سقوط دیکتاتور مورالس در بولیوی. خلاء قدرت چگونه پر خواهد شد؟

“فرناندو کاماچو” (Fernando Camacho) چهره شناخته شده مخالفین مورالس، هوادارانش را دعوت کرده است تا بمدت ٢ روز به تظاهرات ادامه دهند. مارک بِسمس می‌گوید: “هدف او این است که در این مدت دولت موقتی در بولیوی تشکیل شود.

ادامه ◄

ناسا قصد دارد یک روبات پیشرفته را برای کشف ذخایر احتمالی آب به کره ماه بفرستد

آژانس ملی هوا-فضای آمریکا، ناسا، به تازگی اعلام کرده است که قصد دارد سه سال دیگر یک روبات پیشرفته را برای کشف دخایر احتمالی آب در زیر سطح ماه، به این نزدیکترین کره به سیاره زمین بفرستند. به گزارش رویترز، این طرح ناسا دو سال قبل از بازگشت دوباره انسان به ماه – که قرار است در سال ۲۰۲۴ انجام شود – و با هدف تامین آب آشامیدنی فضانوردان و تامین سوخت راکت برنامه ریزی شده است. آژانس فضایی آمریکا روز جمعه سوم آبان اعلام کرد، انتظار میرود روبات «وایپر» در دسامبر ۲۰۲۲ به قطب جنوب ماه برسد. این روبات شامل چهار قطعه ابزار پیشرفته برای نمونه برداری از سطح ماه است. منبع: سایت صدای آمریکا (VOA)

ادامه ◄

اعتراضات در هنگ کنگ ادامه دارد؛ استفاده پلیس از گاز اشکآور مقابل معترضان

پلیس هنگ کنگ برای متفرق کردن هزاران معترض که روز یکشنبه ۵ آبان ماه به خیابانها آمده بودند، از گاز اشکآور استفاده کردند. معترضان علی رغم ممنوعیت از ماسک بر صورتهایشان استفاده کردند. خبرگزاری رویترز گزارش داد که تعداد معترضان در خیابانهای هنگ کنگ با گذشت زمان بیشتر شده و آنها از محل یک خیابان به نام «نیتان» به سمت دریا حرکت کردند. با این حال تعدادی از آنها بعد از حملات پلیس با گاز اشک آور و اسپری فلفل شروع به فرار کردند. گزارشها حاکی است که چند نفر از معترضان بازداشت شدند و پلیس برای مقابله با اعتراض کنندگان از گاز اشک آور استفاده کرده است. تظاهرات هنگ کنگ در اعتراض به یک قانون پیشنهادی استرداد مجرمان به چین برای محاکمه حدود پنج ماه پیش آغاز و به تدریج خواستههای معترضان گستردهتر شد. این اعتراضات در حالی امروز ادامه یافته است که دولت هنگ کنگ رسما لایحه استرداد[…]

ادامه ◄

قطع دست یک انسان از جمله مصادیق بارز شکنجه است

سازمان عفو بینالملل در واکنش به اجرا حکم “قطع دست” یک مرد در استان مازندران، اجرا این حکم را “بیرحمانه و از جمله مصادیق بارز شکنجه” دانست که “مطابق قوانین بین المللی جرم” محسوب میشود. سحرگاه روز چهارشنبه اول آبان ماه حکم قطع دست یک متهم به سرقت در زندان مرکزی ساری به اجرا درآمد. سازمان عفو بینالملل، نهاد مدافع حقوق بشر، در واکنش به اجرا حکم قطع دست یک مرد محکوم به سرقت در زندان ساری، در بیانیه ای اعلام کرد: “مقامات ایرانی با اجرای این مجازات به غایت بیرحمانه مرتکب شکنجه شدهاند که مطابق قوانین بینالمللی جرم است. ایران به عنوان یک عضو میثاق بینالمللی حقوق مدنی و سیاسی موظف است که اعمال شکنجه را در هر شرایطی و بدون استثناء منع کند”. کنوانسیون ملل متحد علیه شکنجه و مجازاتهای ظالمانه و غیرانسانی یک دستورالعمل حقوق بشر بینالمللی برای جلوگیری از شکنجه و دیگر قوانین مجازاتهای ظالمانه و[…]

