گرتا تونبرگ، نوجوان فعال محیط زیست شخصیت سال مجله تایم شد

مجله تایم گرتا تونبرگ، نوجوان کنشگر محیط زیست را به عنوان شخصیت سال ۲۰۱۹ میلادی انتخاب کرد و با انتشار عکس او نوشت: «نیروی جوانی». گرتا تونبرگ ۱۶ ساله که سوئدی است به خاطر فعالیت‌هایش در جهت آگاه‌سازی جهانی در مورد خطرات ناشی از تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین و نیز با انتقاد از سیاست‌مداران

ادامه ◄

بهترین شهرهای دانشجویی جهان در سال ۲۰۱۹ کدامند؟

رده‌بندی موسسه کیو اس(QS) برای سال ۲۰۱۹ میلادی نشان می‌دهد که لندن همچون سال گذشته بهترین شهر دانشجویی جهان است ولی ترکیه و امارات هر یک با ثبت دو شهر در میان ۱۲۰ شهر برتر جهان، می‌توانند مقصدهای جذابی برای دانشجویان ایرانی باشند.

ادامه ◄

هدف حکومت اسلامی از تزریق گاز UF6 به سانتریفیوژهای فردو چیست؟

آنچه گام چهارم حکومت در کاهش تعهدات برجامی را مهم می‌کند، تبدیل مرکز فردو از یک سایت تحقیقاتی به یک سایت فعال هسته‌ای است. نیویورک تایمز یادآوری می‌کند که بر پایه توافق سال ۲۰۱۵ برجام، ایران اجازه ندارد در سایت فردو مواد هسته‌ای نگهداری کند.

ادامه ◄

چرا کشور‌های زیادی شاهد اعتراضات عمومی هستند؟

تظاهرات های گسترده ضد حکومتی صلح آمیز و غیر صلح آمیز، در هفته های اخیر در کشورهایی در هر قاره برگزار شده است: الجزایر ، بولیوی ، انگلیس ، کاتالونیا ، شیلی ، اکوادور ، فرانسه ، گینه ، هائیتی ، هندوراس ، هنگ کنگ ، عراق ، قزاقستان ، لبنان و کشورهای دیگر.

ادامه ◄

نمایشگاه بین‌المللی فیاک با حضور یک گالری ایرانی

فیاک (FIAC)، یکی از مهمترین واقعه‌های بین‌المللی در عرصه هنر، نمایشگاهی است که امکان دیدن تصویر نسبتا کاملی از هنر مدرن، هنر معاصر و تولیدات هنری نوظهور را در صحنه‌ای کم‌نظیر در پایتخت فرانسه، در گران پله (Grand Palais)، برای مخاطبان فراهم می‌کند.

ادامه ◄

وحشت رژيم از عريانی

ترس خامنه‌ای و واكنش از روی وحشت اش که بدان خاطر علناً دستور کشتار می‌دهد از آنجاست که می‌داند مردم ایران فهمیده‌اند در «باطن ذات» او و اطرافیان اش چه می‌گذرد و از همین روست که تلاشی هم برای پنهان کردن اش نمی‌کند.

ادامه ◄

هراس از بزرگداشت روز کوروش، احضار کنشگران به مراکز امنیتی

حکومت اسلامی از وحشت گردهم آمدن ایرانیان برای بزرگداشت کوروش، پادشاه بزرگ هخامنشی، بر سر آرامگاه او و یا مکان‌هایی در شهرهای دیگر، اشخاص شناخته شده‌ای را که در فعالیت‌های اجتماعی حضور داشته‌اند را فراخوانده و از آنان تعهد کتبی گرفته‌‌ است که در گردهمایی‌های‌ مربوط به روز کوروش شرکت نکنند.

ادامه ◄

ماجرای يک عکس اشتباهی

مبارزان سکولار دموکرات باید مراقب باشند در روند مبارزه دچار دروغ‌گویی نشوند زیرا اين کار اعتماد هم میهنان به مبارزان را از میان می‌برد و یا اساساً مانع ایجاد اعتماد می‌شود. پس من هم توضیحی را در کنار تصویری که قبلا منتشر کرده بودم و بی ربط از آب در آمده بود افزودم.

ادامه ◄

نتايج انکار ضرورت سکولار دموکراسی

برخی اظهارات اخير سياسی نويسان، بخصوص در جريان برگزاری کنفرانس ساليانه حزب مشروطه ايران (لیبرال دموکرات) مرا واداشته تا مطلب اين هفته ام را به مسئله تلاش برای کم اهميت نشان دادن گفتمان سکولار دموکراسی و نتايج خسران بار آن اختصاص دهم.

ادامه ◄

بازگشت بیش از ١٧٠٠ لوح هخامنشی از آمریکا به ایران

به گزارش سلیت رادیو فرانسه (آر اف آی)، در حالی که پیش از این، خبر بازگشت برخی الواح هخامنشی از دانشگاه شیکاگو به ایران و نمایش آنها در موزه ملی اعلام شده بود، پروفسور کریستوفر وودز، رئیس مؤسسه شرق‌شناسی این دانشگاه گفته است که «تضمینی» برای بازگشت باقی‌مانده آثار وجود ندارد.

ادامه ◄

آواز، نه آواز خوان!

