منوچهر یزدیان

ضرورت تشکیل هسته های مخفی سکولار دموکرات در کشور (بخش چهارم)

در دو بخشِ پیشین این سری یادداشت ها، با طرح موضوع نیاز به تشکیل هسته های مخفی سکولار دموکرات در درون کشور، به زمینه های این ضرورت اشاره شد که خوانندگان می توانند آن ها را در “یادداشت های روز” “خبرگاه”، در لینک هائی که در پایان این نوشته آورده شده، بخوانند. در آن یادداشت ها به «هدف» تشکيل هسته های سکولار دموکرات، یعنی استقرار یک حکومت سکولار دموکرات در کشور، اشاره شده بود.

ادامه ◄
منوچهر یزدیان

ضرورت تشکیل هسته های مخفی سکولار دموکرات در کشور (بخش سوم)

اگر انقلاب به معنی تحول در ساختار سیاسی، حقوقی، اقتصادی و فرهنگی یک جامعه باشد هیچ انقلابی هم نمی تواند “مخفیانه” انجام گیرد. یعنی انقلاب کاری است علنی که توسط بخش بزرگی از مردم یک کشور متحقق می گردد… اما تا رسيدن به نقطهء علنی اعتراضات و قیام های مردم، و درست به دلیل اعمال سرکوب شدیدی که حکومت علیه سازماندهندگان و رهبران مبارزات مردم بکار می برد، مبارزان درون کشور ناگزیرند تا، برای حفظ خود و همچنین ادامهء کار شان، تشکيلات حود را «مخفیانه» شکل داده و «هسته های مخفی» خود را بوجود آورند.

ادامه ◄
منوچهر یزدیان

ضرورت تشکیل هسته های مخفی سکولار دموکرات در کشور ۲

فعالیت تشکیلاتی را می توان آموخت

گام اول گسترش این اندیشه است که بدون داشتن «تشکیلات» کار ما نتیجهء مطلوب را ببار نياورده و آرزوی ملت ایران – که همانا استقرار یک حکومت سکولار دموکرات است – میسر نمی شود. این اندیشه ناگزیر باید به گفتمانی در محافل دانشجویان و دانش آموختگان تبدیل گردد تا از دل آن، در گوشه و کنار ایران؛ تشکلات مخفی ای بوجود آیند که، با استفاده از خرد جمعی و با داشتن برنامه، در اعتراضات عمومی دخالت و هرجا که بتوانند آن ها را مخفیانه رهبری نمایند

ادامه ◄
منوچهر یزدیان

ضرورت تشکیل هسته های مخفی سکولار دموکرات در کشور

وجود و گسترش اعتراضات جمعی عمومی می تواند ضرورتِ پایه ایِ انقلابی باشد که حکومت نکبت اسلامی را سرنگون کرده و نوید استقرار حکومت آزادی، رفاه، آبادانی و امنیت را در کشور یکپارچه ایران سر دهد. شرط این تحول، زاده شدن دورهء “موج سازماندهی” است. يعنی «انقلاب عمومی ملت نیازمند سازماندهی است».

ادامه ◄

تلاش برای کودتا در اتیوپی ناکام ماند

دیروز عده ای نظامی در آمهارا (Amhara) یکی از استانهای اتیوپی با به قتل رساندن چند مقام محلی تلاش ناموفقی برای انجام یک کودتا نمودند. این تلاش به ژنرالی نسبت داده می شود که مسئولیت نیروهای امنیتی در آمهارا را بعهده داشته است.

ادامه ◄
منوچهر یزدیان

فرمانروائی ملت، حاکمیت قانون

اگر چه ساختن چنان نظامی که بر حاکميت ملت تکيه داشته باشد بر ویرانه های جامانده از حکومت اسلامی کار ساده ای نیست اما برای رهائی از وضعیت موجود و بیرون آمدن از درماندگی اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و بویژه فرهنگی راه دیگری جز تلاش و امید به آینده، همراه با راهپيمائی سخت در مسیری پر سنگلاخ، نیست. دموکراسی مدرن فرمانروائی ملت و حاکمیت قانون است.

ادامه ◄
منوچهر یزدیان

قصهء “حق تعیین سرنوشت”

منطقاً می توان ديد که سازمان های سیاسی ای که خود را منسوب به یک طایفه یا قوم می دانند، اگر بخواهند نخست به سرنوشت ايران بيانديشند، باید آرزوهایشان را گسترش داده و آن ها را در چهارچوب کشور و ملت ایران مطرح نمایند. مردم ایران از هر تبار و طایفه و فرهنگ و زبان در مقابل حکومت اسلامی تبعیض و استبداد قرار گرفته و در این امر يگانگی دارند. وظیفهء سازمان های سیاسی حفظ اين يگانگی و کوشش برای تأسیس حکومتی دموکراتیک، سکولار و مبرا از هر نوع تبعیض و استبداد است.

