منابع اطلاعاتی غربی گفته اند، “مطمئن” هستند که هواپیمای اوکراینی با اصابت موشک ساقط شده است

پس از حمله حکومت اسلامی ایران به پایگاه مورد استفاده نیروهای آمریکایی در عراق یک هواپیمای مسافربری اوکراینی که از تهران عازم اوکراین بود در نزدیکی تهران سقوط کرد و ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند. از ابتدا در این باره گمانه‌زنی وجود داشت که بین پرتاب موشک ایران و فاجعه سقوط هواپیما پیوندی وجود داشته باشد، اما حال مقامات دولت آمریکا حدس می‌زنند که هواپیمای مسافربری اوکراینی سرنگون‌شده ممکن است از سوی ایران به اشتباه و تصادفی مورد اصابت موشک پدافندی قرار گرفته باشد. در این مورد روز پنجشنبه (۹ ژانویه) چند رسانه آمریکایی گزارش دادند.

دونالد ترامپ گفت که نسبت به سقوط هواپیمای اوکراینی “مشکوک” است. رئیس جمهور آمریکا در جمع خبرنگاران گفت: «احتمال دارد کسی اشتباهی کرده باشد».

ترامپ مدعای دولت ایران مبنی بر این که هواپیمای مزبور به “دلایل فنی” سقوط کرده را رد کرد و افزود: «چیز خیلی وحشتناکی روی داده است». ترامپ به خبرنگاران گفت: «این موضوع ربطی به ما ندارد.»

برخی از منابع اطلاعاتی غربی، بدون آن که نام آنها فاش شود، به خبرگزاری‌ها گفته‌اند که “مطمئن” هستند هواپیمای اوکراینی که بامداد چهارشنبه در نزدیکی تهران سقوط کرد، با اصابت موشک ساقط شده است.

“نیوزویک” با استناد به دو کارمند پنتاگون نوشته که سقوط هواپیمای اوکراینی تصادفی رخ داده است. این روزنامه می‌نویسد تصور می‌شود که سامانه دفاع موشکی ایران پس از پرتاب شبانه موشک به پایگاه مورد استفاده سربازان آمریکایی در عراق فعال بوده است.

خبرگزاری‌های سی‌بی‌اس و سی‌ان‌ان با تکیه بر اظهارات مقام‌های آمریکایی گفته‌اند احتمال می‌رود هواپیمای اوکراینی با سیستم دفاع موشکی ایران سقوط کرده باشد.

به گفته یک مقام آمریکایی ماهواره‌های آمریکایی شلیک دو موشک را اندکی قبل از سقوط هواپیما رصد کرده‌اند. به گفته آنها شلیک مزبور به یک انفجار بزرگ ختم شده است.

علی عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی ایران، بعد از ظهر پنج‌شنبه برخورد هر گونه موشکی به هواپیمای اوکراینی را رد کرد و گفت: «برخورد موشک به هواپیمای اوکراینی از لحاظ علمی غیرممکن و چنین شایعاتی، هیچ‌گونه منطقی ندارد.» او افزود: «بین همه بخش‌های نظامی و غیرنظامی در ایران هماهنگی کامل وجود دارد و در همان زمان سقوط، ده‌ها هواپیمای ایرانی و خارجی در حال پرواز بر فضای امن ایران بودند و اگر کشوری امنیت نداشته باشد، مگر ممکن است که این تعداد پرواز بر فضای آن در حال انجام باشد.»

ورود بریتانیا به قضیه
دولت بریتانیا در پشتیبانی از درخواست دولت اوکراین، خواهان “تحقیق کامل و شفاف” درباره علت سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی شده است.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، در گفت‌وگویی تلفنی با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، حمایت بریتانیا را از تحقیقات کامل برای روشن شدن علل سرنگونی هواپیما اعلام کرده است.

جمهوری اسلامی سقوط هواپیمای اوکراینی را به دلایل فنی و به طور مشخص آتش گرفتن موتور هواپیما نسبت داده است.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، روز پنج‌شنبه ۱۹ دی‌ماه، بار دیگر به خبرگزاری ایسنا گفت: «به خاطر نقص فنی موتور هواپیما آتش گرفت و همین باعث سرنگونی آن شد».

در سقوط هواپیمای بویینگ ۷۳۷ اوکراینی ۱۷۶ نفر کشته شدند که بیشتر آنها ایرانی بودند و ده‌ها نفر نیز شهروند کانادا بودند.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۹ ژانویه ۲۰۲۰