جشن قهرمانی پرسپولیس با شعار مرگ بر دیکتاتور و حمله نیروهای امنیتی

جشن قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر ایران در شهرهای مختلف به صحنه شعاردهی علیه حکومت جمهوری اسلامی تبدیل شده است. در این تجمعات، معترضان شعارهایی چون «مرگ بر دیکتاتور»، «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران»، «مرگ بر اصل ولایت فقیه»، «رضاشاه، روحت شاد» و «توپ ، تانک ، فشفشه، آخوند باید گم بشه» سر داده‌اند.

این شعارها در حالی در پایتخت و دیگر شهرهای ایران سر داده شده که تجمعات در شهرهای استان خوزستان که از حدود دو هفته پیش و ابتدا در اعتراض به بحران آب آغاز شده بود، با سرکوب گسترده روبه‌رو شده است. بسیاری از فعالان مدنی بازداشت و به گزارش عفو بین‌الملل دست‌کم ده شهروند در جریان سرکوب این اعتراضات کشته شده‌اند. شهروندان خوزستانی از جو امنیتی، اختلال اینترنت و دستگیری‌های شبانه فعالان مدنی خبر می‌دهند. در حمایت از اعتراضات خوزستان تجمعات پراکنده‌ای در شهرهای مختلف شکل گرفت که با سرکوب نیروهای امنیتی همراه بود. صبح روز جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰ شماری از مادران کشته‌شدگان آبان ماه با تجمع در میدان آزادی تهران از اعتراضات خوزستان حمایت کردند؛ اما ساعاتی بعد همه آن‌ها با ضرب‌وشتم توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

جمعه شب اما پس از قهرمانی پرسپولیس، هواداران این تیم برای جشن به خیابان‌ها ریختند. جشن پیروزی پرسپولیس اما با شعارهایی علیه حکومت و شخص «علی خامنه‌ای» همراه شد. ویدیوهای منتشر شده از حمله نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به تجمعات هواداران پرسپولیس در شهرهای مختلف حکایت دارند. در برخی ویدیوهای منتشر شده، نیروهای امنیتی با باتوم به معترضان حمله می‌کنند.

برگرفته ای از سایت ایران وایر، ۳۱ جولای ۲۰۲۱