سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین در جنوب غرب تهران | حدود ۱۳۰ ایرانی در میان جان‌باختگان

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی (هشتم ژانویه) یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین در منطقه محمود آباد شهریار و نزدیک شهرک پرند در جنوب غرب تهران سقوط کرد.

این هواپیما اندکی پس از ترک فرودگاه “امام خمینی” به مقصد کییف، حدود ساعت شش و بیست دقیقه بامداد سقوط کرد. قاسم بی‌نیاز، رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی وزارت راه و شهرسازی علت این حادثه را آتش‌سوزی در قسمت موتور هواپیما اعلام کرده است.

قاسم بی‌نیاز شایعه اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی را رد کرد و به خبرگزاری ایرنا گفت: «در صورتی که این حادثه به دلیل اصابت موشک بود هواپیما در آسمان منفجر می‌شد، اما آتش‌سوزی در قسمت موتور این هواپیما [رخ داد] و تلاش ناموفق خلبان برای کنترل هواپیما منجر به سقوط و فوت تمام سرنشینان آن شد.»

هواپیمای شرکت اوکراینی ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه پروازی داشت. مقصوداسعد سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در گفتوگو با خبرگزاری میزان گفته حدود ١۴۷ نفر از مسافران ایرانی بودند. رییس سازمان اورژانس کشور ساعتی دیرتر تعداد کشته‌شدگان ایرانی این حادثه را ۱۴۷ نفر اعلام کرد.

مطابق گزارش‌ها و تصویرهای هوایی منتشر شده، بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراین در یک منطقه غیرمسکونی و زمین کشاورزی سقوط کرده و در این حادثه به ساکنان و خانه‌های منطقه آسیبی وارد نشده است.
لاشه هواپیمای سقوط کرده شرکت هوایی اوکراین در منطقه‌ای به وسعت یک کیلومتر مربع پخش شده است

تا کنون جزئیات بیشتری از علت سقوط هواپیمای شرکت اوکراینی مشخص و اعلام نشده است. منصور درجاتی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران می‌گوید بر پایه برآوردهای اولیه نقص فنی علت سقوط هواپیما بوده و علت دقیق این نقص پس از بررسی کارشناسان مشخص خواهد شد.

نوراله طاهری، فرماندار شهریار می‌گوید لاشه هواپیما در محوطه‌ای به وسعت یک کیلومتر مربع پخش شده و رئیس مرکز اورژانس تهران گفته با توجه به وضعیت سقوط هواپیما اجساد سرنشینان آن “تقریبا متلاشی شده” و شناسایی قربانیان بسیار دشوار است.

مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر در گفتوگو با خبرگزاری ایسنا تائید کرده که با توجه به شواهد موجود احتمال زنده ماندن هیچ یک از سرنشینان بوئینگ ۷۳۷ شرکت اوکراینی وجود ندارد.

همچنین سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از پیدا شدن یکی از جعبه‌های سیاه این هواپیما خبر داد.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله)، ۸ ژانویه ۲۰۲۰