هشدار علی‌اف به رژیم ایران: به اقدامات علیه جمهوری آذربایجان پاسخ می‌دهیم

الهام علی‌اف با انتقاد از رویکرد حکومت ایران در دوره اخیر علیه این کشور، هشدار داد که جمهوری آذربایجان این امر را «بی‌پاسخ نخواهد گذاشت».

به گزارش توران‌نیوز و خبرگزاری روسی ریانووستی، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان روز جمعه، چهارم آذر، گفت «ما همیشه به اظهارات و اقدامات ضد آذربایجانی پاسخ داده و خواهیم داد».

وی گفت که «ایران هرگز مانند دوره اخیر این همه اظهارات نفرت‌انگیز و تهدیدآمیز علیه جمهوری آذربایجان صادر نکرده بود» و این کشور «در عرض چند ماه دو رزمایش نظامی در نزدیکی مرزهای ما برگزار کرده است».

الهام علی‌اف اظهار داشت: ما با سه رئیس جمهوری ایران؛ محمد خاتمی، محمود احمدی‌نژاد و حسن روحانی کار کردیم و در تمامی این سال‌ها، «هیچ‌گاه وضعیتی شبیه وضعیت فعلی وجود نداشت».

الهام علی‌اف از آبان ۱۳۸۲ خورشیدی ریاست جمهوری کشورش را پس از ده سال رهبری پدرش، حیدر علی‎‌اف، در دست دارد.

اظهارات صریح روز جمعه او درباره ایران، در همایشی با عنوان «در امتداد کریدور میانی؛ ژئوپلیتیک، امنیت و اقتصاد» در دانشگاه باکو، در ۲۰ سال حضورش در این مقام، کمتر سابقه داشته است.

آقای علی‌اف این را نیز گفت که کشورش از ایران «نمی‌ترسد» و در واکنش به رزمایش‌های اخیر ایران، رزمایش خود را برگزار خواهد کرد.

رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در انتقادی تلویحی از تلاش منتسب به جمهوری اسلامی برای تحمیل ایدئولوژی خود در منطقه، این را نیز گفت که جمهوری آذربایجان «تمام تلاش خود را برای حفظ سبک زندگی و توسعه با شیوه سکولار انجام خواهد داد».

الهام علی‌اف که تا حال به طور تلویحی از آذربایجانی‌ها در ایران سخن می‌گفت، در اظهارات روز چهارم آذر گفت کشورش برای «منافع آذربایجانی‌های مقیم ایران» همه کوشش خود را به کار خواهد گرفت زیرا به باور وی، «آن‌ها بخشی از مردم ما هستند».

سخنان ماه گذشته آقای علی‌اف در مورد ترویج زبان و فرهنگ و منافع «آذربایجانی‌ها» در همه جای منطقه، با واکنش تند مقامات ایران روبرو شد و معاون ریاست مجلس شورای اسلامی به کنایه گفت «یک نوه باید بداند پدربزرگش کیست».

یک نماینده دیگر مجلس نیز گفت آقای علی‌اف به یاد بیاورد که کجا از کجا جدا شد.

با این حال، علی اکبر ولایتی، مشاور علی خامنه‌ای در سیاست خارجی، در نامه‌ای طولانی، نوشت که ایران چشم‌داشت ارضی به آذربایجان یا هیچ‌یک دیگر از همسایگان ندارد.

برگرفته ای از سایت رادیو فردا، ۲۶ نوامبر ۲۰۲۲