رئیس جمهور کلمبیا: حکومت ونزوئلا به دنبال خرید موشک از رژیم ایران است

ایوان دوک، رئیس جمهور کلمبیا روز پنجشنبه مدعی شد که دولت نیکلاس مادورو در ونزوئلا در تلاش است تا از رژیم ایران موشک خریداری کند و همزمان تسلیحات ساخت روسیه و بلاروس را نیز در اختیار گروه های مسلح کلمبیا بگذارد.

از آنجا که کلمبیا همچون بیش از ۵۰ کشور دیگر از خوان گوایدو حمایت میکند و نیکلاس مادورو را به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا به رسمیت نمی شناسد، ایوان دوک در سخنانش از نیکلاس مادورو به عنوان «دیکتاتور» یاد کرد.

ایوان دوک گفت: «یافته‌های سازمان‌های اطلاعاتی بین‌المللی که با ما همکاری دارند، از تمایل دیکتاتوری نیکلاس مادورو برای دستیابی به موشک‌های میان برد و دوربرد ساخت ایران خبر می‌دهند. بر اساس این اطلاعات، اگرچه موشک‌ها هنوز وارد این کشور نشده‌اند اما بطور ویژه تحت فرمان ولادمیر پادرینو، وزیر دفاع ونزوئلا تماس‌هایی در این باره گرفته شده است.»

رژیم ونزوئلا پیش از این تسلیحات مورد نیاز خود را از چین و روسیه خریداری می‌کرد؛ اما بحران مالی طولانی مدت این کشور که دولت مادورو را در تامین نیازهای اساسی کشور ناتوان کرده، باعث شده است تا او برای تامین نیازهای نظامی خود به خریداران جدیدی رو آورد.

کلمبیا مقصد اصلی بسیاری از ونزوئلایی‌هایی است که در سال‌های اخیر از فقر و قحطی یا از ظلم و سرکوب حاکم بر کشورشان گریخته‌اند. در حال حاضر بیش از ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار ونزوئلایی در کلمبیا سکونت دارند.

منبع: سایت یورونیوز (اتحادیه اروپا) به زبان فارسی، ۲۰ اوت ۲۰۲۰
تصویر: ایوان دوک، رئیس جمهور کلمبیا و خوان گوایدو رئیس پارلمان ونزوئلا