آمار کشته‌شدگان اعتراضات ایران به ۲۵۳ نفر رسید

تعداد کشته‌شدگان اعتراضات جاری به دست‌کم ۲۵۳ تن، از جمله ۳۴ کودک و ۱۹ زن، افزایش یافت.

سازمان حقوق بشر ایران با تکرار درخواست خود از جامعه جهانی برای اقدام فوری، تاکید می‌کند که تاخیر در برداشتن گام‌های ضروری توسط سازمان ملل متحد و جامعه جهانی، جان شهروندان بیشتری را در خطر قرار خواهد داد.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، گفت: «تاخیر در اقدامات عملی توسط سازمان ملل و جامعه جهانی در شرایطی که جمهوری اسلامی به سوی مردم بی‌دفاع شلیک می‌کند، هیچ توجیهی ندارد. خطر کشتار گسترده‌تر معترضان بسیار جدی‌ست و سازمان ملل موظف است از چنین فاجعه‌ای جلوگیری کند».

او افزود: «فشار دیپلماتیک بر جمهوری اسلامی باید افزایش یابد و همزمان مکانیزم تحقیق بین‌المللی تحت نظارت سازمان ملل برای شناسایی و پاسخگوکردن مرتکبان جنایت علیه مردم تشکیل شود.»


بر اساس آمار و اطلاعات سازمان حقوق بشر ایران، شمار کشته‌شدگان اعتراضات اخیر به دست‌کم ۲۵۳ نفر رسیده است. براساس گزارش‌هایی که این سازمان دریافت کرده، ۳۴ تن از کشته‌شدگان زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند. هنوز برای تمام آن‌ها شناسنامه و اسنادی که نشانگر سن دقیق ایشان باشد، دریافت نشده است. تلاش برای ثبت دقیق سن آنان ادامه دارد.

تفکیک استانی

کشته‌شدگان تا امروز از ۲۱ استان مختلف گزارش شده‌اند و بیشترین کشته‌ها به ترتیب از استان‌های سیستان و بلوچستان، مازندران، تهران، کردستان و گیلان بوده‌اند. استان‌هایی که کشته‌شدن معترضان در آنها گزارش شده‌، به شرح زیر است:

سیستان و بلوچستان ۹۳ نفر، مازندران ۳۰ نفر، تهران ۲۵ نفر، کردستان ۲۳ نفر، گیلان ۱۹ نفر، آذربایجان غربی ۱۸ نفر، کرمانشاه ۱۳ نفر، البرز ۷ نفر، خراسان رضوی ۴ نفر، اصفهان ۳ نفر، مرکزی ۲ نفر، قزوین ۲ نفر، کهگیلویه و بویراحمد ۲ نفر، زنجان ۲ نفر، آذربایجان شرقی ۲ نفر، اردبیل ۲ نفر، ایلام ۲ نفر، بوشهر ۱ نفر، سمنان ۱ نفر، خوزستان ۱ نفر و همدان ۱ نفر.

همچنین بیشترین کشته‌ها به ترتیب در روزهای ۳۰ شهریور (۲۱ سپتامبر)، ۳۱ شهریور (۲۲ سپتامبر) و ۸ مهر (۳۰ سپتامبر، جمعه خونین زاهدان) گزارش شده‌اند.

تشدید سرکوب در استان‌های کردستان و سیستان و بلوچستان

تنها طی دو روز گذشته دست‌کم ۱۶ نفر، ازجمله ۴ زن، در اعتراضات شهرهای مختلف، به‌خصوص مناطق کردنشین، به دست نیروهای سرکوبگر کشته شدند. عصر جمعه و در حالی که این گزارش منتشر می‌شود، گزارش‌ها از زاهدان حاکی از اعتراضات گسترده و شلیک به سوی معترضان است. تا این لحظه تجمعاتی نیز در سراوان و ایرانشهر، استان سیستان و بلوچستان، تشکیل شده است.

سازمان حقوق بشر ایران در مورد خطر تکرار یک جمعه خونین دیگر در شهرهای سیستان و بلوچستان، به‌خصوص زاهدان، هشدار می‌دهد. این سازمان در حال بررسی گزارش‌های مربوط به تیراندازی نیروهای امنیتی و کشته‌شدگان امروز است. کشته‌شدگان روز جمعه زاهدان هنوز در آماری که پیش روی شماست، لحاظ نشده‌اند.

همچنین، در تجمعات مربوط به آئین روز چهلم مهسا امینی، شهرهای مختلف کردستان شاهد سرکوب‌های خونینی بود که کماکان ادامه دارد.

تاکید سازمان حقوق بشر ایران بر «حداقلی»بودن آمار کشته‌شدگان

سازمان حقوق بشر ایران در حالی آمار ۲۵۳ کشته را منتشر می‌کند که دریافت و بررسی گزارش کشته‌شدگان روزهای پیشین ادامه دارد. تعداد گزارش‌هایی که این سازمان دریافت کرده و هنوز موفق به تایید آنها نشده، بسیار بیشتر است. بنابراین، آمار واقعی کشته‌شدگان اعتراضات جاری بیش از آمار ذکرشده برآورد می‌شود. سازمان حقوق بشر ایران به تحقیقات خود در این باره ادامه می‌دهد.

لزوم توجه به بازداشت‌شدگان

براساس گزارش‌هایی که به سازمان حقوق بشر ایران رسیده، تعداد بسیاری در اعتراضات روزهای گذشته مجروح شده‌اند که حال برخی از ایشان وخیم است. بسیاری از مجروحان برای پرهیز از بازداشت شدن، به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند.

گزارش‌های رسیده به سازمان حقوق بشر ایران تایید می‌کند که بازداشت‌شدگان مورد ضرب و جرح، توهین و شکنجه قرار گرفته‌اند. برخی از آنان وادار به اعتراف اجباری تلویزیونی شدند یا برای آن تحت آزار قرار گرفته‌اند. همچنین، بنا بر گزارش‌های دریافتی، برخی از بازداشت‌شدگان در مکان‌هایی غیر از بازداشتگاه‌های رسمی نگهداری می‌شوند که هیچ نظارتی بر آن وجود ندارد. در بازداشتگاه‌های رسمی نیز، دستگیرشدگان در اتاق‌هایی با تراکم بسیار بیشتر از ظرفیت و بدون امکانات بهداشتی نگهداری می‌شوند. همچنین، تعدادی از بازداشت‌شدگان کودک (زیر ۱۸ سال) هستند.

سازمان حقوق بشر ایران پیشتر نیز در مورد وضعیت وخیم بازداشت‌شدگان هشدار داده بود.

برگفته ای از سایت ایران امروز ، ۲۹ اکتبر ۲۰۲۲