ادامه ◄
منوچهر یزدیان

سایه شوم جنگ تا نابودی رژیم ولایت نکبت فقیه

اگر سیاستمداران عملگرای آمریکائی و اروپائی به هر دلیل، از جمله پیروزی در انتخابات دوباره در کشور خود، راه مماشات با حکومت اسلامی را برگزینند، پس از مدتی آش همان آش و کاسه همان کاسه خواهد بود. حکومت اسلامی ماهیتاً نمی تواند با جهان امروز همخوانی داشته باشد. یعنی این حکومت در آن صورت هم، در ادامهء رفتار ناشی از ماهیت خود، ابتدا دوباره با تحریم های اقتصادی روبرو خواهد شد و، پس از واکنش مسلحانه حکومت علیه کشورهای دیگر، سایه شوم جنگ، دوباره بر سرزمین داغ نکبت خوردهء ایران افکنده خواهد شد.

ادامه ◄
منوچهر یزدیان

حکایتِ جنگِ بادکارانِ توفان گریز

نقش مردم ایران در تعیین سرنوشت شان هنوز پُر رنگ نیست. فقر، کشتار، جنگ، نابودی محیط زیست، زلزله، سیل و هزار “کوفت و زهر مار” دیگر مستقیماً به مردم ایران مربوط است و در اين ميان به نظر می رسد که ملت هم تا کنون کاری را که از توانش برمی آمده انجام داده است… در میان آنان که هنوز به میدان نگذاشته اند تا با ستم و نکبت گسترده توسط رژیم اسلامی به مبارزه برخیزند می توان از ارتشیان و سپاهیانی نام برد که دل شان نه پیش حکومت نکبت حاکم بر ایران بلکه نزد کشور و ملت شان است.

ادامه ◄

سرنگون سازی حکومت اسلامی گفتمانی عمومی است

ديگر نه حسن روحانی و نه اصلاح طلبان و نه ضدامپریالیست های چپ و راست قادر به نجات رژیم اسلامی نیستند. به نظر می رسد که پس از فروپاشی اتحاد شوروی و فراموش شدن اثرات اش بر صحنهء سياست جهانی، تاریخ مصرف حکومت اسلامی مسلط بر ایران نيز برای غرب، و در ادامه احتمالا برای روسیه و چین، بسر آمده و، با جا افتادن و همه گير شدن گفتمان سرنگون سازیِ رژیم اسلامی در ایران، اکنون وارد مرحلهء بررسی چگونگی انجام اين کار شده ايم.

ادامه ◄

جایگاه مِهستان در میان مخالفین رژیم اسلامی چیره بر ایران

علل موفقیت مِهستان به نظر نگارنده عبارتند از، کار تشکیلاتی منظم، ادامه کاری، تأکید بر آرمان تأسیس حکومتی سکولار دموکراتیک در ایران، آشتی ناپذیری با حکومت اسلامی و اعوان و انصارش، تلاش برای نزدیک کردن سکولار دموکرات ها با یکدیگر، و کنار زدن ریزگردهای “همه با هم” که عملا در صدد تضعیف بخش سکولار دموکرات مخالفین حکومت اسلامی اند، همراه با تأکید مؤکد بر پاسداری از تمامیت ارضی ایران و مخالفت با تجزیه طلبی و اغتشاش و سلطه رژیم خان خانیِ حاصل از آن.

ادامه ◄

بزرگداشت يک کارگزار کوشای فرهنگی

زنده‌یاد بهمن امینی از پایه‌گذاران و تلاشگران جنبش جمهوری‌ خواهان لائیک و دموکرات بود که، پس انشعابات در این طیف، به اتفاق برخی از همراهانش فعالیت اين گروه در پاریس را ادامه داد که بعدها ار میان آن، انجمن جمهوریخواهان پاریس تأسیس گردید. با تأسیس مهستان جنبش سکولار دموکراسی ایران بهمن امینی همواره مشوق، پشتیبان و در عین حال منقد دلسوز آن بود.

ادامه ◄

طرح سپاه پاسداران برای اسکان مزدوران خارجی در ایران

فعالیت و نقل و انتقالات نظامی غالبا مخفیانه صورت می گیرند، اما اکنون به نمایشی علنی بر می خوریم که در آن سپاه پاسداران – بعنوان کارگردان، و مزدوران خارجی اش بعنوان بازیگر – تئاتری را در فضای باز (نه زیر سقف یک سالن) برای میلیون ها تماشاگر ایرانی و خارجی تدارک دیده و به اجرا گذاشته اند. داستان اين نمايش چيست و چرا اينگونه اجرا می شود؟

ادامه ◄

سپاه همیشه تروریستی پاسداران

در اخبار آمده است که ایالات متحده آمریکا از ديروز سپاه پاسداران حکومت استبدادی اسلامی را در لیست سازمان های تروریستی گنجانیده و مقررات مربوط به مقابله با آن سپاه مخوف تروریستی را در دستور کار حکومت آمریکا قرار داده است. پس بد نيست اندکی به پروندهء سياه اين سازمان تروريستی توجه کنيم.