ادامه ◄

نقش فعالین سیاسی مخالف رژیم اسلامی در داخل کشور

اگر در برهه ای، حکومت اسلامی اجازه داد شخصیت های منفردی مثل آقای دکتر ملکی و آقای نوریزاد با قلم و انتشارات رسانه ای به انتقاد از حکومت استبدادی بپردازند اینک نه تنها تعدادی از این شخصیت ها دارند بشکل گروهی عمل می کنند بلکه تعداد دیگری، یا بهتر است بگوئیم شخصیت های جدیدی، به این گروه ها پیوسته اند. نباید فراموش کرد که گروه های موسوم به “١٤ تن” از چشم انداز یک حکومت سکولار دموکرات سخن میگویند، که این خود سم مهلک حکومت اسلامی است.

ادامه ◄
منوچهر یزدیان

جمهوریخواهی، در نزد ما سکولار دموکرات ها (بخش سوم)

در میان انواع مختلف جمهوری، حزب سکولار دموکرات ایرانیان به یک سیستم دوریاستی باور دارد و استدلال میکند که بر پایهء درک شرایط کنونی ایران و سابقهء تاریخی کشور، متمرکز کردن قدرت اجرائی در دست یک رئیس جمهور امکان و ریسک بالای بازتولید استبداد را در خود دارد. با نگاهی به کشورهای دور و نزدیک ایران میتوان سرنوشت جمهوری های تک ریاستی را به آسانی جمعبندی کرد.

ادامه ◄
منوچهر یزدیان

جمهوریخواهی، در نزد ما سکولار دموکرات ها (بخش دوم)

تا مقطع سال ۱۳۵۷ هیچ جنبش یا سازمان جدی و قویِ جمهوریخواه در سپهر سیاسی ايران مطرح نبود. اگرچه در فاصله ۲۵ تا ۲۸ امرداد ۱۳۳۲، بخصوص از ناحيهء دکتر فاطمی، از تبديل حکومت پادشاهی مشروطه به جمهوری سخنی به ميان آمد اما، شعار هميشگی دکتر مصدق و حبهه ء ملی دست ساخت او «شاه بايد سلطنت کند نه حکومت» بود و اين «جبهه» تنها در دوران انقلاب اسلامی بود که رسماً جمهوری خواه شد. به همین دلیل، یعنی در نبود یک جریان قوی جمهوریخواه، جریانی بنام “پادشاهی خواه” نیز وجود نداشت.

ادامه ◄
منوچهر یزدیان

جمهوریخواهی، در نزد ما سکولار دموکرات ها (بخش اول)

یکی از مشخصه های قرن گذشته استمرار روند استقرار حاکميت مردم بر کشورها (که می توان از آن با عنوان «جمهوريت» نام برد) بود. در این راه، در پاره ای کشورهای با سلطنت استبدادی، آزادیخواهان و فعالین سیاسی خواهان انحلال استبداد و ایجاد یک جمهوری در کشورهایشان شدند؛ و در پارهء دیگری از این کشورها این تحول از طریق تدوین قانون اساسی بر پایهء حاکمیت ملت صورت گرفت.

ادامه ◄
منوچهر یزدیان

چپ غرب، خود فریب یا فرافکن؟

با توجه به اينکه آقای “دَبل استاندارد” (اکبر گنجی) می گوید هر جا از شکنجه و کشتار در زندان های ایران صحبت می شود باید از زندان “گوانتانامو” که آمریکا آن را اداره می کند هم نام برد، (و منظورش هم این است که با برشمردن رنج زندانیان در گوانتانامو جنایات حکومت اسلامی کم رنگ شده و “عادی” جلوه کند) توضيح می دهم که این یادداشت فقط به پاره ای از راهکارهای چپ بویژه سوسیال دموکرات های غربی می پردازد و منظورش دفاع از، و یا تبلیغ طیف های دست راستی نیست.

