«همه با هم»؛ جاده صاف کن فاشیسم!

فاشیست‌ها، با استفاده از سیاستی «همه با همی» توانستند گرایش های گوناگون سیاسی را حول یک محور قرار داده و رفته رفته به زیر پرچم خود بکشند و به طور کامل هژمونی را از آن خود کرده و بر همهٔ گروه‌های سیاسی ديگر غلبه کنند. این نوشته‌ء موسولینی که «فاشیسم از زیر خرابه‌های دکترین‌های لیبرال، سوسیالیست و دموکراتیک عناصری را که هنوز زنده‌اند بیرون آورده و … یک سنتز نو می‌سازد» به روشنی نشان‌گر اینگونه سیاست‌ گذاری فاشیست ها است.

ادامه ◄

مجاهدين چرا خود را سکولار دموکرات می خوانند؟

درک معنای ادعای اين سازمان، مبنی بر پذيرش گفتمان «سکولار دموکراسی»، می تواند حائز اهميت بسیار باشد و لازم است دربارهء آنچه در پس و پشت اين ادعا نهفته است انديشيد. و در اين رابطه است که لازم می بينم شرح کوتاهی نيز از گفتمانی که با نام «سکولار دموکراسی» شناخته می‌شود بدهم.

ادامه ◄

دشمنان نامحسوس مدرنیته

دشمنان نامحسوس مدرنیته در کنار ملاها، و سایر دشمنان سنتی مدرنیته، با سوء ‌استفاده از واژهٔ مقدس شدهٔ «مردم»، در یک دم خط رد می‌کشند بر سخنان کسانی که در اپوزیسیون دموکراسی‌ خواه در جایگاه نخبگانی قرار دارند که پس از سال‌ها تلاش برای چاره‌سازی به راه‌‌حل‌هایی برای آزادسازی ایران و ایرانیان رسیده‌اند.

ادامه ◄

خودسوزی بانوی ایرانی متهم به «بد حجابی»

گزارش ها حاکی از این است که در روز دوشنبه ۱۱ شهریور یک زن ایرانی در برابر یکی از واحدهای قضایی تهران اقدام به خودسوزی کرده است. این بانو که به دلیل «بد حجابی» در اسفندماه ۱۳۹۷ توسط مأموران حکومت اسلامی بازداشت شده بود و با قرار تأمین آزاد بوده است،

ادامه ◄

نمک پاشان دل های ريش!

این وضعیت همان چیزی است که حزب سکولار دموکرات ایرانیان در مورد اتفاق افتادن اش هشدار می‌داد. در این مسیر، برخی که بیانیهٔ ۱۴ نفر را دست‌آویزی برای تبلیغ شعار «همه با هم» کرده‌اند، آمیزه‌ء غریبی از این دو موضوع متفاوت را برساخته‌ و، با سوء‌ استفاده از این در هم آمیختگی، بجای پاسخگویی به انتقادات مطرح شده، به شخصیت منتقدان و کاستی‌های روانی آنان می‌پردازند.

ادامه ◄

آلترناتيو سکولار دموکرات و دشمنان اش

آيا هنگامی که سکولار دموکرات های گرد آمده در زير پرچم جنبش سکولارر دموکراسی ايران خواهان ايجاد تنها اردوگاه اپوزیسیونی است که هنوز آلترناتیو خود را به ملت ایران ارائه نکرده است، فریب «همه با هم» جز دشمنی آشکار با این اردوگاه و ایجاد مانع بر سر راه این اپوزیسیون، که بزرگترین حامیان را درون ایران دارد، برای ملت ایران “سود” ديگری دارد؟

ادامه ◄

تبعيض زدائی، همچون معيار گزينش

منطقی آن است که پيدا کنيم هر یک از راه حل‌هایی که گروه‌های گوناگون اپوزیسیونی مطرح می کنند با مسئلهء «ایجاد تبعیض‌‌های تازه» چه رابطه‌ای دارد. يعنی باید توانائی «تبعیض ‌‌زدایی» این راه حل‌ها را با هم مقایسه کرد. هر راه حلی که نسبت به رفع تبعیض حساس‌تر و کارآمدتر باشد مناسب‌تر و به خواست ملت ایران نزدیک‌تر است.

