رازجابه‌جایی مهره‌های رژیم

مبارزه با حجاب اجباری همچون امری نمادين!

اعتراض به حجاب اجباری را تنها می توان سمبل و نمادی برجسته از موارد نقض حقوق زن در ایران اسلامی قلمداد کرد والا حجاب اجباری تنها یکی از موارد نقض حقوق بشر نسبت به حقوق زنان در ایران است و موارد متعدد تبعیض آمیز غیر قابل اغماض دیگری نیز در ایران اسلامی بر سر زنان کشور سایه ای شوم افکنده است.

ادامه ◄
رازجابه‌جایی مهره‌های رژیم

اولتیماتوم فيفا بايد جهانی شود

طرز نگاه حکام اسلامی به مسئلهء ورود زنان به ورزشگاه ها نشان می دهدکه در کله های پوک اين به اصطلاح «رهبران» چه مغز گنديده ای پنهان است و، در عين حال، مهلت داده شده از جانب فیفا به فدراسیون فوتبال ایران از اين حکايت می کند که حاکمان رژيم اسلامی، جز زبان زور زبان دیگری آدم شان نمی کند…

ادامه ◄
رازجابه‌جایی مهره‌های رژیم

پائين رفتن از پلکان القاب

ديروز خبر آمد که ایالات متحده آمریکا، که از پشتک و وارو زدن های محمد جواد ظریف به سطوح آمده، و همانند سایر اعضای مافیای خامنه ای، او را نیز در رفتارهای یاغیانهء رژیم همدست دانسته و تحریمش کرده و تا آنجا پيش رفته که «پروفسور امیرکبیرِ» ظریفِ دیروزِ ما را به دريافت لقب «ماله کش اعظم» مفتخر ساخته است. بدين سان، فواره ای که بلند شده بود رفته رفته سرنگون می شود و شاید وقت آن رسيده باشد که…

ادامه ◄

صدای شکستن شاخه های نازک تر

می گويد: «ایران این روزها بیش از گذشته سرخط خبرهای بد دنیا شده است و مردم ایران، در حالی که به ته خط رسیده اند، تیترها و سرخط ها را می بینند و می گذرند». با شنيدن سخنان اين تازه از راه رسيده احساس می کنم سرما در رگ هايم می دود. آيا مسافر تازه از راه رسيده همان بيت قديمی را برايم تکرار نمی کند که «شب تاريک و، بیم موج و، گردابی چنين هائل / کجا دانند حال ما، سبکباران ساحل ها؟»

ادامه ◄

قصه ی «کوی خون» بیست ساله شد..

می توان به «کوی دانشجويان دانشگاه تهران» نام «کوی خون» داد… اگر حادثهء ۱۸ تير بيست سال پيش اولين مقاومت های دانشجوئی محسوب می شود، آن را می توان اولين جلوگاه خشم و بی داد خيابانی سید علی خامنه ای نيز دانست. او، چند هفته پیش از حمله به کوی دانشگاه، گفته بود: “اگر امروز جلوی دانشجویان را نگیریم، فردا ناگزیر خواهیم بود تانک ها را به خیابان بیاوریم.”… دستور حمله و سرکوب دانشجویان توسط حسن روحانی، دبیر شورای امنیت ملی وقت و علی شمخانی، وزیر دفاع وقت، و در راس آنها سیدعلی خامنه ای صادر شد.

ادامه ◄
رازجابه‌جایی مهره‌های رژیم

کمپین انتخاباتی ترامپ، زنگ بیداری مردم ایران

آغاز کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ، می تواند هم زنگ خطر و هم هشداری یرای مردم ایران باشد؛ زنگ خطری برای بیدار سازی و هشداری برای آگاهی مردم کشورمان در جهت آغاز یک مبارزه ی مدنی بزرگ علیه سیاست های صد ايرانی حکومتی، و بمنظور پایان دادن به حاکمیت و قانون اساسی اسلامی و انتخاب یک جایگزین سکولار (در برابر حاکمیت مذهبی) و دموکرات (در برابر حاکمیت استبدادی).

ادامه ◄

متهم ردیف اولیم!

نمی خواهم، همانند کانون ها و انجمن های ایرانی دفاع از حقوق بشر، مثل همیشه از «ظلم ظالم و جور صیاد» بگویم و، باز مانند این سازمان ها و کانون ها و انجمن ها، رفتار و کردار نظام اسلامی ایران را با قوانین حقوق بشر و سند ۲۰۳۰ یونسکو مقایسه کنم… بلکه اتفاقاً قصد دارم، به عنوان یکی از مدافعین حقوق بشر، انگشت اتهام را به سوی خودم و تمامی انجمن ها و سازمان های مدافع حقوق بشر ایرانی، دراز کنم و بگویم: “ما بی عرضه ترین مدافعین حقوق بشر در دنیا هستیم!”