ادامه ◄
منوچهر یزدیان

ضرورت تشکیل هسته های مخفی سکولار دموکرات (بخش پنجم)

در بخش های پیشین این سری یادداشت ها، با طرح موضوع نیاز به تشکیل هسته های مخفی سکولار دموکرات در درون کشور، به زمینه های این ضرورت اشاره شد که خوانندگان می توانند آن ها را در “یادداشت های روز” اين قلم، منتشر شده در “خبرگاه” و در لینک هائی که در پایان این نوشته نیز آورده می شوند، بخوانند. در این یادداشت ها به هدف تشکيل هسته های سکولار دموکرات، در راستای استقرار یک حکومت سکولار دموکرات در کشور، پرداخته شده بود.

ادامه ◄
منوچهر یزدیان

ضرورت تشکیل هسته های مخفی سکولار دموکرات در کشور (بخش چهارم)

در دو بخشِ پیشین این سری یادداشت ها، با طرح موضوع نیاز به تشکیل هسته های مخفی سکولار دموکرات در درون کشور، به زمینه های این ضرورت اشاره شد که خوانندگان می توانند آن ها را در “یادداشت های روز” “خبرگاه”، در لینک هائی که در پایان این نوشته آورده شده، بخوانند. در آن یادداشت ها به «هدف» تشکيل هسته های سکولار دموکرات، یعنی استقرار یک حکومت سکولار دموکرات در کشور، اشاره شده بود.

ادامه ◄
منوچهر یزدیان

ضرورت تشکیل هسته های مخفی سکولار دموکرات در کشور (بخش سوم)

اگر انقلاب به معنی تحول در ساختار سیاسی، حقوقی، اقتصادی و فرهنگی یک جامعه باشد هیچ انقلابی هم نمی تواند “مخفیانه” انجام گیرد. یعنی انقلاب کاری است علنی که توسط بخش بزرگی از مردم یک کشور متحقق می گردد… اما تا رسيدن به نقطهء علنی اعتراضات و قیام های مردم، و درست به دلیل اعمال سرکوب شدیدی که حکومت علیه سازماندهندگان و رهبران مبارزات مردم بکار می برد، مبارزان درون کشور ناگزیرند تا، برای حفظ خود و همچنین ادامهء کار شان، تشکيلات حود را «مخفیانه» شکل داده و «هسته های مخفی» خود را بوجود آورند.

ادامه ◄
منوچهر یزدیان

ضرورت تشکیل هسته های مخفی سکولار دموکرات در کشور (بخش دوم)

فعالیت تشکیلاتی را می توان آموخت

گام اول گسترش این اندیشه است که بدون داشتن «تشکیلات» کار ما نتیجهء مطلوب را ببار نياورده و آرزوی ملت ایران – که همانا استقرار یک حکومت سکولار دموکرات است – میسر نمی شود. این اندیشه ناگزیر باید به گفتمانی در محافل دانشجویان و دانش آموختگان تبدیل گردد تا از دل آن، در گوشه و کنار ایران؛ تشکلات مخفی ای بوجود آیند که، با استفاده از خرد جمعی و با داشتن برنامه، در اعتراضات عمومی دخالت و هرجا که بتوانند آن ها را مخفیانه رهبری نمایند

ادامه ◄
منوچهر یزدیان

ضرورت تشکیل هسته های مخفی سکولار دموکرات در کشور (بخش یکم)

وجود و گسترش اعتراضات جمعی عمومی می تواند ضرورتِ پایه ایِ انقلابی باشد که حکومت نکبت اسلامی را سرنگون کرده و نوید استقرار حکومت آزادی، رفاه، آبادانی و امنیت را در کشور یکپارچه ایران سر دهد. شرط این تحول، زاده شدن دورهء “موج سازماندهی” است. يعنی «انقلاب عمومی ملت نیازمند سازماندهی است».

