پرونده ترور محسن فخری زاده؛ احضار و بازجویی از ده‌ها شهروند در تهران توسط سازمان اطلاعات سپاه

در پی ترور محسن فخری زاده، از مسئولان ارشد برنامه هسته‌ای ایران و معاون وزیر دفاع، در هفته‌های اخیر ده‌ها تن از شاغلین ساکن تهران به اماکن مختلف متعلق به اطلاعات سپاه پاسداران در استان تهران احضار و مورد بازجویی قرار گرفته‌اند. اغلب این شهروندان به کار فروش، تنظیم و خدمات پس از فروش دوربین‌های مداربسته در نقاط مختلف کشور مشغول بوده‌اند.

اغلب این شهروندان به کار فروش، تنظیم و خدمات پس از فروش دوربین‌های مداربسته در نقاط مختلف کشور مشغول بوده‌اند و برخی از آنها از اعضای اتحادیه تولیدکنندگان و تعمیرکاران تجهیزات الکترونیک و حفاظتی تهران هستند.

شماری از این افراد که حدود ۵۰ تن تخمین زده می‌شوند در فاصله هفته دوم آذرماه تاکنون در بازداشتگاه‌های ۱ الف سپاه، ۲ الف سپاه و برخی خانه‌های امن سپاه در تهران مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.

بنا به اطلاع منابع هرانا شماری از این شاغلان پس از احضار توسط این ارگان امنیتی بازداشت و در بازداشتگاه‌های این نهاد امنیتی مورد بازجویی قرار گرفته‌اند. عمده این افراد پس از چند ساعت یا حداکثر دو روز پس از بازجویی آزاد شده‌اند اما از وضعیت تعداد دیگر از آنها کماکان اطلاعاتی در دست نیست.

در طول دوره بازجویی از این شهروندان سوالاتی ازجمله چگونگی خرید و تهیه دوربین‌های مداربسته و تاریخ آخرین بازدید آنها برای چک کردن وضعیت سالم بودن دوربین‌ها در مناطق مختلف تهران پرسیده شده است.

هویت افراد احضار شده به دلایل امنیتی نزد هرانا محفوظ است.

برگرفته ای از سایت هرانا (مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران)، ۲۱ دسامبر ۲۰۲۰