وزیر خارجه آمریکا: منتظر پاسخ ایران برای بازگشت به مذاکرات وین هستیم

وزیر خارجه ایالات متحده شامگاه پنجشنبه اول مهر در نیویورک و در پاسخ به پرسشی در مورد وضعیت مذاکرات احیای برجام با ایران گفت، ما به طور کامل آماده بازگشت به وین و ازسرگیری گفت‌وگوها هستیم، ولی هنوز توافقی با ایران برای بازگشت به مذاکرات نداریم.

آنتونی بلینکن در یک نشست خبری در مورد آخرین وضعیت مذاکرات هسته‌ای با ایران به چند نکته اشاره کرد و گفت: «راب مالی نماینده ویژه ما در امور ایران نیز این هفته این‌جا بود و چند روز بسیار سودمند در نیویورک داشت و حالا به واشنگتن بازگشته است.»

وی افزود: «هنوز توافقی از سوی ایران برای بازگشت به گفت‌وگوهای وین نداریم. به طور کامل آمادگی آن را داریم که به وین بازگشته و مذاکرات را ادامه دهیم. پرسش این است که آیا ایران آماده انجام چنین کاری هست و اگر هست در چه زمانی. ما خیلی صادق و خیلی استوار مسیر دیپلماسی معنادار را دنبال کرده‌ایم تا به پیروی دوجانبه از برجام بازگردیم و همچنین طیف کاملی از نگرانی‌هایی را که ما و خیلی کشورها در مورد ایران دارند، بررسی کنیم.»

وزیر خارجه ایالات متحده گفت: «ما هنوز باور داریم که بازگشت دو طرفه به اجرای تعهدات (تحت برجام) در راستای منافع ما است، بهترین گزینه در دسترس است تا بتوان برنامه هسته‌ای ایران را محدود کرد و چارچوبی مهیا کرد که بتوان دیگر فعالیت‌های برهم‌زننده آن را به بحث گذاشت.»

آقای بلینکن در ادامه افزود: «همان طور که چند بار به تازگی گفته‌ام، آن امکان بازگشت دوطرفه به اجرای تعهدات ابدی نیست و چالش فعلی این است که با گذشت هر روز و آن گونه که ایران به فعالیت‌هایی ادامه می‌دهد که طبق تعهدات این توافق نیست، به ویژه افزودن به انباشت اورانیوم با غنای بالا در حد ۲۰ درصد یا حتی ۶۰ درصد و چرخش سریع‌تر سانتریفیوژها، ما به نقطه‌ای در آینده خواهیم رسید که بازگشت دوطرفه به برجام، منافع آن توافق را باز نمی‌گرداند، چرا که ایران بیش از حد در برنامه خود پیشرفت کرده و با بازگشت به برجام، دیگر به عقب نخواهد رفت.»

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: «این چیزی است که شرکا و متحدان ما هم می‌دانند، هم با آن موافق هستند. پرسش این است که آیا ایران برای بازگشت و حضور معنادار در این گفت‌وگوها آماده است؛ که ما منتظر پاسخی در این مورد هستیم.»

آمریکا و ایران به طور غیرمستقیم در شش دور مذاکره در وین برای احیای توافق هسته‌ای تیر ۱۳۹۴ شرکت کردند. تمامی این شش دور مذاکره در دولت قبلی ایران انجام شد. دولت جدید به ریاست ابراهیم رئیسی هنوز تصمیم مشخصی را در مورد بازگشت به گفت‌وگوها اعلام نکرده است.

برگفته ای از سایت صدای امریکا بخش فارسی، ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۱