پیشروی اسرائیل در جبالیا و رفح در اوج اختلافات در کابینه ائتلافی؛ گانتس برای نتانیاهو مهلت تعیین کرد

با ادامه جنگ بین اسرائیل و حماس، در بامداد روز یکشنبه ۱۹ مه (۳۰ اردیبهشت) زبانه‌های دود بر فراز نوار غزه بلند شد. سربازان و تانک‌های اسرائیلی روز شنبه برای اولین بار پس از چند ماه، به سمت منطقه شلوغ و پرازدحام شمال نوار غزه پیشروی کردند.

این در حالی است که تا پیش از این، ارتش اسرائیل در این هفت ماه جنگ و خونریزی از مداخله مستقیم در مناطق شمالی نوار غزه اجتناب کرده بود. پزشکان و ساکنان محلی از کشته و زخمی شدن ده‌ها فلسطینی خبر دادند.

سربازان ارتش اسرائیل علاوه بر پیشروی در شمال نوار غزه، برخی از مناطق شهر رفح در جنوب نوار غره را نیز تصرف کردند.

در همین حال، بنی گانتس، یکی از اعضای میانه‌روی کابینه جنگ اسرائیل، با افشای عمیق‌تر شدن شکاف‌ها و اختلاف‌نظرها در دولت بنیامین نتانیاهو، تهدید کرد که اگر نخست‌وزیر راست‌گرای اسرائیل تا هشتم ژوئن (۱۹ خرداد) با طرح پیشنهادی برای دوران پس از جنگ (شامل تعیین تکلیف در مورد مدیریت و اداره نوار غزه پس از پایان درگیری با حماس) موافقت نکند، او استعفا خواهد داد.

رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که بر اساس اطلاعات جمع‌آوری‌شده در جریان تهاجم‌های اخیر، ارتش اسرائیل جسد یکی از افراد گروگان گرفته شده توسط حماس که در جریان عملیات طوفان الاقصی در هفتم اکتبر (۱۵ مهر) ربوده شده بود را پیدا کردند.

ارتش اسرائیل بدون ارائه جزئیات بیشتر گفت که بقایای ران بنیامین به همراه اجساد ۳ گروگان کشته شده دیگر که روز جمعه پیدا شده بود، یافت شد. حماس هنوز در این مورد اظهار نظری نکرده است.

اسرائیل در ماه جاری عملیات‌های نظامی خود را در بخش‌هایی از شمال نوار غزه از سر گرفته است، منطقه‌ای که از ماه ژانویه تا کنون در آن عملیات نداشته است. اسرائیل در همان زمان هم پیش‌بینی کرده بود که نیروهایش ممکن است برای جلوگیری از تجدید قوای گروه‌های اسلام‌گرای فلسطینی، مجددا به این منطقه بازگردند.

یکی از این مکان‌ها جبالیا، بزرگترین اردوگاه از هشت اردوگاه پناهندگان غزه است. ساکنان گفتند که روز شنبه، سربازان و تانک‌های اسرائیلی به خیابان‌هایی وارد شدند که تا کنون از تهاجم زمینی در امان مانده بودند.

پزشکان اعلام کردند که بر اثر یکی از این حملات، ۱۵ فلسطینی کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.

مقامات بهداشتی غزه اعلام کردند که گروه‌های امدادرسانی ده‌ها تماس در مورد تلفات دریافت کردند، اما به دلیل تهاجم زمینی و بمباران هوایی ادامه‌دار نتوانستند به سراغ آن‌ها بروند.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که نیروهایش به عملیات خود در سراسر نوار غزه از اردوگاه جبالیا در شمال گرفته تا شهر رفح در جنوب ادامه می‌دهد و آنچه را در «عملیات دقیق علیه تروریست‌ها و زیرساخت‌ها» لازم باشد، انجام می‌دهد.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد: «نیروی هوایی به عملیات خود در نوار غزه ادامه می‌دهد و طی روز گذشته بیش از ۷۰ هدف تروریستی از جمله انبار سلاح، زیرساخت‌های نظامی، تروریست‌هایی که تهدیدی برای نیروهای ارتش اسرائیل محسوب می‌شوند و مجتمع‌های نظامی را مورد حمله قرار داد.»

نتانیاهو به دلیل ناکامی در بیان پایان دادن به بیش از هفت ماه جنگ در نوار غزه، با انتقادات داخلی و خارجی روبرو شده است.

گانتس در یک کنفرانس خبری گفت که از کابینه جنگ اسرائیل می‌خواهد تا در سه هفته آینده یک طرح شش ماده‌ای تهیه کند و اگر انتظاراتش برآورده نشود، حزب میانه‌رو خود را از دولت ائتلافی بنیامین نتانیاهو خارج خواهد کرد.

گانتس گفت که پیشنهاد وی شامل ایجاد یک سیستم موقت مدیریت مدنی برای نوار غزه است که توسط ائتلافی متشکل از ایالات متحده، اروپا، کشورهای عربی و فلسطینی‌ها مدیریت شود، و اسرائیل نیز در عین حال کنترل امنیتی خود بر نوار غزه را حفظ کند.

اگرچه گانتس تهدید به خروج از دولت ائتلافی اسرائیل کرده است اما این موضوع برای فروپاشی دولت بنیامین نتانیاهو کافی نیست، چراکه احزاب باقی مانده همچنان اکثریت پارلمانی را برای نخست‌وزیر اسرائیل به ارمغان می‌آورند.

در اسرائیل، ده‌ها معترض ضد دولتی شنبه شب بزرگراه ایالون در تل آویو را مسدود کردند، در حالی که سفیر ایالات متحده در یک گردهمایی گروگان ها در این شهر سخنرانی می کرد.

قرار است روز دوشنبه، همزمان با افتتاحیه نشست تابستانی کنست، کاروان‌های اعتراضی به سمت بیت‌المقدس حرکت کنند.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده که روز شنبه به عربستان سعودی سفر کرده بود،‌ قرار است یکشنبه ۱۹ مه به اسرائیل سفر کند و با مقامات این کشور دیدار کند.

برگرفته ای از سایت یورونیوز (اتحادیه اروپا) به زبان فارسی، ۱۹ می ۲۰۲۴