ادامه ◄
منوچهر یزدیان

فرمانروائی ملت، حاکمیت قانون

اگر چه ساختن چنان نظامی که بر حاکميت ملت تکيه داشته باشد بر ویرانه های جامانده از حکومت اسلامی کار ساده ای نیست اما برای رهائی از وضعیت موجود و بیرون آمدن از درماندگی اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و بویژه فرهنگی راه دیگری جز تلاش و امید به آینده، همراه با راهپيمائی سخت در مسیری پر سنگلاخ، نیست. دموکراسی مدرن فرمانروائی ملت و حاکمیت قانون است.

ادامه ◄
منوچهر یزدیان

قصهء “حق تعیین سرنوشت”

منطقاً می توان ديد که سازمان های سیاسی ای که خود را منسوب به یک طایفه یا قوم می دانند، اگر بخواهند نخست به سرنوشت ايران بيانديشند، باید آرزوهایشان را گسترش داده و آن ها را در چهارچوب کشور و ملت ایران مطرح نمایند. مردم ایران از هر تبار و طایفه و فرهنگ و زبان در مقابل حکومت اسلامی تبعیض و استبداد قرار گرفته و در این امر يگانگی دارند. وظیفهء سازمان های سیاسی حفظ اين يگانگی و کوشش برای تأسیس حکومتی دموکراتیک، سکولار و مبرا از هر نوع تبعیض و استبداد است.

ادامه ◄
منوچهر یزدیان

سایه شوم جنگ تا نابودی رژیم ولایت نکبت فقیه

اگر سیاستمداران عملگرای آمریکائی و اروپائی به هر دلیل، از جمله پیروزی در انتخابات دوباره در کشور خود، راه مماشات با حکومت اسلامی را برگزینند، پس از مدتی آش همان آش و کاسه همان کاسه خواهد بود. حکومت اسلامی ماهیتاً نمی تواند با جهان امروز همخوانی داشته باشد. یعنی این حکومت در آن صورت هم، در ادامهء رفتار ناشی از ماهیت خود، ابتدا دوباره با تحریم های اقتصادی روبرو خواهد شد و، پس از واکنش مسلحانه حکومت علیه کشورهای دیگر، سایه شوم جنگ، دوباره بر سرزمین داغ نکبت خوردهء ایران افکنده خواهد شد.

ادامه ◄
منوچهر یزدیان

حکایتِ جنگِ بادکارانِ توفان گریز

نقش مردم ایران در تعیین سرنوشت شان هنوز پُر رنگ نیست. فقر، کشتار، جنگ، نابودی محیط زیست، زلزله، سیل و هزار “کوفت و زهر مار” دیگر مستقیماً به مردم ایران مربوط است و در اين ميان به نظر می رسد که ملت هم تا کنون کاری را که از توانش برمی آمده انجام داده است… در میان آنان که هنوز به میدان نگذاشته اند تا با ستم و نکبت گسترده توسط رژیم اسلامی به مبارزه برخیزند می توان از ارتشیان و سپاهیانی نام برد که دل شان نه پیش حکومت نکبت حاکم بر ایران بلکه نزد کشور و ملت شان است.

ادامه ◄

سرنگون سازی حکومت اسلامی گفتمانی عمومی است

ديگر نه حسن روحانی و نه اصلاح طلبان و نه ضدامپریالیست های چپ و راست قادر به نجات رژیم اسلامی نیستند. به نظر می رسد که پس از فروپاشی اتحاد شوروی و فراموش شدن اثرات اش بر صحنهء سياست جهانی، تاریخ مصرف حکومت اسلامی مسلط بر ایران نيز برای غرب، و در ادامه احتمالا برای روسیه و چین، بسر آمده و، با جا افتادن و همه گير شدن گفتمان سرنگون سازیِ رژیم اسلامی در ایران، اکنون وارد مرحلهء بررسی چگونگی انجام اين کار شده ايم.

ادامه ◄