ادامه ◄

نتايج ائتلاف همه با هم در صربستان

برای اینکه از تجربهٔ صربستان درس بگیریم، لازم است در نظر داشته باشيم که اگرچه مردم صربستان توانستند اسلوبودان میلوسویچ را از قدرت بیاندازند اما در استقرار دموکراسی موفق نبودند و اکنون، نوزده سال پس از آن رویداد، ملت صربستان هنوز هم در ایجاد حکومت دموکراتیک ناموفق‌ هستند. براستی چرا؟

ادامه ◄

تفاوت ها و مشترکات دو نوع «جنبش»

دو نوع جنبش اگر چه در ویژگی‌های پایه‌ای شان (که مهمترین آنها نهادسازی برای سازماندهی جنبش است) با هم مشابه هستند، دست کم در دو زمینهٔ تعیین کننده با هم متفاوتند. این دو عبارتند از یکی «میزان تغییر» و دیگری «گسترهٔ تغییر». در «جنبش‌های انقلابی» میزان تغییر و گستره‌ای که تغییرات در آن اعمال خواهد شد، وسیع اند. در حالی که در «جنبش‌های مقاومتی» الزاما اینگونه نیست و حداقل یکی از آن دو مورد ذکر شده محدود خواهد بود….

ادامه ◄

تعلق و مليت

انسان ایرانی، برای حفظ امنیت خود، بالفعل کردن استعداد‌های بالقوه، رشد توانایی‌های گوناگون خود، دستیابی به زندگی‌ انسانی و نشستن بر جایگاهی که شایسته اوست، در جهانی پیچیده با رقبایی که به سختی برای دستیابی به چنین زندگی انسانی در تلاشند، باید گروه خود را درست تشخیص دهد و با وفاداری خود را به آن متعلق بداند. در دوران مدرن این گروه «ملت‌» نام دارد و ایرانیان باید دریابند که به ملت ایران تعلق دارند.

ادامه ◄

قرارگاه موشکی سپاه قدس در عراق بمباران شد، اسرائیل و ایران به سکوت درباره آن ادامه می دهند

رادیو اسرائیل در وب سایت این رادیو خبرداده است که: برخی از رسانه های عربی، حمله به یک انبار موشکی سپاه پاسداران در خاک عراق را به اسرائیل نسبت دادند و اعلام داشتند که در این حمله، شماری از نیروهای وابسته به حکومت ایران کشته شده اند و انبار موشک هایی که حکومت ایران به آن جا قاچاق کرده بود منهدم شده است.

ادامه ◄

تأملی بر «ساختار ميانی»

این بخش از گروه‌های استراتژیستی ساخته می‌شود که «استراتژی کلان» را (که آلترناتیو سکولار دموکرات طراحی می‌کند) در‌می‌یابد و، با توجه به شناختی که از زندگی در شهر‌های کوچک و بزرگ دارد، آن را با استراتژی‌های کوچک‌تر و تاکتیک‌های مورد نیاز به گام‌هایی عملی تبدیل می‌کند؛ گام هائی که اجرای آنها توسط مبارزین راستینی که در خط مقدم مبارزه هستند امکان‌پذیر می شود.