ادامه ◄
دبیرکل حزب سکولار دموکرات ایرانیان ، منوچهر یزدیان

قوای سه گانه یا قوهء یگانه “ولایت مطلقه فقیه”؟

امنیت و آسایش فردی و اجتماعی شهروندان، در مقابل قانون، در نظامی پر پایهء وجود سه رکن اساسی و مستقل مزبور که توسط یک قانون اساسی دموکراتیک و سکولار حقانیت و قانونیت یافته است تضمین می گردد. ولایت فقیه و سرسپردگانش اما سرشان را زیر برف کرده، هندوانه زیر بغل همدیگر می گذارند و دیدن واقعیات موجود در ایران را به ملت واگزار کرده اند.

ادامه ◄

اعلامیه حزب سکولار دموکرات ایرانیان در مورد سیل ویرانگر

چهل سال است که سیل ویرانگر حکومت اسلامی به تخریب ایران نشسته است هموطنان ستمديدهء ما، بدینوسیله با ابراز همدردی با شما هموطنان آسیب دیده از بارش بارانی که در فرهنگ ما «نعمت» خوانده شده و، به دلیل حاکمیت لشکری دزد و خطرناک، به ابزار تخریب بخشی از کشور و کشتار ایرانیان تبدیل شده است، تاثر عمیق خود را از بروز اين حادثه که ديگر آسمانی نيست ابراز می داریم. بارانی که چکه هایش می توانست نوید بهار باشد، و سرچشمهء آبادانی، این بار بخاطر سلطهء حکومتی که اجزایش تاکنون، جز دزدی و ثروت اندوزی، جنگ افروزی و تخریب و سرکوب ملت، هنری از خود نشان نداده است، به نکبتی رگباروار تبدیل شده و بخش‌هائی از کشور و مردم ما را زیر تیغ خود گرفته است. به اين مختصر گويا، در خبری که از شيراز بدست ما رسیده است، توجه کنيم: «دلیل سیلاب ناگهانی سرریز آبزنگی». مسیر سیلاب، به علت[…]

ادامه ◄

نقش ترامپ در میان کنشگران ایرانی

در اخبار آمده بود کمیسیونی که مأمور تحقیق پیرامون رابطهء دونالد ترامپ با روسیه در جریان انتخاب او بعنوان رئیس جمهور آمریکا شده بود، اعلام کرد که در تحقیقات اش به این نتیجه نرسیده که دونالد ترامپ مرتکب جرم شده است. اما موضوع چگونگی انتخابات در آمریکا و اعمال نفوذ روسیه برای انتخاب دونالد ترامپ یا نقش لابی های حکومت اسلامی برای انتخاب هیلاری کلینتون چه ربطی به کنشگران سیاسی ایرانی دارد؟ جمهوری ایالات متحده آمریکا سیستمی «تک ریاستی» است. یعنی رئیس جمهور در مدت زمامداریش، بخصوص در سیاست خارجی کشور، از اختیارات ویژه ای برخوردار است؛ در حالی که در سیستم های «دو ریاستی»، رئیس جمهور مقامی تشریفاتی است و نخست وزیر (یا صدر اعظم) زمام امور را بعهده دارد. از آنجا که ابالات متحده آمریکا کشوری است که از یک سو در طیف جهان آزاد قرار دارد و، از سوی دیگر، از قدرت بسیار زیاد مالی، نظامی، تکنولوژیک،[…]

ادامه ◄

مبارزات صنفی

در میان اخبار رسیده از ایران اعتراضات و اعتصابات در ابعاد مختلف و بین اصناف گوناگون پررنگ دیده می شوند. از جمله صنف معلمان، که همچنان برای بالا بردن دستمزدشان و شرایط بهتر کار در آموزش و پرورش دست به اعتراضات وسیعی زده‌اند. هم زمان به نظر می رسد که اعتراضات کارگران هفت تپه و فولاد اهواز با گرفتن (بخشی) از دستمزد عقب افتادشان (موقتا) به اعتراضات وسیع پایان داده‌اند. با این وصف اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و عده‌ای دیگر که در رابطه با اعتراضات مجتمع صنعتی – کشاورزی هفت تپه دستگیر شده‌اند همچنان در زندان هستند. در واقع خواست آزادی این زندانیان، که احتمالا همه کارگران شرکت کننده در اعتراضات خواهان آن هستند، آن چنان “مبرم” نبوده است که کارگران تا آزادی زندانیان شان به مبارزه ادامه دهند. شاید بشود نتیجه گرفت که با توان کنونیِ کارگران صنعتی، رژیم اسلامی اگر نتواند خواست های صنفی آن ها را در[…]

ادامه ◄