بیشتر منتقدين – که در میان شان شوربختانه کمتر از تعداد انگشتان یک دست اشخاص معتبر و صاحب نامی نیز وجود دارند – این نهاد را (که «شورای مدیریت گذار» نامیده می‌شود) تنها با یکی از دست اندرکاران مؤسس آن یکی گرفته و با حملهٔ شخصی به آن فرد، قصد آن دارند که اين نوزاد را در گهواره خفه کنند.

ادامه ◄

«همه با هم»؛ جاده صاف کن فاشیسم!

فاشیست‌ها، با استفاده از سیاستی «همه با همی» توانستند گرایش های گوناگون سیاسی را حول یک محور قرار داده و رفته رفته به زیر پرچم خود بکشند و به طور کامل هژمونی را از آن خود کرده و بر همهٔ گروه‌های سیاسی ديگر غلبه کنند. این نوشته‌ء موسولینی که «فاشیسم از زیر خرابه‌های دکترین‌های لیبرال، سوسیالیست و دموکراتیک عناصری را که هنوز زنده‌اند بیرون آورده و … یک سنتز نو می‌سازد» به روشنی نشان‌گر اینگونه سیاست‌ گذاری فاشیست ها است.

ادامه ◄

مجاهدين چرا خود را سکولار دموکرات می خوانند؟

درک معنای ادعای اين سازمان، مبنی بر پذيرش گفتمان «سکولار دموکراسی»، می تواند حائز اهميت بسیار باشد و لازم است دربارهء آنچه در پس و پشت اين ادعا نهفته است انديشيد. و در اين رابطه است که لازم می بينم شرح کوتاهی نيز از گفتمانی که با نام «سکولار دموکراسی» شناخته می‌شود بدهم.

ادامه ◄

دشمنان نامحسوس مدرنیته

دشمنان نامحسوس مدرنیته در کنار ملاها، و سایر دشمنان سنتی مدرنیته، با سوء ‌استفاده از واژهٔ مقدس شدهٔ «مردم»، در یک دم خط رد می‌کشند بر سخنان کسانی که در اپوزیسیون دموکراسی‌ خواه در جایگاه نخبگانی قرار دارند که پس از سال‌ها تلاش برای چاره‌سازی به راه‌‌حل‌هایی برای آزادسازی ایران و ایرانیان رسیده‌اند.

ادامه ◄

خودسوزی بانوی ایرانی متهم به «بد حجابی»

گزارش ها حاکی از این است که در روز دوشنبه ۱۱ شهریور یک زن ایرانی در برابر یکی از واحدهای قضایی تهران اقدام به خودسوزی کرده است. این بانو که به دلیل «بد حجابی» در اسفندماه ۱۳۹۷ توسط مأموران حکومت اسلامی بازداشت شده بود و با قرار تأمین آزاد بوده است،

ادامه ◄

نمک پاشان دل های ريش!

این وضعیت همان چیزی است که حزب سکولار دموکرات ایرانیان در مورد اتفاق افتادن اش هشدار می‌داد. در این مسیر، برخی که بیانیهٔ ۱۴ نفر را دست‌آویزی برای تبلیغ شعار «همه با هم» کرده‌اند، آمیزه‌ء غریبی از این دو موضوع متفاوت را برساخته‌ و، با سوء‌ استفاده از این در هم آمیختگی، بجای پاسخگویی به انتقادات مطرح شده، به شخصیت منتقدان و کاستی‌های روانی آنان می‌پردازند.

ادامه ◄

آلترناتيو سکولار دموکرات و دشمنان اش

آيا هنگامی که سکولار دموکرات های گرد آمده در زير پرچم جنبش سکولارر دموکراسی ايران خواهان ايجاد تنها اردوگاه اپوزیسیونی است که هنوز آلترناتیو خود را به ملت ایران ارائه نکرده است، فریب «همه با هم» جز دشمنی آشکار با این اردوگاه و ایجاد مانع بر سر راه این اپوزیسیون، که بزرگترین حامیان را درون ایران دارد، برای ملت ایران “سود” ديگری دارد؟

ادامه ◄

تبعيض زدائی، همچون معيار گزينش

منطقی آن است که پيدا کنيم هر یک از راه حل‌هایی که گروه‌های گوناگون اپوزیسیونی مطرح می کنند با مسئلهء «ایجاد تبعیض‌‌های تازه» چه رابطه‌ای دارد. يعنی باید توانائی «تبعیض ‌‌زدایی» این راه حل‌ها را با هم مقایسه کرد. هر راه حلی که نسبت به رفع تبعیض حساس‌تر و کارآمدتر باشد مناسب‌تر و به خواست ملت ایران نزدیک‌تر است.

ادامه ◄

نتايج ائتلاف همه با هم در صربستان

برای اینکه از تجربهٔ صربستان درس بگیریم، لازم است در نظر داشته باشيم که اگرچه مردم صربستان توانستند اسلوبودان میلوسویچ را از قدرت بیاندازند اما در استقرار دموکراسی موفق نبودند و اکنون، نوزده سال پس از آن رویداد، ملت صربستان هنوز هم در ایجاد حکومت دموکراتیک ناموفق‌ هستند. براستی چرا؟

ادامه ◄