ادامه ◄

ناپدید شدن نفتکش اماراتی در تنگهٔ هرمز

به گزارش اسوشیتد پرس دو روز پیش نفتکش اماراتی «ریاح» در مسیر حرکتش هنگام گذر از تنگهٔ هرمز ناپدید شده است. گفته می‌شود جهت این نفتکش در لحظهٔ ناپدید شدن به سوی ایران بوده است. با توجه به تهدید‌های حکومت اسلامی، به ویژه سخنان خامنه‌ای در روز سه‌شنبه، مبنی بر بی‌پاسخ نگذاشتن حرکت انگلستان در توقیف ابرنفتکش خود، احتمال داده می‌شود نیروهای سپاه تروریستی حکومت این نفتکش را که با پرچم پاناما گذر می‌کرده، به کنترل خود درآورده و پس از خاموش کردن فرستندهٔ اعلام کنندهٔ مکان، آن را به سوی جزیرهٔ قشم برده‌اند.  تا این لحظه حکومت اسلامی و دولت‌های امریکا و امارات متحدهٔ عربی در این رابطه واکنشی نشان نداده‌اند. 

ادامه ◄

مذاکرهٔ چهار حزب قومیتی با حکومت اسلامی

گزارش‌هایی که خبر از مذاکرهٔ چهار حزب قومیتی اپوزیسیونل با حکومت اسلامی می‌دهند، پرسش‌های بسیاری را پیش روی کنشگران سیاسی می‌گذارد. پیش از هر چیز باید پرسید از مذاکرهء يک «اپوزیسیون واقعی» با «حکومت اسلامی» چه نتیجهٔ معقولی می‌‌توان انتظار داشت؟ مذاکره برای حل برخی اختلاف‌ها وسیله‌ء مناسبی است و نباید آن را نادیده گرفت. اما برای اینکه ببینیم آیا مذاکرهٔ میان اپوزیسیون و حکومت اسلامی از این دست است یا نه، باید به نکاتی در رابطه با مذاکره‌ها توجه کنیم.

ادامه ◄

تفاوت رهبری و استراتژی سازی همزمان

همواره می توان پرسيد که، در حین پیشرفت مبارزات، چگونه می‌توانیم نیروهائی مدنی بوجود آوریم که در سرنگونی استبداد یاری دهنده باشند و پس از سرنگونی حکومت استبداد، و در زمان ایجاد دولت موقت به یاری آنها، بین قدرت جامعهء مدنی و حکومت جایگزین زودتر تعادلی نسبی بوجود آید؟ چگونه از تشکیل نیروهایی که در سرنگونی یاری رسانند، ولی پس از آن مانع استقرار حکومت قانون خواهند شد، جلوگیری کنیم؟

ادامه ◄

اقتصاد کسی که اقتصاد را متعلق به چهارپایان می‌پنداشت!

در اقتصاد ساختهٔ وارثان خمینی، کسی که علم مدرن اقتصاد را متعلق به چهارپایان می‌پنداشت، فقر زندگی بیش از ۶۰ درصد ایرانیان را فراگرفته است، در حالی که انرژی بخش بزرگی از جوانان ایران بیهوده تلف می‌شود، زیرا کاری برایشان نیست که انجام دهند و هم زمان دارایی‌های ایرانیان که می‌تواند سرمایه کارآفرینی را تأمین کند، توسط حاکمان اسلامی و فرزندان آنان به یغما به خارج از ایران برده می‌شود.

ادامه ◄

مشاور روحانی: ظریف در حال تبدیل شدن به ماندلای ایران است

 حسام‌الدین آشنا، مشاور آخوند روحانی با اشاره به تصمیم دولت آمریکا در زمینه قرار دادن وزیر امور خارجه حکومت اسلامی در لیست تحریم‌ها، گفت: «ظریف در حال تبدیل شدن به ماندلای ایران است.» حسام‌الدین آشنا در در توییتر نوشته است: «هر ایرانی با خواندن خبر تلاش «تیم ب» برای تحریم دکتر ظریف به شدت عصبانی می‌شود اما از طرف دیگر این بهترین فرصت برای اثبات صلح دوستی اوست. ظریف در حال تبدیل شدن به ماندلای ایران است، او علیه آپارتاید داخلی می‌جنگید و این علیه آپارتاید بین المللی، سحر نزدیک است      کاری از آرمان نجم