ادامه ◄

«عروس دوماد بازی و ناموس بازی…»

اين روزها علی خامنه ای مشغول برباد دادن نه تنها تتمهء آبروی ميهن مان که به خطر نابودی کشاندن کل هستی ملت ستم کشيدهء ما است؛ آنگونه که اگر اين «نامرد» همچنان به سخن پراکنی های مجنون وار خود ادامه دهد بزودی کل کشورمان در معرض خطر نابودی قرار می گيرد. در اين مطلب نگاه مختصری می کنيم به «در فشانی» های اين بختک منحوسی که بر جامعهء بسيار جوان ما افتاده است.

ادامه ◄

«سیدعلی! از مغزهای کوچک زنگ زده ای که خودت پرورش داده ای، بترس!»

آشکار است که ادامهء ضد و نقیض گویی ها و کُرکُری خواندن های سیدعلی، و همچنین اعمال تحریم‌ها و کارزار فشار حداکثری، اقتصاد ایران را به آنجا رسانده که بخش عمده‌ای از جمعیت هشتاد میلیونی این کشور برای تهیهء مایحتاج روزانه، از مواد غذایی گرفته تا دارو، دچار مشکل شده اند، و ارزش ریال هم به پایین ترین سطح خود در سال های اخیر رسيده است. در اين ميان سکوت و تحمل مردم در برابر وضعیت بحرانی و پر تنش فعلی کشور، یادآورِ فیلمی ست که به تازگی در سینماهای ایران اکران شده: فیلم «مغزهای کوچک زنگ زده»…

ادامه ◄

ساختار ایرادی ندارد، منتها…

بد نیست، امروز، در تولد بیست و دو سالگی حماسهء ورشکستهء دوم خرداد، یادی از آن بکنيم: اين «حماسه»، با ایدئولوژی اصلاحاتیِ غیرممکن خود، با رؤیای دستیابی به یک جامعهء مدنی و قانون‌مدار، و رسیدن به آزادی، عقل سالاری، دوری از تحجر و توجه ویژه به نیازها و مشکلات جوانان در سایه ی مردم سالاری دینی!، متولد شد و البته طرفداران این حماسه از دوم خرداد ماهِ سالِ ۱۳۷۶ تا به امروز، همانند مادری که مرگ فرزندش را باور ندارد، همچنان نوزاد مُردهء خود را با خود حمل می کنند. اکنون اين امر مسلم را همگان دانسته اند که دستیابی به آزادی و دوری از تحجر، با قانون اساسی متحجر و بی ضابطهء اسلامی ایران، هیچ گونه سنخیتی نداشته و نخواهد داشت.

ادامه ◄
رازجابه‌جایی مهره‌های رژیم

يک نويسنده کدام امنيت را به خطر می اندازد؟

دادگاه انقلاب، هر يک از سه تن از نویسندگان عضو کانون نویسندگان ایران را، به اتهام تبلیغ علیه نظام و تبانی به قصد اقدام علیه «امنیت» کشور و انتشار نشریه ای غیرقانونی تحت عنوان «اندیشه آزاد»، به شش سال حبس تعزیری محکوم کرده است… درباره ی اهمیت و تاثیر کانون نويسندگان ايران همین کافی ست که حاکمیت اسلامی ایران همواره اعضای این کانون را تحت فشار گذاشته است و حتی چند نفر از اعضای کانون نویسندگان، از جمله محمد مختاری محمد پوینده، و دکتر غفار حسينی، را به قتل رسانده است. به طور حتم اگر این کانون و فعالیت‌هایش بی‌اثر و بی اعتبار بود، در طول این چهل سال مدام تحت فشار قرار نمی گرفت.

ادامه ◄

اینجا تهرونه؛ اگه شاخ بشی کار دستت می دن!

در چند روز اخیر، مقارن با روز معلم در ایران، در شبکه‌های مجازی، ویدیوهایی منتشر شده است که دانش‌آموزانی را نشان می‌دهند که در مدارس ایران با ترانهء «جنتلمن» از ساسی مانکن، خوانندهء پاپ، می‌خوانند و می‌رقصند. مشاهدهء این تصاویر، بیش از آنکه در دل مخاطب شادی بیافریند، اندوه و حسرت و شرمی عمیق را به دنبال دارد؛ شرمی عمیق از این حقیقت که این کودکان و نوجوانان سرزمین ما هستند که، بجای ما، بندهای بردگی و اسارت را پاره کرده اند و بی آنکه حتی به درستی بدانند که کدامین حقوق انسانی از آنها دریغ شده، آزادانه فریاد شادمانی سر داده اند…

ادامه ◄

حکومتی دشمن کارگر و مستضعف

در حوالی روزی که به بزرگداشت طبقهء مستضعف جامعه اختصاص داشت، شعار “رشد بهره‌وری در اقتصاد”، که طی چند سال اخیر از شعارهای سیدعلی خامنه ای بوده، در حادثه ای افشاگر به سقفی آتشبار بدل گردید که، در تونلی تاریک، بر سر کارگران فرو ریخت و، به لطف پیمانکار بی وجدان، «بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی!»، چندین کارگر را در اعماق کوه در آتش سوخت و لابلای سنگ ها مدفون کرد و، بدينسان، آن “بستر رقابت اقتصادی” که سید علی خامنه ای در میان افاضات اش از آن دم می زند، برای طبقهء مستضعف، به گوری سخت و آتشین و ابدی مبدل شد.

