هشدار سفارت آمریکا در ترکیه نسبت به وقوع عملیات تروریستی و آدم‌ربایی علیه اتباع خارجی

سفارت آمریکا در ترکیه جمعه ۲۳ اکتبر (۲ آبان‌ماه) اعلام کرد که گزارش‌های «موثق» از احتمال حملات تروریستی و آدم‌ربایی علیه آمریکایی‌ها در سراسر ترکیه از جمله در ارتباط با سرکنسولگری ایالات متحده دریافت کرده است.

به گزارش پایگاه خبری «هیل» وزارت امور خارجه علاوه بر شهروندان آمریکایی نسبت به احتمال حملات تروریستی و آدم‌ربایی علیه اتباع خارجی در استانبول و همچنین تهدید سرکنسولگری ایالات متحده و مکان‌های بالقوه دیگر در ترکیه گزارش‌هایی دریافت کرده است.

در این هشدار به نام هیچ سازمان تروریستی مشخص که ممکن است مسئول حملات باشد اشاره نشده ولی به شهروندان آمریکایی در ترکیه توصیه شده در مکان‌هایی که ممکن است آمریکایی‌ها یا خارجی‌ها تجمع کنند، از جمله ساختمان‌های بزرگ اداری یا مراکز خرید، بیشتر مراقبت و احتیاط کنند.

روابط میان ایالات متحده و ترکیه در هفته‌های اخیر به دنبال انتقادات ایالات متحده از آزمایش تسلیحاتی در ترکیه و درگیر شدن این کشور در نبردهای مداوم در منطقه از جمله درگیری «قره‌باغ» بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان بطور فزاینده‌ای ملتهب شده است.

ارمنستان از آمریکا خواسته تا ترکیه را به خاطر حمایت از جمهوری آذربایجان در قضیه‌ی «قره‌باغ» تحریم کند. آمریکا همراه با فرانسه و روسیه رئیس گروه «مینسک» است که نزدیک به ۳۰ سال تلاش کرده تا برای حل اختلافات ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه مورد مناقشه بین دو کشور مذاکره کند.

وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان قرار است جمعه در واشنگتن با مایک پمپئو دیدار کنند. هفته گذشته وزارت خارجه آمریکا (پنتاگون) از ترکیه که از اعضای ناتو است در مورد آزمایش سیستم پدافند هوایی S-400 ساخت روسیه انتقاد کرد. به گفته ایالات متحده این اقدام خطرناک «نتایج جدّی» برای روابط ترکیه با متحدانش داشته است.

ترکیه در تابستان سال ۲۰۱۹ سیستم موشکی ضدهوایی زمین به هوا S-400 را از روسیه دریافت کرد. سیستمی که آمریکا نگران است اطلاعات بسیار حساس از تکنولوژی هواپیماهای F-35 به دست آورد. آنکارا با وجود هشدارهایی که از واشنگتن دریافت کرده بود این معامله را انجام داد. آمریکا به ترکیه هشدار داده بود در صورت این معامله از برنامه‌های F-35 آمریکایی حذف خواهد شد.

جاناتان هافمن سخنگوی ارشد پنتاگون هفته گذشته در بیانیه‌ای گفت: «پیام ما کاملاً واضح بود: یک سیستم عملیاتی S-400 با تعهدات ترکیه به عنوان متحد ایالات متحده و ناتو سازگار نیست.»

او افزود: «ما به خرید این سیستم توسط ترکیه اعتراض داریم و به شدت نگران عملیاتی کردن آن توسط ترکیه هستیم. این سیستم نباید فعال شود؛ پذیرفتن چنین ریسک‌هایی پیامدهای جدّی برای مناسبات امنیتی ما خواهد داشت.»

برگرفته ای از سایت کیهان لندن ، ۲۶ اکتبر ۲۰۲۰