ادامه ◄

هشت فرمانده سپاه و محمد جواد ظریف به فهرست تحریم های آمریکا افزوده میشود

دانلد ترامپ در گفتگویی تأیید کرد که تحریم‌‌هایی برای ضربه سخت به ملاعلی خامنه‌ای و همکاران و ابزارهای مالی او را امضا کرده است.  President Trump confirmed he's signing an executive order imposing “hard hitting” sanction on Iran. Order will deny Supreme Leader and others access to financial instruments. "We will continue to increase pressure on Tehran,” Trump said. “Never can Iran have a nuclear weapon.” — Ben Kennedy (@BenKennedyTV) June 24, 2019 او خامنه‌ای را مسئول رفتار دشمنانه حکومت اسلامی، از جمله تیراندازی به هواپیمای آمریکایی، دانست. در رابطه با تحریم‌های جدید آقای استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده، نیز نکاتی را پیرامون مسدود کردن میلیارد‌ها دلار دیگر و تحریم کسانی که در تنش‌آفرینی دست دارند، بیان کرد. این «تنش‌آفرینان» که در سری جدید تحریم‌ها نام برده شده و به لیست افزوده شده‌اند، شامل هشت نفر از سرداران سپاه تروریستی می‌شوند. نام این سرداران سپاه تروریستی پاسداران حکومت اسلامی به شرح زیر[…]

ادامه ◄

تحریم‌های جدید شامل «بیت خامنه‌ای» می‌شود

پرزیدنت ترامپ امروز در حالی که آمادهٔ امضا کردن دستور اجرایی Executive Order تحریم‌های جدید علیه حکومت اسلامی می‌شد، تاکید کرد حکومت اسلامی نباید به سلاح هسته‌ای دسترسی پیدا کند. او افزود آمادهٔ مذاکره با حکومت اسلامی است و تلاش می‌کند خامنه‌ای را به میز مذاکره بکشاند.  در میان هدف‌های تحریم‌هایی که امروز دوشنبه سوم تیر ۱۳۹۸ در جهت افزایش فشار اقتصادی بر حکومت اسلامی وضع شدند، بیت علی خامنه‌ای و نهادهای زیرمجموعه آن و تعداد دیگری از سرداران تروریست سپاه پاسدارن قرار دارند. با تحریم بیت علی خامنه‌ای، اینگونه به نظر می‌رسد که دولت آمریکا راهبرد تازه‌ای در برخورد علیه حکومت اسلامی در پیش گرفته است.

ادامه ◄

مایک پمپئو حکومت اسلامی را به دروغگویی آشکار متهم کرد.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، امروز ۲ تیر ۱۳۹۸ برابر ۲۳ ژوئن ۲۰۱۹، پیش از پرواز به سوی عربستان سعودی و امارات متحدهٔ عربی، گفت رژیم اسلامی راجع به سرنگون کردن پهپاد ارتش آمریکا آشکارا دروغ‌پردازی می‌کند. وزیر امور خارجه آمریکا با بچگانه خواندن نقشه‌های مورد استفادهٔ جواد‌ ظریف در توییتی برای اثبات ادعای حکومت اسلامی مبنی بر پرواز پهپاد آمریکایی بر فراز آب‌های سرزمینی ایران در لحظهٔ برخورد، از خبرنگاران خواست دروغ‌های حکومت اسلامی را نادیده بگیرند. پمپئو افزود دروغ‌های آنان به این مورد محدود نمی شود و برخی دیگر، از جمله تخلیهٔ نیروهای آمریکایی از پایگاه‌ هوایی بلد (در ۶۴ کیلومتری شمال بغداد)، را برای نمونه نام برد. او همچنین با تأکید بر اینکه آمریکا آماده است با مسئولان حکومت اسلامی وارد مذاکرهٔ بدون پیش شرط شود، از سری تازهٔ تحریم‌های اقتصادی گفت و افزود هم اکنون ۸۰ درصد اقتصاد ایران شامل تحریم‌های دولت آمریکا است. لازم به[…]

ادامه ◄