در انتخابات آمریکا سناریوهای محتمل چیست؟

در این دوره از انتخابات به دلیل تعداد زیاد آرای ارسالی با پست احتمال اینکه نامزد پیشتاز در شب پس از رای گیری در نهایت برنده انتخابات نشود زیاد است. این در حالی است که رسانه ها در صورت رقابت تنگاتنگ دونالد ترامپ و جو بایدن در یک یا چند ایالت و همچنین عدم شمارش آرای ارسال شده با پست در این ایالت ها، احتمالا هیچ کدام از دو نامزد را برنده رای گیری اعلام نخواهند کرد. به این ترتیب احتمال اینکه یکی از دو نامزد بتواند در ساعات اولیه پس از رای گیری ۲۷۰ رای الکترال را به دست آورد کاهش می یابد.

ادامه ◄

نوبرانه!: نخستین دادگاه جرائم سیاسی پس از انقلاب

نخستین دادگاه رسیدگی به جرائم سیاسی و مطبوعاتی ایران پس از انقلاب، روز یکشنبه ۲۰ مهرماه با حضور هیأت منصفه در دادگاه کیفریِ یک استان تهران برگزار شد… اعضای هیأت منصفهٔ دادگاه جرائم سیاسی و مطبوعاتی در ایران، برخلاف دیگر کشورها، انتصابی و در تمامی دادگاه‌ها ثابت هستند. افزون بر این، وکلای مدافع نمی‌توانند خواستار تعویض اعضای هیأت منصفه بشوند و همچنین در ایران قاضی می‌تواند مخالف تصمیم هیأت منصفه رأی صادر کند.

ادامه ◄

جو بایدن و دونالد ترامپ؛ کلید قفل تحریم‌های اقتصادی ایران در دست کیست؟

نتیجهء انتخابات پيش روی امريکا کم و بیش بر زندگی ساکنان دور و نزدیک کره زمین اثر می‌گذارد، خصوصا در ایران که حکومت علاقه‌ای به مذاکره و تعامل با آمریکا ندارد و از طرفی فشار حداکثری دولت ترامپ معیشت اکثریت مردم ایران را با مشکل جدی مواجه کرده است. بر این مبنا بخش فارسی یورونیوز، پیامدهای احتمالی پیروزی هر یک از دو نامزد رقیب (دونالد ترامپ و جو بایدن) را که نوامبر امسال به مصاف یکدیگر می‌روند در موضوع رابطه با حکومت ایران و به طور مشخص چگونگی مواجهه با مذاکره و تحریم‌های اقتصادی، با کارشناسان در میان گذاشته است.

ادامه ◄

شهروند فرانسوی آزاد شده از ایران: بازجویی‌ها سورئالیستی بود!

رولاند مارشال، شهروند فرانسوی، در مورد بازجویی های خود می گوید: «بازجویی ها سورئالیستی بود. از من می خواستند متن هایی را که ۳۰ سال پیش نوشته بودم یا جلساتی را که ۲۰ سال پیش در آنها شرکت کرده بودم به یاد بیاورم. متهم به این بودم که برای سرویس های فرانسوی یا سیا کار می کنم. همه اینها برای من بی معنی بود.»

ادامه ◄

چند قدم تا عرضه واکسن کرونا به بازار فاصله است؟

سازمان ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا اعلام کرد که آزمایش نخستین واکسن تولید شده برای مقابله با ویروس کرونا که از روز دوشنبه بر روی انسان آغاز شده، گام نخست برای بررسی بی‌خطر بودن این واکسن است و به منظور کسب اطمینان از کارآیی و اثربخشی آن، زمان و آزمایش‌های بیشتری مورد نیاز است.

ادامه ◄

عذرخواهی محمدجواد آذری جهرمی به خاطر انتشار یک تصویر جعلی در صفحه تویترش

محمدجواد آذری جهرمی، ارتباطات و فناوری اطلاعات به دلیل انتشار یک تصویر جعلی در توییتر و معرفی آن به عنوان لباس فضانوردان ایرانی عذرخواهی کرد. آذری جهرمی در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: «هفته گذشته کار تبلیغی اشتباهی صورت گرفت و افکار عمومی نیز به آن واکنش نشان داد.» اشاره وزیر ارتباطات رژیم ایران به تصویر یک لباس جشن هالووین است که تقلیدی از لباس فضانوردی بود و او هفته گذشته آن را به جای لباس فضانوردان ایرانی در یک پست توییتری همرسان کرده بود. آقای آذری جهرمی گفت: «همان شب هم توضیح دادم که مساله چه بود اما باید بدون لکنت عذرخواهی کرد که انتخاب آن لباس، اشتباه رسانه‌ای بود. این کار اصل موضوع تصمیم ایران برای اعزام فضانورد را تحت الشعاع قرار داد و خبر را پوشاند. باید از دوستانی که در حوزه فضایی و اعزام فضانورد تلاش می‌کنند پوزش خواست.» انتشار این تصویر که[…]

ادامه ◄

شلیک دو موشک به گردشگری ایران؛ بررسی ابعاد شوک گرانی بنزین و سرنگونی هواپیمای مسافربری

مطابق اعلام مقام‌های رسمی، پس از ۳ برابر کردن قیمت بنزین توسط دولت، اقدام پدافند سپاه پاسداران در ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی شوک مضاعفی را بر صنعت گردشگری ایران وارد کرده است.

ادامه ◄