ادامه ◄

قلعه رفتن؛ تاکتیک جدید سید علی خامنه ای

جابجا کردن غیر مترقبه ی «مهره» های رژیم حرکتی ست که سیدعلی خامنه ای در طی دو ماه اخیر دست به آن زده است: در ماه گذشته با انتصاب ابراهیم رییسی به سمت رییس قوه قضاییه حکومت تحت سلطه ی خود، سپس، جابه‌جایی فرماندهی سپاه پاسداران، آن هم در شرایط ویژه و اضطراری کنونی. اين حرکات شخص ناظر را به ياد بازی شطرنج و حرکت تدافعی «قلعه رفتن» می اندازد. و هر شطرنج بازی می داند که قلعه رفتن» یکی از حرکت های جالب و مهم در شطرنج، است.

ادامه ◄

پاکشوئی پرونده های جنايتکارنهء سپاه؟

پرونده ی محمد علی طاهری، طی این هشت سال، آشکارا به معمائی تبدیل شده است؛ بخصوص از آن رو که پرونده ی او در اين مدت در دست «قرارگاه ثارالله سازمان اطلاعات سپاه»، که مهمترین واحد امنیتی درون سپاه می باشد، بوده است. در واقع سئوال اینجاست که چرا، پس از نگاهداری آقای طاهری به مدت هشت سال در بازداشتگاه سپاه، ناگهان سازمان اطلاعات سپاه، تصمیم به خاتمه ی محکومیت حبس محمدعلی طاهری گرفته است؟!

ادامه ◄

گريه بر احوال آن “کدخدا” که…

یکی از اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، از افزایش ۴۰۰ هزار تومانی ۵ میلیون نفر شاغل و بازنشسته ی کشوری و لشکری خبر داده و گفته است: «صحبت های برخی از مسئولان دولتی فقط سوهان روح کارمندان کشوری و لشکری و شاغلین بازنشسته است که فشار سنگین تورم و معیشت و مشکلات زندگی آن‌ها را آزار می‌دهد»… از آنجا که تصور «فشار تورم و معیشت و مشکلات زندگی بر مردم داخل ایران» برای ایرانیان خارج از کشور کار آسانی نیست، فکر می کنم بد نباشد که با ارائه ی مجموع مخارج یک زوج خیالی در ایران تصویری از دخل و خرج ماهانه آنها را ارائه دهم…

ادامه ◄

زیر کاسه نیم کاسه ای است

آيا نمی توان مشکل سيل گرفتگی کشورمان را ناشی از کم کاری يا سياست کاری کارشناسان و دانشمندان محیط زیست مان دانست؟ آيا در ميانهء غوغای سيلی که چهره ی وطن مان را به گل نشانده است نمی توان پرسيد که آنها به راستی چرا سکوت کرده اند؟؛ کارشناسانی که راه حل های علمی در سر دارند و بی تردید می دانند که کشور هلند، با وضعیت جغرافیایی مشابه، تا کنون گرفتار بحرانی که وطن ما دچار آن شده نبوده است!

ادامه ◄

يک «گل» به نفع رژيم؟

اگرچه رژیم اسلامی، در اخبار و گزارشات صوری خود، مصرف مخدرها را منفور و خانمان سوز می خواند اما، با پیدایش و گسترش مصرف «گل» در میان جوانان، بی تردید از این موضوع خشنود است که در راستای ایجاد بی تفاوتی مفید در جوانان در زمینه های سیاسی، اندکی از بار زحمات اش در پخش «شیشه» یا متامفتامین کاهش یافته و «خودکفایی جوانان!»، به ویژه دانشجویان، در زمینه ی کاشت و داشت و برداشت «گل» به میزان رضایتبخشی از تثبیت رسیده است.

ادامه ◄
رازجابه‌جایی مهره‌های رژیم

راز جابجائی مهره های رژيم

با آغاز سال نو و آرزوی پایان آشفتگی و اضطراب مردم عزیز میهنم، بر هفت سین می نگریستم و آرزو می کردم که افزایش آگاهی و هوشیاری روز افزون مردم کشورم ایران، ما را به دست یافتنی شدن آروزهایم امیدوارتر کند. بخصوص که خبرها از گسترش هراس حکومتيان و تلاش شان برای منسجم تر شدن حکايت می کردند. مثلاً، در واپسین روزهای سالی که گذشت،  شاهد اخباری دربارهء انتصاب ابراهیم رئیسی به سمت رئیس قوهء قضاییهء حکومت موسوم به «جمهوری اسلامی» بودیم که با شنیدن نام او بلافاصله به ياد ماجرای انتخابات ریاست جمهوری در سال ۹۶ می افتيم. بخصوص که توجه به آن ماجرا نکتهء مهمی را درباره اين انتصاب روشن می کند. در آن به اصطلاح انتخابات، (ححت الاسلام سید!) ابراهیم رئیسی، عضو جامعهء روحانیت مبارز، با ادعای داشتن مواضع  «اصولگرایانه»، در رقابت تنگاتنگ با حسن روحانی قرار گرفت و همین رویارویی سبب بروز ترس در مردم عام[…]

ادامه ◄