ابهام درباره نحوه انتقال رهبر گروه “الاحوازیه” به ایران

منابع خبری ایران از بازداشت رهبر گروه “الاحوازیه” در ترکیه خبر می‌دهند و کمیته اجرایی این گروه می‌گوید او را ربوده‌اند. این فرد طراح اصلی حمله تروریستی به رژه نظامیان در اهواز در شهریور ۹۷ معرفی شده است.

شبکه خبری العربیه به نقل از بیانیه روز جمعه، نهم آبان‌ماه (۳۰ اکتبر) کمیته اجرایی یک گروه جدایی‌طلب موسوم به “جنبش مبارزه عربی آزادی‌بخش الاحواز” گزارش داده که حبیب فرج‌الله چعب معروف به “حبیب اسیود” رهبر پیشین این جنبش در ترکیه “ربوده” شده است.

این گروه خود را “حرکت النضال” هم می‌نامد و در برخی گزارش‌ها حبیب اسیود دبیرکل آن معرفی شده است. منابع ایرانی از جمله خبرگزاری دانشجو از او به عنوان حبیب کعبی هم نام می‌برند. در بیانیه کمیته اجرایی النضال ادعا شده که حکومت ایران حبیب اسیود را با همکاری یک کشور ثالث به ترکیه کشانده و از آنجا ربوده است.

العربیه به نقل از “برخی منابع اهوازی” این کشور ثالث را قطر معرفی کرده و می‌افزاید: «برخی نیز گفته‌اند که آنکارا اسیود را در مقابل دو رهبر پ‌ک‌ک [حزب کارگران کردستان ترکیه] به تهران تحویل داده است اما هیچ منبع مستقلی این اطلاعات را تاکنون تأیید نکرده است.»

“پایگاه خبری ملت ما” در یک پیام توئیتری به نقل از خبرگزاری صدا و سیما حبیب اسیود را “عامل حمله تروریستی به رژه نظامی اهواز” معرفی کرده و بدون اشاره به ترکیه از “بازداشت او در خارج از ایران” خبر می‌دهد.

۳۱ شهریور ۱۳۹۷ چهار فرد مسلح به رژه نیروهای نظامی رژیم اسلامی در شهر اهواز حمله کردند. در این حمله دست‌کم ۲۴ نفر کشته و ده‌ها نفر مجروح شدند.

یعقوب حر تستری، سخنگوی “جنبش عربی آزادیبخش الاحواز” همان زمان اعلام کرد که این گروه مسئولیت حمله اهواز را بر عهده نمی‌گیرد اما آن را “اقدامی مشروع” می‌داند.

ربودن مخالفان حکومت اسلامی یا دستگیری آنها با کمک نیروهای امنیتی کشورهای خارجی پیش از این نیز سابقه داشته است. حکومت ایران این گونه اقدام‌ها را عملیات “سربازان و پاسداران گمنام امام زمان” توصیف می‌کند.

خبرگزاری امنیتی باشگاه خبرنگاران با استناد به گزارش‌های تائیدنشده می‌گوید، حبیب اسیود “در ترکیه بازداشت شده و پس از تحویل به مقامات ایرانی از مرز آذربایجان غربی به تهران منتقل شده و هم اکنون در اختیار ایران است”. این خبرگزاری توضیحی درباره بازداشت‌کنندگان اسیود نداده است.

یکی از تازه‌ترین نمونه‌های این گونه اقدام‌های حکومت اسلامی کشاندن روح‌الله زم، بنیانگذار “آمد نیوز” از پاریس به عراق و انتقال او به ایران در حدود یک سال پیش است.

سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انتقال روح‌الله زم به ایران را نتیجه یک “عملیات حرفه‌ای، هوشمندانه و چندوجهی، با به‌کارگیری روش‌های نوین اطلاعاتی و شگردهای ابتکاری” عنوان کرده اما برخی گزارش‌ها ار همکاری ماموران امنیتی عراق در دستگیری و تحویل دادن زم به ماموران ایرانی حکایت دارند.

در مورد حبیب اسیود هم هنوز جزئیات و چگونگی دستگیری و انتقال او به ایران مشخص نشده و نقش احتمالی “یک کشور ثالث” در این ماجرا نیز همچنان در ابهام است.

برگرفته ای سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۱ نوامبر ۲۰۲۰