روز ۵ دی برابر با ۲۶ دسامبر در ایران و جهان یاد جان‌باختگان خیزش آبان را گرامی بداریم

در جریان اعتراضات آبان‌ماه مردم ایران به گران شدن بنزین و چهل سال حاکمیت ظلم و ستم و بی حقوقی جمهوری اسلامی صدها تن از معترضین توسط نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی کشته و زخمی و هزازان نفر دیگر هم دستگیر شدند. جمهوری اسلامی بطور سازمان یافته ای و از جمله با استفاده از تک تیرانداز، زنان، مردان و کودکان را مورد شلیک مستقیم گلوله قرار دارد و جان آنها را گرفت. این یک جنایت هولناک و اعدام خیابانی صدها معترضی بود که در مخالفت با گرانی و فقر و تحقق آزادی و رفاه به میدان آمده بودند.

اکنون خانواده های جان‌باختگان در چهلمین روز جان‌باختن این عزیزان برای روز ۵ دی ۱۳۹۸ فرا خوان به برپایی مراسم بمنظور گرامیداشت جان‌باختگان خیزش آبان داده اند. از این فراخوان تشکل‌ها و فعالین عرصه های مبارزات اجتماعی در ایران و همچنین شماری از مادرانی که فرزندانشان توسط جمهوری اسلامی در سال‌های مختلف به قتل رسیده است، حمایت کرده اند. ما نیز از تعیین یک روز جهانی، یعنی ۵ دی، برای گرامیداشت یاد جان‌باختگان اعتراضات آبان ماه و همچنین اعتراض به جنایت جمهوری اسلامی استقبال می کنیم. ما تمام توان خود را بکار می بریم و به مردم، سازمان‌ها و تشکل‌ها و احزاب سیاسی و مدافعین حقوق انسانی فراخوان می‌دهیم که در این روز با همه امکانات خود به این اعتراض بپیوندند .

آنچه که جمهوری اسلامی در جریان اعتراضات آبان انجام داد یک حکومت نظامی اعلام نشده و قطع ارتباط مردم با دنیای خارج بمنظور کشتار خیابانی معترضین بود. حکومت جنایتکاران علاوه بر استفاده از مزدوران لباس شخصی، تک تیراندازهایی بر ساختمان‌های مشرف بر تظاهرات مستقر کرد تا مردم را به گلوله ببندند بدون آنکه دیده و یا شناخته شوند تا بتوانند بعدا جنایت خود را حاشا کنند. در ماهشهر وحشیانه و بدون پرده معترضین را در نیزارها با تیربار مورد هدف قرار دادند و قتل عام کردند. و اکنون خبر می رسد که اجساد شماری از معترضین که مفقود شده بودند در سدها و رودخانه ها در اهواز و سنندج و نقاط دیگر کشور پیدا می شود. ربودن معترضین و کشتن آنها و رها کردن اجساد آنها در نقاط مختلف، سیاست جنایتکارانه ای بود که پینوشه در جریان کودتای نظامی در شیلی علیه مردم معترض اتخاذ کرد. وقاحت و بی شرمی جنایتکاران در ایران حد و حصری ندارد و دیوار حاشا بلند است. جوانان مردم را در خیابان می کشند و همان کسانی که فرمان شلیک را صادر کرده بودند برای “دلجویی” به دیدار خانواده های جانباختگان می روند. می پذیرند که نام “شهید” را بر این عزیزان بگذارند تا چهره قاتل و خونریز خودرا بپوشانند و تقصیر را برگردن “اشرار” بگذارند.

اما مردم قاتلین را می شناسند. خامنه ای به پینوشه ایران تبدیل شده است ولی ایران شیلی نیست. صدای اعتراض علیه این جنایات هولناک از همه جا بلند است. خانواده های جانباختگان علیرغم تهدید به سکوت قدم جلو می گذارند و از عزیزان جان باخته خود می گویند و از دادخواهی سخن می گویند. دهها نهاد و تشکل اجتماعی در ایران کشتار معترضین آبان را شدیدا محکوم کرده اند. دانشجویان در اعتراضات ۱۶ آذر به مناسبت روز دانشجو کشتار، سرکوب، زندان، بازداشت، شکنجه معترضین و اعتراف گیری از آنها توسط حاکمیت و ارگانهای سرکوبش در جریان اعتراضات سراسری آبان‌ماه را قویا محکوم کردند. روز ۵ دی فرصت دیگری است تا ضمن گرامیداشت یاد جان‌باختگان خیزش آبان‌ماه صدای حق طلبی و اعتراض خود را علیه جمهوری جنایت و کثافت اسلامی بلندتر کنیم. انسان‌هایی که در جریان اعتراضات آبان توسط جانیان جمهوری اسلامی به قتل رسیدند شریف ترین فرزندان جامعه بودند و باید برای گرامیداشت آنها سنگ تمام گذاشت. این عزیزان جانشان را برای آزادی و یک زندگی بهتر برای همه ما دادند و ما باید یاد آنها را با شکوه تمام گرامی بداریم. بیائید در پنجم دی ماه با شکست سد خفقان دادخواهی خون‌های به زمین ریخته شده را با جدیت دنبال کنیم.

سران جمهوری اسلامی باید به خاطر جنایت علیه بشریت محاکمه و مجازات شوند. آمرین و عاملین کشتار مردم در آبان ۱۳۹۸ باید همگی معرفی و مجازات شوند. تعداد و لیست کشته شدگان باید از سوی جمهوری اسلامی اعلام گردد. اذیت و آزار خانواده جانباختگان آبان باید فورا خاتمه یابد. حقیقت اعمال جنایتکارانه جمهوری اسلامی در کشتار معترضین آبان باید برملا شود. اینها خواسته هایی است که ما داریم. می دانیم که برخی از این خواسته‌ها بدون سرنگونی جمهوری اسلامی امکان پذیر نیست . نیروی خود را متحد کنیم تا با سرنگونی جمهوری اسلامی قاتلین مردم را به پای میز محاکمه بکشانیم.

  • کمیته بین المللی علیه اعدام
  • کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی( CFPPI)
  • کمپین برای آزادی کارگران زندانی (Free Them Now)
    ۲۴ آذر ۱۳۹۸، ۱۵ دسامبر ۲۰۱۹