تا امروز، بشار اسد بیش از ۲۱۶ بار از سلاح‌های شیمیایی علیه غیرنظامیان استفاده کرده است.

همچنین بر اساس اطلاعات منتشر شده اخیر، هویت ۱۸ هزار و ۶۴۲ نفر از افراد در بند زندان‌های حکومت سوریه نیز، مشخص شده است. رژیم اسد طی جنگ داخلی سوریه، از حمایت جمهوری اسلامی ایران و روسیه برخوردار بوده است.

منبع: سایت بریتانیائی ایندیپندنت به زبان فارسی، ۲۸ اوت ۲۰۲۰