ماموران امنیتی دو کارگر کنتورسازی قزوین را بازداشت کردند

به دنبال تجمع کارگران کنتورسازی قزوین مقابل ساختمان دادگستری ، ماموران امنیتی دو تن از نمایندگان کارگران را بازداشت کردند.

رضا گروسی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قزوین یکشنبه ۲۳ شهریور بازداشت موقت دو تن از کارگران معترض کارخانه کنتورسازی را تایید کرد اما گفت: «چیزی به نام کارگر کنتورسازی نداریم تا پیگیر وضعیت آنها باشیم».

کارگران کارخانه کنتورسازی قزوین در یک‌سال گذشته چندین مرتبه در اعتراض به تعطیلی کارخانه و پرداخت نشدن مطالبات‌شان مقابل ساختمان نهادهای دولتی تجمع کردند و خواستار تعیین تکلیف خود شدند.
شنبه ۲۲ شهریور هم در ادامه این اعتراضات کارگران معترض مقابل ساختمان دادسرا قزوین تجمع کردند. در جریان این تجمع ماموران امنیتی دو تن از نمایندگان صنفی کارگران را بازداشت کردند. هویت این دو کارگر بازداشت شده هنوز اعلام نشده است.

گروسی در واکنش به بازداشت این کارگران به خبرگزاری دولتی کار ایران (ایلنا)، گفت: «مشکلات کارگران کنتورسازی ارتباطی به اداره کار ندارد چراکه آنها به دلیل قطع رابطه کاری با کارخانه دیگر کارگر به حساب نمی‌آیند که ما پیگیر مشکلات آنها باشیم».

مالکان کارخانه کنتورسازی قزوین در سال‌های گذشته دست کم ۷۰۰ کارگر را اخراج و بهار امسال بدون اعلام قبلی کارخانه را تعطیل کردند. مطالبات مزدی برخی از کارگران این کارخانه بیش از دو سال اعلام شده است. مدیرکل کار قزوین گفته که تمامی کارگران اخراجی برای دریافت بیمه بیکاری معرفی شده‌اند.

منبع: سایت رادیو زمانه (مستقر در هلند)، ۱۳ سپتامبر ۲۰۲۰